Prawdziwi przyjaciele

"Gdy żądza dóbr doczesnych i pełna nienawiści rywalizacja rozdziela ludzi i rodzi wojny, Kościół Boży - najukochańsza matka wszystkich narodów, obejmuje pełną miłością całą rodzinę ludzką bez względu na narodowość i stan, i troszczy się modlitwą i czynem o zbawienie i prawdziwe szczęście wszystkich".

Te słowa obecnego Ojca Św[iętego] z 1939 r. (X), przypomniane w przemówieniu przy nominacji kardynałów 20 II 1946 r., o pokojowym dziele Kościoła dokonywującym się w sercu człowieka w przeciwieństwie do nowoczesnego imperializmu siły, potwierdza najdobitniej praca katolickich misjonarzy i misjonarek.


Matka Boża w stylu jawajskim. Na tle wulkanicznej wyspy, wśród oparów tropikalnych, Królowa misji i pokoju zsyła światło prawdy i szczęście pokoju. Wymowny obraz dobrodziejstw Wiary św[iętej][fot. u góry z lewej].

Ekwador. Zakonnica zapoznaje młodzież indiańską z Chrystusem, który nauczył świat prawdy i odkupił go z grzechów[fot. u góry, drugi od lewej].

Chiny. Opieka nad porzuconymi przez nieludzkie matki dziećmi[fot. u dołu z lewej]. Przeszło 32 tysiące sióstr zakonnych opuściło swą ojczyznę, by w krajach pogańskich wychowywać młodzież i spieszyć z pomocą cierpiącym. W samych Chinach prowadzą 390 ochronek z 25 tysiącami sierot.

Wśród wojny "polityką" misjonarzy - to miłosierdzie: opieka nad uchodźcami i szpitalnictwo. Na fotografii[w środku, drugi od góry] S[iostry]Benedyktynki opatrują rannych żołnierzy chińskich na stacji kolejowej.

Indie. Chrzest pariasów[u góry z prawej]. Misjonarze idą do ludów i stanów dotąd pogardzanych i upośledzonych. Przez chrzest łączą ich z całą rodziną chrześcijańską, Przywódcy ruchu wyzwoleńczego wśród "niedotykalnych" pariasów zaświadczają, że prawie cały dotychczasowy postęp zawdzięcza ten pokrzywdzony w Indiach stan misjom katolickim.

Afryka równikowa. Lekcja geografii[w środku, drugi od prawej]. Na samych obszarach Propagandy Rozkrzewiania Wiary było w 1933 r. szkół misyjnych typu powszechnego 33.635 z prawie 2 milionami uczniów; szkół wyższych i zawodowych 3565; szkół zaś wyższych i uniwersytetów 17.

Madagaskar. O. Beyzym († 1912), bohaterski misjonarz polski, podaje zupę trędowatemu[u dołu z prawej]. Misjonarze leczą nie tylko dusze ale i ciała. Misje mają (rok 1933) 771 szpitali, 2814 poradni lekarskich. Szpitali dla trędowatych jest 108 z 12.779 trędowatymi.

Nigeria. Msgr O’Rourke całuje rękę czarnego neoprezbitera[u dołu, drugi od lewej]. Misje nie służą polityce państw kolonialnych. Po pionierskiej pracy misjonarzy europejskich pieczę nad nawróconymi obejmuje kler tubylczy. Obecnie mamy dużo biskupów krajowych, a nawet ostatnio został kardynałem Chińczyk.

Dane statyst. z "Podr. Nauki o misjach" Fot. z "Misji Kat.".

Grafiki do art. "Prawdziwi przyjaciele" (3/1946, 68-69)