Iskierki
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 3/1946, grafiki do iskierek, s. 61

W Polsce po przejściach wojennych, jest około 1.200.000 chorych na gruźlicę. Z powodu braku tłuszczów, ciepłej odzieży, higienicznych mieszkań i szpitali umiera miesięcznie około 10.000 osób, tylko na gruźlicę.

Szwedzki Państw[owy] Komitet pomocy dla Polski funduje szpital dla dzieci gruźliczych w Otwocku. Na zdjęciu samochody szwedzkie, przewożące do Otwocka urządzenia szpitalne; w owalu - mjr Ericson szef misji szwedzkiej, na prawo - por. Trampe z tejże misji zwiedza Niepokalanów.

Rycerz Niepokalanej 3/1946, grafiki do iskierek, s. 61

Kra na Wiśle w czasie roztopów zimowych zagroziła w Warszawie rusztowaniom odbudowywanego obecnie mostu Poniatowskiego. Na fot. saperzy warszawscy przy akcji kruszenia lodów za pomocą min.

W Szczecinie otwarto rozgłośnię Radia Polskiego.

Rycerz Niepokalanej 3/1946, grafiki do iskierek, s. 61

W pierwszą rocznicę wyzwolenia Polski spod jarzma hitlerowskiego odbyły się w całym kraju obchody. 19 stycznia b. r. Urządzono w Stolicy zlot żołnierzy I. Armii W. P. uczestników walk o Warszawę. Na fot. fragmenty defilady: u góry [z prawej] maszerujące oddziały, [u góry, z lewej] młodzież harcerska na defiladzie.

W Warszawie 13.I.1946 r. otwarto uroczyście Politechnikę, 17.I. w pierwsza rocznicę oswobodzenia Stolicy - Państw. Teatr Polski, a 20.I. - Muzeum Wojska Polskiego.

Fabryki w Bydgoszczy wytworzą w pierwszym kwartale br. 8.000 rowerów i 4.000 kompletów części, a 35 fabryk obuwia, podlegających Centralnemu Zarządowi Przemysłu Skórzanego, wyprodukuje w tym czasie 370 tys. par obuwia wojskowego i 450 tys. cywilnego.

15 tysięcy dzieci polskich chorych na gruźlicę i krzywicę wyjeżdża na zaproszenie Szwajcarii w góry Alpy w celach zdrowotnych.

W Polsce jest obecnie dzieci w wieku do 7 lat - 2.736,740. Na to: w wieku do roku - 237.450, do 2 lat - 401.930, do 3 lat - 378.670, do 4 lat - 403.550, do 5 lat - 417.130, do 6 lat - 437.710, do 7 lat - 460.300.

Zwłoki zasłużonego kompozytora śp. Feliksa Nowowiejskiego w drodze na wieczny spoczynek (fot. [powyżej, na dole od lewej) na Skałkę Poznańską.

Wynalazki angielskie z czasów wojny:

1) pas antymagnetyczny - Gdy Niemcy użyli min magnetycznych, rozsadzających zbliżające się do nich okręty, Anglicy zastosowali bezpieczną ochronę - pas, który zobojętniał magnetyczną działalność metalowego kadłuba okrętu;

2) "mur" płomieni - Do obrony Anglii wybudowano wzdłuż całego "wybrzeża inwazyjnego" zbiorniki z naftą, od których odprowadzono naftę pod morzem za pomocą kabli, gdyby nieprzyjaciel próbował lądować, jedno pociągnięcie elektrycznego guzika wydobyłoby na powierzchnię morza setki tysięcy a nawet miliony galionów (galion - 4,5 litra) nafty, która zapalona automatycznie utworzyłaby wokół wybrzeży brytyjskich ścianę z ognia nie do przebycia;

3) pływające porty i rurociąg pod oceanem - Celem przeprowadzenia inwazji w Europie sojusznicy wybudowali pływające porty "Mulberry", umożliwiające wylądowanie armii, i podmorski rurociąg, który zaopatrywał wojska w naftę;

4) "Fido" - Wynalazek ten (z zastosowaniem nafty) oczyścił lotniska angielskie ze strasznej mgły, która jest nieodzowną cechą klimatu W. Brytanii, a przez to umożliwił działanie samolotów anglo-amerykańskich o każdej porze, zwłaszcza w czasie ofensywy niemieckiej w Ardennach.

Wynalazki te, często na prędce improwizowane, pozwoliły wyjść aliantom z każdej trudności i zwycięsko zakończyć wojnę.

Amerykanie odkryli fabryki gazów trujących w Niemczech. Niemcy wynaleźli najbardziej śmiercionośny gaz na świecie, wypróbowany na więźniach obozów koncentracyjnych, który przenika wszelkie, maski przeciwgazowe.

Według raportu gen. Lelie Groves jedna tylko bomba atomowa rzucona na Hiroszimę, uśmierciła więcej osób, niż zginęło w Anglii w ciągu całej wojny skutkiem bombardowań lotniczych. Zabitych bowiem w tym mieście japońskim jest od 70-120 tys., a rannych od 75-200 tys.

