Dziś lud uzyskał prawa obywatelskie. Ciężko mu jednak nadal. Zaród zła w łonie samej społeczności ludowej. Znajdziesz w niej te same wady, które miała szlachta, o które rozbijały się najgorętsze śluby, najszlachetniejsze reformy.
W tym miesiącu obchodzimy stuletnią rocznicę objawienia Matki Bożej w La Salette (19 IX 1846 r.). Było to, jak się ktoś wyraził, "ultimatum Boże" dla grzesznej ludzkości.
Mnożą, się oznaki, świadczące o obniżeniu poziomu moralnego w społeczeństwie. Raz po raz słychać głosy, domagające się podjęcia wysiłków wychowawczych, by człowiek naszych czasów umiał i chciał czynić dobro.
Kodeks zasad wychowawczych młodzieży męskiej, sformułowany w 1944 r. w Wilnie i przedyskutowany przez komisję pedagogiczną przy Instytucie Katolickim w Częstochowie. Nie jest to Credo ideowe Rycerstwa Niepokalanej, mocno jednak uwzględnia tak właściwy temu stowarzyszeniu pierwiastek rycerski w kształtowaniu charakteru i życia.
Po odzyskaniu tych ziem nastąpiła wielka przemiana pod względem wyznaniowym. Niemcy przeważnie ewangelicy opuścili te tereny. Na ich miejsce napłynęli Polacy z Polski centralnej bądź z za Bugu i z głębi Rosji.
Wiele wycierpiał żywiecki powiat przyłączony do "Rzeszy". Niemcy nie szczędzili wysiłku, by zniszczyć tu polski stan posiadania, zatrzeć ślady polskości i zgnębić ducha ludności, która ciężki przeżywała okres.
Od roku 1938 rozsiewane są pogłoski, że Teresa Neumann, stygmatyczka z Konnersreuth, umarła. Wielu przysyła zapytania w tej sprawie. Podajemy autentyczne wiadomości o Teresie według dziennika szwajcarskiego "Neue Zuericher Nachrichten Katholische Tageszeitung" z 18 VI 1946, Nr 140.
Żal masz do ludzi, że cię samego pozostawiają w tym ciężkim położeniu, że się nie zatroskają naprawdę o ciebie i twoich, nie dopomogą ci. Przypomnij sobie jednak tak niedawne czasy, kiedy dobrze ci się jeszcze działo.