Rycerz Niepokalanej - Luty 1933
RN 2/1933
34 75 lat temu - i dziś
Rycerz Niepokalanej

Dnia 11 b. m. mija 75 lat od chwili, kiedy to w czwartek przed niedzielą zapustną w pobliżu miasteczka Lourdes troje dzieci wybrało się do lasu po suche gałęzie na opał dla biednej rodziny Soubirous.

36 Gromniczna!...
Piotr Romański

Wiersz.

37 Rzecz znana ale nie uznana.
deux

Jeszcze niezbyt dawno patrzeliśmy z dumą na powstające coraz nowe fabryki, samoloty, machiny i zdawało nam się, że te potężne gmachy i potworną siłą parskające motory sprowadzą na świat długotrwały, słodki dobrobyt.

39 Z urzędu prezydenta - za furtę klasztorną
Joten

Przed trzema miesiącami prasa całego niemal świata podała sensacyjną wiadomość o niejakimś p. Erneście Perrier, który złożył prezydenturę rządu fryburskiego w Szwajearji, by wstąpić do klasztoru w Opactwie Benedyktynów Pierre-qui-Vire we Francji.

40 Najpewniejsza Ostoja!

Szczęśliwy ten, co zasypia i budzi się z imieniem Marji na ustach. Choć stopy zrani sobie o głazy i ciernie życia - Marja, Ta Pani lśniąca róż przecudnych niepokalaną bielą - ukoi ból - ześle wonny balsam z Jej Serca wprost płynący.

45 Zamaskowany wróg

Do istotnych przymiotów ludzkiej natury należy wolność, w granicach, jakie wyznaczył jej Bóg - Twórca tejże natury. To najpiękniejsza cecha, upodabniająca człowieka do Boga - źródła wolności prawdziwej.

48 W sprawie Apostolstwa Chorych

Czasy, które przeżywamy, przyniosły ze sobą szczególnie wiele cierpienia i niedoli. Cierpią wszyscy, najwięcej może cierpią jednak chorzy, u których do choroby przyłączają się bieda i wyczerpanie.

49 Z naszych misyj w Japonji

Jeszcze przed niedzielą planowaliśmy wycieczkę propagandową, ale z powodu świąt pogańskich tak się "Rycerz" wyczerpał (bo była po temu dobra sposobność), że teraz już resztki tylko z kątów się powyciągało.

51 Do Misjonarzy
Czesława Chadzyńska - Fiszerowa

Wiersz.