Rycerz Niepokalanej 3/1946, grafika do iskierek, s. 62

Na fot. [obok] gigantyczny wybuch bomby nad Nagasaki. Olbrzymi słup dymu przebija obłoki i sięga aż do stratosfery.

[Na str. 76 i III str. okładki:] Państwowa Fabryka Wagonów we Wrocławiu, największa w Europie, po naprawieniu swych uszkodzeń wypuściła, pierwsze 100 wagonów, a na rok 1946 zamierza wyprodukować 12 tys. wagonów.

W okolicy miasta Szulęcin odkryto wybudowane przez Niemców podziemne miasto przemysłowe z ulicami i zakładami, zajmującymi przestrzeń kilkunastu kilometrów kwadratowych,

3.316 hektarów ziemniaków w województwie mazurskim nie zostało, wykopanych.

W ubiegłym roku UNRRA dostarczyła Polsce 315.000 ton towarów. Połowa dostaw - to żywność, 12% - odzież, 15% - środki transportowe i materiały do odbudowy przemysłu, 15% - dostawy dla rolnictwa. Towary przywiezione do Polski pochodziły ze Stanów Zjedn., Anglii, Kanady, Australii i kilku innych jeszcze krajów spośród 45 członków UNRRY. W ciągu tego samego okresu Polska jako członek UNRRY przyszła z pomocą innym krajom, wysyłając im 100.000 ton węgla i 25.000 ton cementu. Budżet UNRRY na pomoc dla Polski w r. 1946 został określony cyfrą 471 milionów dolarów.

Przed wyborami w Polsce, planowanymi na wiosnę tego roku, odbywają się zjazdy poszczególnych stronnictw politycznych, a 14 lutego przeprowadzono spis ludności w całej Polsce.

Teren Ziem Odzyskanych, dzieli się n« 118 powiatów (w tym 16 miejskich). Ludność polska na tych terenach stanowi 20%, co wyraża się cyfrą 1.500.000 ludzi.

Złoto polskie w czasie wojny odbyło długą wędrówkę. Wywiezione we wrześniu 1939 r. z Warszawy do Rumunii, dostało się stąd do Syrii, potem do Francji, a po upadku Francji przewieziono je do Dakaru, stąd zaś w 1943 r. wysłane zostało do Ameryki w ilości 64 milionów dolarów. Obecnie znajduje się ono w ogniotrwałych kasach New York Federal Banku.

Francja przechodziła ostatnio wielkie przesilenie rządowe. Po ustąpieniu gen. de Gaulle nowy premier F. Gouin socjalista utworzył rząd koalicyjny, w którym katolicy, socjaliści i komuniści otrzymali mniej więcej równą ilość tek ministerialnych.

Zgromadzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych prowadziło w Londynie, w styczniu i lutym br., ożywione obrady nad żywotnymi dla całego świata sprawami, głównie nad umiędzynarodowieniem tajemnic energii atomowej i nad załagodzeniem sporów między mocarstwami w sprawie Persji, Grecji i Indonezji.

Wojna domowa w Chinach między armią komunistyczną a wojskami rządowymi Czan-Kai-Szeka została zakończona.

Pierwsze transporty żołnierzy polskich z Anglii przybyły w styczniu i lutym do Polski.

Uczonym amerykańskim udało się w dniu 10 stycznia r. b. przesłać sygnał radiowy na księżyc i uzyskać odpowiedź w postaci fali powrotnej (echa odbicia o powierzchnię księżyca). Brak atmosfery nie stanowi przeszkody do przenikania fal radiowych. Odkrycie to umożliwi kierowanie rakietami w przestrzeni międzyplanetarnej.

Sfery gospodarcze Stanów Zjedn. wykazują wielkie zainteresowanie wikliną polską, którą będziemy mogli wywozić na drugą półkulę.

W czasie wojny wojsko niemieckie jadło z apetytem masło, wyrabiane... z węgla według metody Imhausena. Obecnie ten uczony projektuje wybudować fabrykę, która wyprodukuje rocznie 35.000 ton tłuszczu. Do wyprodukowania 1 kg tłuszczu potrzeba mu 20 kg węgla.

W grudniu ub. r. obchodzono 50-lecie istnienia kina. Na świecie jest ok. 90 tys. kinomatografów, a rocznie zużywa się ok. 650 milionów metrów taśmy filmowej. Najwięcej filmów produkują Stany Zjednoczone.

Od 1918 roku ukazało się w Rosji 821.000 różnych książek i broszur o łącznym nakładzie 10 bilionów egzemplarzy. Same prace Lenina wydano w 76 językach, w ogólnym nakładzie 146.000.000 egzemplarzy.

W 1941 r. oddano do użytku wspaniałą autostradę o nawierzchni asfaltowej, biegnącą wzdłuż całej Ameryki przez 17 krajów na przestrzeni 25 tys. km.