Iskierki

Z POLSKI

Pielgrzymkę ze Strykowa (pod Łodzią) udającą się na odpust w Niesułkowie, napadła grupa mariawitów w liczbie 70 osób, lżąc pątników i obrzucając ich wyrazami nie nadającymi się do powtórzenia. Policja wdrożyła śledztwo.

Związek Straży Pożarnych RP postanowił ufundować wotum dla Królowej Korony Polskiej, Matki Bożej Częstochowskiej. Na szczególnym wotum na być przedstawiony pożar prastarej wieży jasnogórskiej.

ZE ŚWIATA

W m. Mecheln (Belgia) odsłonięty został pomnik dwóch braci misjonarzy nazwiskiem Verhaeghen, którzy zostali umęczeni w Chinach 19 maja 1904 roku. Obaj należeli do zakonu Minorytów, jeden z nich był biskupem.

Biskup Teruelu, który nie chciał uznać "czerwonego rządu za prawowity rząd Hiszpanii został przez "czerwonych" uwięziony. Teraz w drodze zamiany pomiędzy rządem powstańczym na jeńców "czerwonych" został uwolniony i przeszedł na terytorium Hiszpanii narodowej.

W Grecji odczuto trzęsienie ziemi. We wsi Palatia trzęsienie było tak silne że w gruzach legły wszystkie domy. W m. Oropos zawaliło się wiezienie. W całej prowincji Attyka katastrofa pociągnęła za sobą 50 ofiar ludzkich.

W Ameryce Płn. od Kanady aż po Kalifornię wybuchł groźny pożar lasów, który zagraża całemu szeregowi miast, wsi i osiedli. W niektórych miejscowościach pożar posuwa się pasem szerokości 15 km. Z powodu trudności komunikacyjnych niemożliwe jest prowadzenie akcji zlokalizowania niszczącego żywiołu.

W Estonii wprowadzono karę chłosty na niepoprawnych przestępców. Nieposłuszeństwo w obozach przymusowej pracy karane jest chłostą 25 rózeg.

W tegorocznej, katastrofalnej powodzi w Japonii zaginęło bez wieści 390 osób, znalazło śmierć w nurtach rozszalałego żywiołu - 416, a rany odniosło 2.592 osoby.

Okrutna choroba, jaką jest trąd, toczy w obecnej chwili ok. 6 milionów ludzi na całym świecie. Zaledwie dziesiąta część chorych ma racjonalną opiekę zaś reszta pozostaje na opiece swych bliskich. Znaczne koszta opieki nad chorymi uniemożliwiają należyte przyjście im z pomocą a ofiarna i bezinteresowna praca misjonarzy nie może zaspokoić wszystkich potrzeb.

Iskierki 9/1938, s. 281-283

[Fot. 1]

  1. [z lewej u góry] W lipcu [1938] r. bawiły w Polsce dwie drużyny harcerzy francuskich. Harcerze zwiedzili niektóre miasta Polski a podczas pobytu w Warszawie złożyli wieniec na Grobie Nieznanego żołnierza. Również bawiła w kraju liczna wycieczka z Ameryki (150 osób). Ilustracja z wieńcem przed Grobem Nieznanego żołnierza w stolicy.
  2. [w środku, drugie od góry] W stolicy na lotnisku Aeroklubu Warszawskiego gen. Berbecki dokonał w imieniu L.O.P.P. przekazania samolotu "R.W.D. 13" Klubowi Sprawozdawców Lotniczych. Jest to pierwszy w Europie wypadek "uskrzydlenia dziennikarzy". Samolot będzie w zupełności wykorzystany do celów praktycznego szkolenia dziennikarstwa Stołecznego.
  3. [w środku, pierwsze od góry] W wspaniałych uroczystościach wojskowych - poświęcenia 7 sztandarów oddziałów artylerii w Wilnie byt obecny Naczelny Wódz marszałek Śmigły-Rydz. Na ilustracji Naczelny Wódz wbija pamiątkowy gwoźdź w drzewce jednego ze sztandarów.
  4. [z prawej pierwsze od góry] Na polach w Kamionkach Małych, pod Kołomyją wykopano z ziemi medal, Jest to pamiątka charakteryzująca dzieje obrony Kościoła polskiego przed zalewem prawosławia. Ofiarą tego zalewu padła miejscowość Pratulin, gdzie Rosjanie zamordowali 18 Rusinów. Staraniem społeczeństwa polskiego w r. 1874 wybito na pamiątkę 18 egzemplarzy takich medali. Medal przedstawia z jednej strony krzyż z cierniową koroną i palmą męczeńską, u stóp zaś jego - herb Polski, Litwy i Rusi. Na boku napis: "Braciom Rusinom pomordowanym przez carat moskiewski za wierność dla Kościoła i Polski." - Na drugiej stronie medalu otwarta księga z nazwiskami pomordowanych i dokoła napis: Województwo podlaskie i lubelskie - Pobilicze, Drelów, