Kronika

Z Rzymu

Zamknięcie Roku Świętego. Podczas uroczystej Mszy św., celebrowanej przez Ojca Św[iętego] na zamknięcie Roku Świętego, diakonem był kardynał Sincero, subdiakonem zaś - Polak, ks. prałat Florczak, audytor świętej Roty rzymskiej. Do uroczystości należy także zamknięcie "świętej bramy". Ilustracja nasza przedstawia chwilę położenia w tym celu pierwszej cegły przez Papieża.

Encyklika Papieska o "społecznym królowaniu Chrystusa Pana". Ojciec Św[ięty] wydał na Boże Narodzenie encyklikę poświęconą czci Chrystusa Pana, jako Króla władnącego całym światem i nowemu świętu które w liturgii kościelnej tę ideę ma wyrażać. Święto to będzie odtąd obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę października, w [1926] roku zaś w ostatni dzień roku.

Ze świata

Polacy śpiewają w Niemczech po polsku. Dortmund Westfalia 10 XII [19]25. Do wiadomości "Pielgrzymka niemiecka na Jasnej Górze", pozwalam sobie donieść, że my - Polacy w Niemczech urządzamy polskie pielgrzymki na przykład do Werl albo Kerzlaer. Tam nie tylko odprawiamy swe polskie nabożeństwa przed Cudownym obrazem, lecz nawet ruszymy procesją przez miasto i śpiewamy po polsku. I niemcy-katolicy podziwiają nasz piękny polski śpiew i śliczne sztandary naszych bractw i towarzystw, a nikt nie oburza się na to, że po polsku śpiewamy.

Proszę tę krótką wzmiankę umieścić w "Rycerzu". Ks. Mehler.

Udekorowanie Siostry Miłosierdzia. Komendant francuskich sił zbrojnych na dalekim wschodzie kontradmirał Frochot, w obecności konsula francuskiego w Szanghaju i oficerów marynarki wręczył odznakę kawalera Legii honorowej przełożonej klasztoru Św[iętego] Wincentego w Ningpo, siostrze miłosierdzia Gilbercie za jej zasługi dla Francji. Udekorowana licząca dziś 78 lat życia, z czego 58 spędzonych w zakonie, od 46 lat prowadzi w Chinach dzieło misyjne. Klasztor św. Wincentego, na którego czele stoi s. Gilberta, obejmuje szpital dla ubogich o 65 łóżkach, przytułek dla starców i nieuleczalnych, sierociniec dla 200 chłopców wraz z szkołami, pracowniami itp., w końcu dwie przychodnie dla chorych ubogich. Siostra Gilberta jest duszą wszystkich tych zakładów, pracuje niezmordowanie mimo lat sędziwych, zabiegając i troszcząc się o wszystko.

Słusznie też admirał wręczając jej dekorację powiedział: "Podczas gdy narody szukają rozwiązania wielkich zadań w walce, Ty Siostro, znalazłaś ich istotną tajemnicę. Tajemnicą tą jest owe subtelne miłosierdzie, które nie upokarza otrzymującego, nie wbija w pychę dającego, wypływa bowiem z miłości i pokory. Zaszczyt udzielenia dekoracji skromnej siostrze miłosierdzia i złożenie tym samem hołdu w jej osobie całemu zakonowi, jest najpiękniejszą nagrodą mojej pracy w Chinach".

Uroczystość zakończyła się śniadaniem, na którym o. Lepers, w imieniu misji francuskiej w Chinach składał podziękowanie przedstawicielowi Francji za okazywaną pomoc i wyrażał zadowolenie, że Francja umie ocenić usługi, jakie jej Kościół oddaje tam na tych dalekich rubieżach, gdzie dopiero zaczyna się umocowywać Królestwo Chrystusowe.

Katolickość Don A. Maura. Zmarły 13 grudnia [1925] r. w Torrelodones (pod Madrytem) Don Antonio Maura był nie tylko znakomitym hiszpańskim mężem stanu, ale i wzorowym katolikiem.

Świadectwo jego głębokiej religijności daje testament w którym znajduje się następujący ustęp:

"Stwierdzam, że żyłem i przez łaskę Bożą spodziewam się umrzeć na łonie świętego, katolickiego, apostolskiego i rzymskiego Kościoła. Mam nadzieję w miłosierdziu Boźem, że otrzymam przebaczenie za niewypełnienie licznych i ciężkich obowiązków, tak prywatnych jak i publicznych. Najpokorniej proszę o przebaczenie każdego, kogo obraziłem w ciągu mego życia; kto zaś sądzi, źe mnie zrobił krzywdę, niech będzie przekonanym o moim przebaczeniu. Pragnę, by to moje oświadczenie doszło do wiadomości publicznej".

Na drodze do chrztu. Nowojorski rabin Stefan Wise, ogólnie dotąd przez wpółwyznawców szanowany przywódca syjonistów, w ostatnim czasie wygłosił w synagodze mowę, w której oświadczył: - Wierzę, że Jezus Chrystus żył - żydzi powinni poznać i przyjąć naukę tego "największego Mędrca żydowskiego".

Przeciw temu oświadczeniu wystosował Związek ortodoksyjnych rabinów Stanów Zjednoczonych protest, w którym rabina Wise’go napiętnował jako odszczepieńca. W odpowiedzi określił rabin Wise to pismo jako "nieprawdopodobny wyrok" i zapowiedział rezygnację ze stanowiska prezesa "Pięcio-milionowego funduszu palestyńskiego" żydów amerykańskich. Rada nadzorcza "Funduszu" wezwała jednak rabina do zatrzymania dotychczasowych funkcji, a protest rabinów nazwała "przesadnym i niepotrzebnym".

U nas

Konsekracja biskupa Hlonda w Katowicach. Dnia 3 stycznia odbyła się Katowicach imponująca uroczystość konsekracji i intronizacji o pierwszego biskupa śląskiego ks. dr. Hlonda. Z całego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego przybyło tysiące wiernych, aby uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości.

Konsekracji dokonał ks. kardynał Kakowski, współkonsekratorami byli: ks[ięża] biskupi Łukomski i Nowak, obecnymi byli: nuncjusz papieski ks. Lauri, ks[ięża] biskupi: Fiszer, Ryks, Kubina, Tymieniecki, Klunder, Łoziński. Szczęśniak, Kubicki, prowincjałowie OO. Jezuitów St. Sopuch z Warszawy i Wł. Jankowski z Krakowa, oraz przeor OO. Dominikanów, Markolin Dombczak z Krakowa.

Srebrne gody ks. biskupa Nowaka. Dnia 30 grudnia 1925 r. minęło 25 lat, jak obecny biskup przemyski, ks. Anatol Nowak, otrzymał sakrę biskupią w kościele Mariackim w Krakowie z rąk śp. kard. J. Puzyny. Tę miłą rocznicę uczciła diecezja przemyska uroczystym nabożeństwem. W katedrze przemyskiej odprawił pontyfikalną wotywę ks. biskup sufr[agan] Fiszer przy licznym udziale wiernych. Po nabożeństwie składano Jubilatowi życzenia. Wieczorem odbyła się akademia.

Zamknięcie Roku Świętego