Kronika

U nas

Do walki z komunizmem. Po wypadkach we Lwowie Ks[ięża] Arcybiskupi lwowscy wydali list pasterski, w którym nawołują do walki z komunizmem. Oświadczają, że komunizm wtargnął w życie polskie dzięki niszczeniu placówek społecznych i zaniedbań, jakich społeczeństwo chrześcijańskie dopuściło się wobec klas pracujących. Należy skupić wszystkie siły do walki z falangą wroga, gdyż "inaczej wydamy w ręce komunizmu nie tylko polskiego robotnika, ale i Polskę". W sprawie uwięzionych Ks[ięża] Arcybiskupi interweniowali u odpowiednich władz.

Ruch katolicki w diecezji śląskiej. W okresie 6-cioletniego zarządu diecezją przez J.E. ks. bpa Adamskiego przybyło kościołów na Śląsku 39, rozpoczęto budowę 8 świątyń, w szeregach Akcji Katol. skupia się 46.000 osób w 660 oddziałach, w bractwach kościelnych 400.000 wiernych. Na jednego kapłana wypada 4.000 dusz (na Śląsku czeskim 2.200 dusz).

Akademicy przeciw komunizmowi. W związku z rozruchami w Krakowie i we Lwowie młodzież akademicka powzięła szereg uchwał przeciw-komunistycznych. Między innymi pisze: "Komunizm jest śmiertelnym wrogiem katolickiej i rzymskiej kultury, która jest kulturą polskiego Narodu... Prowadzi Polskę do utraty niepodległości." Dlatego "polska młodzież akademicka będzie walczyła przeciw koalicji żydowsko-komunistycznej".

Uroczystości w Gnieźnie. Dnia 25 kwietnia [1936] r. odbył się w Gnieźnie uroczysty odpust ku czci św. Wojciecha. Na uroczystość przybyło ok. GO.000 pątników z całej Polski. Zjazd zaszczyci! swą obecnością J.Em. Ks. Prymas Hlond. W ramach obchodów ku czci św. Wojciecha, Patrona Akcji Katol. w Polsce, urządzono także przeniesienie relikwii bł. Bogumiła, arcybpa gnieźnieńskiego, z kościoła farnego do katedry. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych.

Z Watykanu

Zadanie Akcji Katolickiej. Papież w liście do kardynała Verdiera podkreślił doniosłe znaczenie Akcji Katol. "Będzie ona - pisze Pius XI - najlepszym murem obronnym przeciwko atakom ciemnych sił... Nie można się nigdy dość wystrzegać, zwłaszcza obecnie, ataków bolszewickich, które nie mają innego celu, jak tylko podkopywanie się pod fundamenta porządku chrześcijańskiego... Ale czujność kierowników i wierność świętych legionów Akcji Katol[ickiej] potrafią wobec niebezpieczeństwa tworzyć jeszcze bardziej zwarty, jednolity front, jeszcze bardziej niezwyciężony niż kiedykolwiek..."

Wielka pielgrzymka wielkanocna na audiencji u Ojca Św[iętego]. W Wielką Sobotę Ojciec Św[ięty] udzielił audiencji wielkiej pielgrzymce międzynarodowej, złożonej z 4.000 osób, wśród których było 1.500 pielgrzymów niemieckich, 600 Węgrów, 550 Francuzów, 150 Austriaków, 25 Holendrów, poza tym byli jeszcze studenci czechosłowaccy. Zwracając się do zebranych w języku niemieckim i francuskim, Ojciec Św[ięty] Podkreślił swoją radość z powodu tak pięknej różnorodności narodowej uczestników pielgrzymki, po czym udzielił zebranym błogosławieństwa.

Ojciec Św[ięty] o prasie. Podczas audiencji, udzielonej członkom paryskiej "Bonne Presse" (Dobra Prasa), Papież wypowiedział szereg uwag o doniosłości prasy. "Jest ona przepotężnym środkiem szerzenia myśli". Ojciec Św[ięty] wyraził życzenie, by w każdym kraju powstały wspaniałe wydawnictwa "Dobrej Prasy".

O moralności w filmie. Dnia 21 kwietnia [1936] r. Papież Pius XI przyjął na audiencji delegację międzynarodowego kongresu prasy kinematograficznej. W przemówieniu Ojciec Św[ięty] przeciwstawił się nieumiejętnej wytwórczości filmowej.

