Iskierki
Drukuj

Organizacje "Polentöter" wykryto w strefie brytyjskiej. Celem jej jest mordowanie Polaków.

Można już wysyłać do Niemiec listy i kartki (nieilustrowane) o charakterze rodzinnym.

Artur Greiser, b. gauleiter w Poznańskim, został stracony w Poznaniu za swą zbrodniczą działalność.

Przez Kalawsk i Szczecin wyjechało z Ziem Odzyskanych 800 tys. Niemców od lutego do lipca br.

Odzyskano już część przemysłowego mienia polskiego wartości ok. 200 milionów zł. (przedwojennych). Ogólna wartość maszyn i urządzeń fabrycznych wywiezionych przez okupanta niemieckiego, wynosi 3,5 miliarda zł. (przedwojennych).

100 tys. sierot w Polsce wychowuje się w rodzinach zastępczych. Obowiązki opiekunów tych dzieci powierzono nauczycielstwu.

Zwiększono w Polsce przydziały kartkowe dla dzieci i matek karmiących oraz spodziewających się dziecka.

Na 100 dzieci w Polsce: 10 jest zdrowych, 60 - zagrożonych gruźlicą, a 30 - chorych na anemię, krzywicę itp.

11 fabryk nawozów sztucznych jest już czynnych w Polsce. W sprzedaży ustalono ceny: 1q azotniaka kosztuje 650,- zł, soli potasowej - 450,- zł.

2 fabryki płyt pilśniowych (cenny materiał w stolarce, lepszy od dykty) uruchomiono na Dolnym Śląsku.

Otwarto linię kolei elektrycznej: Warszawa - Otwock.

Zbiory Ossolineum, Muzeum Lwowskiego i panorama racławicka nadeszły do Wrocławia.

"Szczerbiec" Bolesława Chrobrego, arrasy, rękopisy średniowieczne itp., wywiezione w 1939 r., mają być odesłane z Kanady do kraju.

W Paryżu obraduje konferencja pokojowa.

Karę śmierci na paskarzy uchwalił parlament francuski.

W. Brytania w ramach pomocy UNRRA wydała dotąd 9.600.000 funtów, z czego na Polskę przypada 1.900.000.

Parlament angielski powziął uchwałę racjonowania chleba.

Na ziemię norweską i szwedzką spadają bomby rakietowe niewiadomego pochodzenia.

Gazety niemieckie w Berlinie mają już 3 miliony egzemplarzy nakładu.

Prez. Benesz powiedział, że nie widzi możliwości zatargu między Wschodem a Zachodem, lecz w wypadku, gdyby zatarg taki nastąpił, Czechosłowacja stanie po stronie Rosji.

Stalingrad odbudowuje się w niesłychanie szybkim tempie; ma być najpiękniejszym miastem świata, godnym swej bohaterskiej roli w historii.

W głównej kwaterze brytyjskich sił zbrojnych w Jerozolimie, dokonano zamachu bombowego, który spowodował śmierć 91 ludzi.

W Boliwii wybuchła rewolta antyrządowa, w której zabito prezydenta, kilku ministrów i 2 tys. osób.

W Boston (St. Zj.) wręczono dyplom magistra pannie Livingston, ślepej od urodzenia. Na wykłady uniwersyteckie chodziła regularnie w towarzystwie wiernego psa.

Chirurdzy stosują transplantację (przeszczepienie) rogówki z człowieka świeżo zmarłego na oko ślepego, czym przywracają niewidomym wzrok.

Tkaninę bez przędzenia i tkania wyrabia Ameryka. Środkiem łączącym włókna jest specjalny preparat plastyczny, którym nasącza się bawełnę, a potem prasuje.

Oficer James Keith Stewart
Otrzymaliśmy list od pani J. B. Stewart (adres: Essexvale, Southern Rhodesia, South Africa). Na podstawie pewnych danych pani Stewart przypuszcza, iż jej syn, pilot (oficer James Keith Stewart, R.A.F. Nr 804.000, eskadra Nr 64), który nie powrócił z nalotu na Dieppe w sierpniu 1942 roku, żyje i znajduje się w którymś z klasztorów na zachodnich terenach Polski, pod opieką zakonników - podobno miał uszkodzony kręgosłup.
Ktokolwiek może dostarczyć wiarogodnych danych o losach, względnie miejscu pobytu pilota Stewarta, proszony jest gorąco o nadesłania ich do wydziału Lotniczego Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.