Kronika
Drukuj

Nowe encykliki. Dnia 20 października 1939 r. Papież Pius XII wydał pierwszą swą encyklikę "Summi Pontificatus". Szeroko mówiły o niej rozgłośnie radiowe i prasa zagraniczna, jednak Niemcy nie pozwolili na ogłoszenie jej w naszym kraju, bo encyklika ta niosła pokrzepienie dla pokrzywdzonych i upadających na duchu, a potępienie zła czasu, ucieleśniającego się w państwach totalnych. Szczególnie mocno wystąpił Ojciec Św. w obronie rodziny. Odrodzenie musi przyjść z ducha, źródłem trwałego pokoju jest Prawo Boże - oto wskazania Piusa XII do dziś aktualne.

Dnia 1 listopada 1939 r. wyszła druga encyklika Ojca św. "Sertum laetitiae" z okazji 150 - letniej rocznicy utworzenia hierarchii kościelnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Płn. Jest to obszerne pouczenie dla Biskupów amerykańskich, w jaki sposób mają duchem katolickim przepoić życie publiczne, rodzinne, nauczanie w szkołach, kwestię społeczną. Wyraża w końcu Papież nadzieję pojednania całego narodu amerykańskiego z Kościołem katolickim.

Dnia 13 czerwca 1940 r. posyła Papież encyklikę "Saeculo exeunte octavo" do Portugalii. Zachęca ten kraj katolicki, wolny od działań wojennych, by słał swych synów i swe córki na pola misyjne, białe już ku żniwa, ale nie mające misjonarzy.

Dnia 29 czerwca 1943 r. ukazała się nowa wielka encyklika papieska "Mystici Corporis", skierowana do całego świata, w której w sposób mistrzowski przedstawiona jest nauka o Ciele mistycznym Chrystusa, wzajemny stosunek Chrystusa i Kościoła, i wnioski praktyczne, jakie z tego płyną, zwłaszcza konieczność łączności braterskiej między ludźmi. Encyklikę tę kończy przepiękny epilog maryjny, który przy sposobności umieścimy w "Rycerzu", jak również i inne wyjątki z tych listów papieskich.

Nowi biskupi misyjni. 29 października 1939 r. Ojciec św. konsekrował w Bazylice Watykańskiej 12 biskupów misyjnych.

Św. Gemma Galgani
Św. Gemma Galgani

Świeże wzory niewiast chrześcijańskich. 12 maja 1940 r. w święto Wniebowstąpienia Pańskiego odbyła się uroczystość kanonizacyjna nowych dwóch świętych: św. Maryi Pelletier, założycielki stowarzyszenia Sióstr Dobrego Pasterza i Św. Gemmy Galgani, dziewicy z Lukki. W homilii wygłoszonej przy tej okazji Papież Pius XII podkreślił cnotę czystości tych dziewic. "Obie - mówi - jaśniały czystością, ową słodką i niebieską cnotą, która śmiertelnych czyni współzawodnikami aniołów... Ktokolwiek spojrzał na jej (Św. Gemmy) dziewiczą twarz i dziewicze oczy, ten żywy obraz czystej duszy, odczuwał słodycz i coś go odciągało od rzeczy ziemskich, a porywało ku niebieskim. Często nawet ludzie o złych obyczajach olśnieni samym jej widokiem, jakby światłem nadprzyrodzonej łaski, nawracali się do cnoty chrześcijańskiej. O jakżeż unika - skarży się Ojciec św. - i odrazę czuje nasz wiek do świętego życia tych dziewic. Bo dziś tyle ludzi nie szuka wyższych rzeczy, lecz ubiega się zawzięcie o ziemskiej zamiast oczyszczać swe dusze w pokucie i pracy, pożądają ludzie wciąż coraz to nowych rozkoszy niemoralnych i jakże często pogrążają się w nich zupełnie, nie pomnąc na wieczną ojczyznę".

Dnia 19 maja 1940 r. Ojciec św. zaliczył w poczet beatyfikowanych Joachime de Verdure († 1854 r.) wdowę, podkreślając jej uczciwe życie małżeńskie. "W małżeństwie stroniła, o ile tylko mogła, od rzeczy światowych, uległa była całkowicie mężowi, dokładnie wypełniła obowiązki żony i matki, wychowała cnotliwie dziewięcioro dzieci. Gdy po 16-tu latach życia małżeńskiego odumarł ją mąż, wszystkie swe siły skierowała na dom i dzieci, mężnie i z całkowitym zaufaniem Bogu znosząc przykrości życia". Potem, poświeciła się dziełom miłosierdzia i założyła nawet stowarzyszenie zakonne.

Powrót księży na ziemie zachodnie. Po przesunięciu się linii frontu na zachód pospieszyli księża wygnańcy na swe placówki pozbawione duszpasterskiej opieki przez 5 lat. Zaczęła się odrazu praca nad odbudową kcściołów i odrodzeniem życia religijnego po parafiach. W tej pracy zakony wspomagają duchowieństwo Świeckie, obejmując dawne klasztory lub nowe placówki, oraz urządzając misje.