Tysiące bowiem ludzi często ogląda filmy, w których w sposób pociągający przedstawione są rzeczy, stanowiące obrazę uczuć ludzkich.

Dar na ofiary cyklonu. Papież Pius XI przesłał 4.000 funtów, jako pomoc dla dotkniętych klęską cyklonu w Nicaragua (Ameryka),

Ze świata

Miasto posągów Matki Bożej. Niewielkie dziś stosunkowo miasto Avignon (wym. Awinją) uchodzić może za jedyne w swoim rodzaju miasto francuskie, gdzie kult dla N. Maryi Panny rozwinął się ze szczególną siłą. W kościołach i na ulicach Avignonu znajduje się obecnie 158 posągów M. Boskiej.

Wiele spośród tych posągów ma sławę wizerunków cudownych.

Pismo Św[ięte] po cygańsku. W najbliższych dniach w Pradze ma ukazać się z druku pierwszy zeszyt tłumaczenia Pisma Św[iętego] (Nowego Testamentu) na język cygański. Pracy tej dokonał filolog S. E. Mann, lektor języka angielskiego na uniwersytecie Masaryka w Brnie, jeden z nielicznych znawców Cyganów i ich języka.

Nowa stygmatyczka. W południowych Włoszech w Kalabrji, w miejscowości Cosenza żyje świątobliwa zakonnica, S. Helena Ajella. Mieszkańcy okoliczni nazywają ją "świętą siostrą". W Wielki Piątek [1936] r. S. Helena otrzymała krwawe stygmaty na skroniach, boku i stopach.

O beatyfikacje ks. Kolpinga. Ks. A. Kolping, "ojciec czeladników" - jak go nazywają w Niemczech, w krótkim czasie prawdopodobnie będzie wyniesiony na ołtarze. Prośbę o jego beatyfikację podpisało ok. 175.000 wiernych. Specjalny trybunał zajmuje się tą sprawą już od r. 1934, badając życie i dzieła ks. Kolpinga.

Pielgrzymki do Lourdes. We wrześniu ma się odbyć w Lourdes olbrzymi zjazd uczestników wielkiej wojny. Weźmie w nim udział przypuszczalnie ok. 150.000 pielgrzymów z 40 różnych państw. Takiej pielgrzymki nie było jeszcze w Grocie Masabielskiej.

Świątynia na Dalekim Wschodzie. W mieście Wegunda (Mandżuria) wybudowano nowy kościół według projektu artystów chińskich (fot. 2). Na jego frontonie wymalowano obraz św. Teresy, św. Piotra i św. Pawła.

Niezwykle nawrócenia. W Anglii w kwietniu [1936] r. cały klasztor anglikański Góry Oliwnej, położony niedaleko miasta Farnharm, porzucił wyznanie protestanckie, przyjmując katolicyzm. Wszyscy zakonnicy mają zamiar wstąpić do Zakonu św. Benedykta. P[ani] Wang Yen-fu, dyrektorka domu poprawczego dla kobiet w Szanghaju (Chiny), przyjęła katolicyzm wraz z dziećmi i matką. Na wyspach Fidżi, młody naczelnik porzucił protestantyzm i wstąpił w szeregi Kościoła katolick.

Tęsknota za religią. W tegoroczne święto Wielkiejnocy ludność rosyjska w większym stopniu niż roku ub. gromadziła się w cerkwiach, celem obchodu święta zmartwychwstania. Oprócz starszych widać było młodzież, a nawet osoby umundurowane. Fakt ten świadczy o bezowocnych wysiłkach komunistów, chcących odebrać Wiarę ludności.

Wystawa prasy katolickiej

[Fot. 1] Obecnie w Watykanie trwa Wszechświatowa Wystawa Prasy Katolickiej; Zakończy się 31 października [1936] r. Powstała z inicjatywy wydawcy dziennika "Osservatore Romano". Udział w niej biorą wszystkie kraje, z wyjątkiem Niemiec i Rosji. Na wystawie, na osobnym stoisku znajdują się i nasze wydawnictwa: "Rycerz" i "Rycerzyk Niepokalanej" oraz "Mały Dziennik". Fot. obok przedstawia gmach, w którym odbywa się wystawa.

Świątynia w Mandżurii

[Fot. 2: W mieście Wegunda (Mandżuria) wybudowano nowy kościół według projektu artystów chińskich.]