Rycerz Niepokalanej - Styczeń 1947
RN 1/1947
6Istota kultu Maryi
Jan Dobraczyński

Wielki uczony pierwszych wieków chrześcijaństwa św. Augustyn, opisuje w swym dziele "De civitate Dei" rozkład pogańskiej religii cesarstwa rzymskiego, wskazuje jako na jeden z objawów tego rozkładu na ciągłe mnożenie się liczby bogów i bożków.

9Polski Królowo
Władysław Kubicki

Wiersz.

10Królewski hołd
Jan Archita

Czytamy w Ewangelii, że u żłóbka betlejemskiego pojawi i się Trzej Królowie, a upadłszy - pokłonili się Jezusowi. Uzna i w ten sposób zwierzchność Jego nad sobą, najwyższą Jego władzę nie tylko nad jednostkami, ale również nad społeczeństwami i ich kierownikami.

11Przed Twe Ołtarze
A. Karpińska
12Nie zabijaj
Wanda Łakowiczówna

Nie zabijaj" powiedział Bóg - w początku pierwszych faz rozwoju ludzkości - i zakaz Swój wyrył prawem w kamieniu. Dekalog. Powiedział to jako Stwórca, jako ten, który dając życie, zna jego wartość i Sam jeden jest w prawie przeciąć jego bieg.

14Polonia Amerykańska Macierzy
J. S.

W grudniu UNRRA zakończyła swą dobroczynną działalność w Europie. Cała uwaga Polaków skupia się odtąd na Radzie Polonii Amerykańskiej (American Relief for Poland - ARP), która z dawnym, owszem dziś z jeszcze większym poświęceniem niesie pomoc odbudowującej się Polsce.

16Pod strażą Niepokalanej
Hanna Jezierska
20O Milicji Niepokalanej (1)

Na okładce każdego zeszytu "Rycerza Niepokalanej" widnieje po lewej stronie postaci Niepokalanej litera "M.", a po prawej "I." Co oznaczają te litery?

22Darwin i "matka" małpa
w. j.

W 1859 r. Darwin po raz pierwszy wydał swoje dzieło "O pochodzeniu gatunków", w którym opisuje rozwój roślin i zwierząt.

24Pokłosie artykułów o rodzinie

Artykuły Walentego Majdańskiego, zamieszczone w 1946 r. w "Rycerzu", wywołały żywy oddźwięk w społeczeństwie. Otrzymujemy mnóstwo listów z całego kraju.

25Powrót syna
Pierre l’Ermite