Z powrotem do Mszy św.

Jednym z wielkich wyłomów w życiu polskim, jaki spowodowała wojna ostatnia, to zobojętnienie do Mszy św. Niemcy wiedzieli, ile szkody dla ducha katolickiego i polskiego może przynieść zamknięcie kościołów i zniesienie świąt, więc z przemyślnością germańską zamienili na Zachodzie nasze świątynie na składy zboża, a w Warszawie niszczyli je po wandalsku, w święta pędzili robotnika polskiego do pracy, przy kościołach urządzali łapanki. Nic więc dziwnego, że wielu odzwyczaiło się od chodzenia do kościoła.

Dziś jednak, gdy się zaciera u nas pozostałości germańskie, trzeba też się otrząsnąć z naleciałości bezbożnego ducha hitleryzmu! Polacy, nie tylko kobiety, ale i mężczyźni, winni za wzorem swoich przodków tłumnie gromadzić się w swoich kościołach w niedziele i święta, by tu uczestniczyć w przenajświętszej Ofierze Mszy św. i z niej czerpać siłę do pracy i łaskę na żywot wieczny.

Stolica Apostolska wydała w czasie wojny instrukcję, w której przypomina: Msza św. jest to Ofiara Nowego Zakonu, w której "jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża «ofiarował samego siebie» (Hbr 9,27) w sposób krwawy" (Sobór Trydencki, Sesja XXII (1562 r.), Nauka o Najświętszej Ofierze Mszy Świętej, Rozdział II). Godność tej ofiary przewyższa wszystkie inne akty czci składanej Bogu. Z niej również płyną na świat przeobfite łaski. "Nic bardziej nie może przebłagać i ubłagać Bożego Majestatu jak Ofiara Eucharystyczna". Wierni od chwili dojścia do używania rozumu obowiązani są w sumieniu słuchać Mszy św. w niedziele i święta nakazane. By mogli w całej obfitości zyskać owoce Mszy św., winni w niej uczestniczyć nie tylko biernie, ale mają się łączyć duchowo z celebrującym kapłanem. Nadto Stolica Apostolska zachęca katolików, by częściej brali udział we Mszy św. i podczas niej na wzór dawnych chrześcijan komunikowali. Przypomina dalej, że można ofiarować owoce Mszy św. w intencji dusz czyścowych i za żyjących, potrzebujących zwłaszcza dzisiaj miłosierdzia Bożego. By łatwiej zastosować te wskazówki, trzeba więcej żyć po chrześcijańsku i unikać ciągłych zabaw, które odwodzą od kościoła. "Jeżeli lud chrześcijański - kończy instrukcja - pójdzie za tymi napomnieniami Kościoła, wówczas Ofiara Eucharystyczna stanie się dla całego świata naprawdę źródłem życia i świętości".

Grafika do art. "Z powrotem..." (11/1945, 68)

Na żałobnej Mszy św. w Derłowie ułani I pułku i Pomorzanie modlą się za poległych Polaków