Artykuły: Dziedzictwo Kolbiańskie

Historia zatacza koło

100-lecie MI"By podać rękę tylu nieszczęśliwym duszom, by umocnić serca niewinne w dobrem, by dopomóc wszystkim do zbliżenia się do Pośredniczki wszelkich łask, Niepokalanej, powstaje w 1917 r. w Międzynarodowym Kolegium Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanów) w Rzymie - Rycerstwo Niepokalanej" (św. Maksymilian M. Kolbe).

Skarb na wieczność

Skarb na wiecznośćO. Maksymilian był mocno przekonany o tym, że Niepokalana może uprosić każdemu, nawet najbardziej zatwardziałemu grzesznikowi łaskę nawrócenia, i więcej - łaskę świętości. Tego doświadczył prawdopodobnie w Rzymie, gdy po raz pierwszy usłyszał o znanym we Włoszech nawróceniu żyda, ateisty Alfonsa Ratisbonne’a.

MI - jak miłość do grzeszników

MI - jak miłość do grzesznikówJak Jezus Chrystus przyszedł po to, by powołać do nawrócenia grzeszników, podobnie św. Maksymilian wprowadzał w czyn miłość Niepokalanej do grzeszników. Chciał, by rycerze Niepokalanej byli narzędziami Bożego Miłosierdzia dla świata.

MI - jak misja Niepokalanej

W jaki sposób stać się rycerzem Niepokalanej? Zewnętrznie jest to bardzo proste. Wybieram sobie dzień, w którym chcę oddać siebie Niepokalanej przez odmówienie Aktu oddania ułożonego przez św. Maksymiliana.

Najpiękniejszy kwiat

W Rycerstwie Niepokalanej - jak w każdym dobrym dziele - potrzeba bardzo dużo, a może nawet więcej wytrwałości, konsekwencji i nie opuszczania rąk.

Podaj dalej

Podaj dalejMiesiąc czerwiec poświęcony jest Sercu Jezusowemu. Zanim św. Maksymilian założył Rycerstwo Niepokalanej (MI), cały zakon franciszkański uroczyście dokonał aktu poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Gotowi do drogi

Gotowi do drogiOjciec Kolbe jest dla rycerzy Niepokalanej wzorem, jak oddawać swoje "życie, śmierć i wieczność" na własność Niepokalanej. Z perspektywy czasu jesteśmy pewni, że przygotowywał się do tego momentu przez całe życie.

Potęga Imienia Maryi

100 lat MI - potęga imienia MaryiImię Maryi jest balsamem na rany serca. Tym jednym słowem możemy najkrócej odnowić nasze oddanie Niepokalanej. Tym jednym słowem możemy zawierzyć Niepokalanej tych, których kochamy, i tych, których kochamy jeszcze za mało.

Rycerską bronią...

100 lat MI - Rycerską bronią...Październik to czas nabożeństw różańcowych i rocznica założenia Rycerstwa Niepokalanej. Dziwnie te dwie rzeczywistości łączą się ze sobą.

Potęga daru

100 lat MI - Potęga daruŚw. Maksymilian ostrzegał rycerzy Niepokalanej przed pułapką: "Diabeł bardzo stara się, aby dusze od Matki Bożej odsunąć. Jeśli bowiem ich nie odsunie - nie ma racji do zdobycia tych dusz. Na temat oddania się Niepokalanej będziecie słyszeć wiele uwag i docinków".

Czas łaski

100 lat MI - Czas łaskiKościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia. Dla rycerzy to szczególna okazja, by po raz kolejny odnowić swoje oddanie Niepokalanej, uzyskując w ten sposób odpust zupełny. To czas łaski. Sprawmy przyjemność Matce Bożej.

Lepsze posłuszeństwo niż nabożeństwo

100 lat MI - Lepsze posłuszeństwo niż nabożeństwoW tym roku zajmiemy się w naszych rozważaniach strukturą MI-2, czyli tymi rycerzami Niepokalanej, którzy organizują się w grupy, wspólnoty, kółka, ogniska.

Siła wspólnoty

100 lat MI - Siła wspólnotyOtaczajmy szańcem modlitwy osoby konsekrowane, gdyż życie to walka. Albo będziemy się wspierać i wygramy wojnę, albo będziemy myśleć tylko o sobie i przegramy w pojedynkę.

Jakość i trwałość

100 lat MI - Jakość i trwałośćRycerze Niepokalanej, oddając się Niepokalanej, stają się Jej własnością i dają Jej do dyspozycji wszystko: życie, śmierć i wieczność. Odtąd Maryja ma przez nich działać, prowadzić.

Umiejętna miłość

Umiejętna miłośćŁatwo jest modlić się za bezimiennych grzeszników. Jednak na świecie, a nawet w Polsce jest sporo osób, które bluźnią przeciw Bogu. Można więc poprosić członków MI, by modlili się za te osoby.

\n\n
\n