Nauka religii w szkole. Były minister oświaty dr Skrzeszewski w przemówieniu swoim powiedział o nauczaniu religii następujące ważne słowa: "Wobec sprzecznych niezgodnych z prawdą, często w złej intencji szerzonych pogłosek, co do stosunku władz szkolnych do religii oświadczam: stosunek do nauczania religii nie ulegnie zmianie. Zapewniamy całkowitą swobodę nauczania religii w szkole oraz praktyk religijnych. Równocześnie w myśl podstawowych zasad demokracji nie uszczuplimy swobody sumienia.

Niebezpieczeństwo alkoholu. Dr Jan Robel, dyrektor Instytutu Ekspertyz sądowych w Krakowie, ostrzega że nie ma tygodnia, aby ten Instytut nie stwierdził śmiertelnego zatrucia alkoholem metylowym, lub popularnym, tak powszechnie używanym i nadużywanym dzisiaj "bimbrem". Ostatnio Ministerstwo Skarbu przystąpiło do zwalczania potajemnych gorzelni.

Walka z groźną chorobą. W dniu 18 czerwca 1945 r. zostało zwołane przez Ministerstwo Zdrowia specjalne posiedzenie lekarzy, farmaceutów i odpowiedzialnych kierowników administracyjnych służby zdrowia celem ustalenia planu natychmiastowej akcji zapobiegającej szerzeniu się w Polsce groźnej epidemii chorób wenerycznych. W oparciu o istniejące placówki PCK i PTJR-u zostaną uruchomione specjalne stacje lecznicze, przede wszystkim dla rzesz repatriantów. - Najskuteczniejsza jednak akcja zapobiegawcza przeciw tej chorobie to życie czyste; dlatego w imię Bożych przykazań, w imię dobra naszej Ojczyzny, która nie chce mieć cherlaków, lecz ludzi zdrowych fizycznie i moralnie, każdy dobry Polak ani sam się nie zarazi przez grzechy nieczyste, ani innych nie będzie zarażał.

Kościoły warszawskie. W Warszawie z 71 kościołów rzymsko-katolickich prawie połowa jest w ruinie, reszta mniej lub więcej uszkodzona. W odbudowie znajduje się już 8 kościołów, a mianowicie: św. Jakuba, Św. Anny, na Czerniakowie, Św. Stanisława Kostki, św. Krzyża, SS. Wizytek, Karmelitów i Franciszkanów. Obok załączamy fotografie dwóch kościołów przed powstaniem i po powstaniu.


katedra św. Jana w W-wie

Opis zdjęcia powyżej: Katedra św. Jana w Warszawie

Kościół św. Krzyza w Warszawie

Opis zdjęcia powyżej: Kościół św. Krzyża w Warszawie


Przykład wiary Prezydentów Stanów Zjednoczonych. Prezydent Roosevelt przed inwazją Wojsk Sprzymierzonych na kontynent europejski, rozpoczętej w nocy z 5-go na 6-ty czerwca 1944 r., tak się modlił: "Wszechpotężny Boże, - synowie nasi, chluba naszego narodu, rozpoczęli dziś olbrzymią walkę dla obrony naszego państwa, naszej religii, naszej cywilizacji i dla uwolnienia rzesz cierpiącej ludzkości. Prowadź ich w prostocie i prawdzie, daj siłę ich dłoniom, męstwo ich sercom, wytrwałość ich wierze Nieprzyjaciel może odepchnie nasze siły. Ale wrócimy jeszcze raz i jeszcze raz i wiemy, że z pomocą Twej łaski nasi synowie zwyciężą...

Niektórzy z nich nie powrócą już nigdy. Tych przyjmij Ojcze i weź jako mężne sługi Twoje do Królestwa Twego... Pobłogosław naszej walce za Ojczyznę i prowadź nas wraz z bratnimi narodami w zjednoczony świat i pokój sprawiedliwy i trwały".

Obecny prezydent Truman z okazji kapitulacji Niemiec złożył 8 maja oświadczenie, w którym dobitnie podkreśla pomoc Bożą w tej wojnie. "Dziękuję - mówi - Wszechmogącemu za triumf naszego ducha i oręża. Wzywam naród Stanów Zjednoczonych, aby dnia 13 maja złożył Bogu podziękowanie za nasze zwycięstwo i modlił się o dalszą łaskę Boga w naszej walce".

"Francja potrzebuje reform moralnych" - tak oświadczył burmistrz Lyonu, E. Herriot. "Bez wątpienia - mówi - konieczna jest poprawa stosunków w naszym kraju, w którym spekulacja opłaca się bardziej, niż praca, gdzie człowiek woli spędzić dwie godziny na czarnym rynku, niż pracować tygodniami, ponieważ to mu przynosi więcej dochodu. Ludzie stracili poczucie uczciwości i lojalności". Czy nie przydałoby się takie ostrzeżenie i dla Polaków?