Na dalekim wschodzie, w Chinach, skupiła się liczna kolonia polska w dużym mieście Harbinie i okazuje żywotność dziwnie wielką. Ostatnio, nie zadowalając się posiadaniem gimnazjum imienia Henryka Sienkiewicza, kolonia polska przystąpiła do budowy żeńskiego, liceum i zamierzenia swe zbożne doprowadza istotnie do skutku: dnia 17 maja [1928] r. odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę i ruszyła praca...
Pamiętny ten moment tak opisuje naoczny świadek w "Misjach Katolickich": "O godzinie 10 z rana, po Mszy świętej szkolnej, długa procesja złożona ze szkół, alumnów, seminarium, wiernych kolonii polskiej i duchowieństwa, ze śpiewem «Serdeczna Matko» na ustach, udają się z kościoła na miejsce, gdzie kładziono pierwsze podwaliny. Celebrans o. Gerard Piotrowski, administrator apostolski, wygłosił przemówienie, przedstawiając nieustanne starania Kościoła we wszystkich czasach i okolicznościach o spełnienie rozkazu Chrystusowego: «Nauczajcie wszystkie narody». Towarzyszył celebransowi ks. proboszcz Władysław Ostrowski, oraz wikariusz ks. Witold Zborowski. Po odmówieniu Litanii do Wszystkich Świętych i dokonaniu samego aktu poświęcenia, procesja powróciła do świątyni. - Obecni robotnicy chińscy przypatrywali się ceremonii z podziwem. Innowiercy, nawet uczniowie z sąsiedniego gimnazjum rosyjskiego, nie śmieli w niczym zakłócić spokoju".
Praca ma pójść tak pospiesznym trybem, że na wrzesień, z początkiem nowego roku szkolnego, Liceum stanęłoby gotowe i mogło już przyjąć łaknące strawy dla umysłów i serc dziewczęta. - Niech Bóg w tym dziele dopomoże!
Ojciec Św[ięty] poświęca w Ogrodach Watykańskich przed grotą Matki Bożej z Lourdes kamień węgielny pod budowę nowego gmachu Propagandy. (Zobacz o tym w numerze lipcowym na str. 211).
O biada mi, jeślibym widząc Zbawcę mojego poranionego i Ciebie o Maryjo, mieczem boleści także zranioną sam nie odniósł stąd, rany na sercu !
Św. Alfons Liguori