Rycerz Niepokalanej - Sierpień 1948
RN 8/1948
Okładka
Mik.

Wiersz.

185 O. Maksymilian w obronie rodziny
Rycerz Niepokalanej

Władze kościelne przystąpiły już do procesu beatyfikacyjnego, a po całym świecie rozchodzi się sława wielkiego Polaka. Nazywają go "największym bohaterem 20 wieku", "apostołem miłości i prawdy", "nieustannie płonącym zniczem miłości dla Niepokalanej".

188 Wniebowzięta
Ks. W. Kaszewski

Ileż to pielgrzymek spotykamy przed uroczystością Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, dążących do miejsc odpustowych, zwłaszcza tam, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej.

192 Żołnierz, zakonnik, kandydat na ołtarze
Ks. W. Kaszewski

Od roku dochodzą z Rzymu wiadomości, że zbierają się tam komisje dla badania cnót i świętości Polaka, czcigodnego Sługi Bożego Rafała Chylińskiego, kapłana zakonu Franciszkanów.

194 Dobra Matka
Wanda Łakowiczówna

Za dobrocią tęsknimy wszyscy. Rzadki to kwiat i dlatego, gdy przez moment zabłyśnie w czyjejś duszy - zachwytem przykuwa nienawykłe do jego blasku nasze oczy.

195 Pod opieką Królowej Anielskiej

Kiedy okupant niemiecki rozbijał rodziny polskie, odbierając im majątki a członków wywożąc do obozów, i tam jeszcze myślał, w jaki sposób rozbić tę siłę moralną, która tkwi w katolickim narodzie polskim. Niemcy wpadli na iście szatańską myśl, ażeby złamać i rozbić Polaków pod względem etyki katolickiej.

197 Gniazdo rodzinne
Stach D.
199 "Święty chłopiec"
M. D. Chełkowska

Edmund Dersław

200 Czuwajcie bracia, módlcie się i miłujcie!
F. K.

W Ziemi Zamojskiej, która obficie spłynęła krwią za okupacji niemieckiej, leży na południowy wschód od Zamościa mała mieścina Krasnobród, słynna z Cudownego Obrazu Matki Bożej.

202 Katolik w języku
Jan Dobraczyński

Był czas, że wielu ludzi w Polsce wstydziło się przyznać, że są katolikami. Dziś jest inaczej: dziś prawie każdy uważa się za katolika. Można by nieomal powiedzieć, że przyszła moda na katolicyzm.

212 Człowiek bez kręgosłupa
Młody gospodarz wiejski, J. J.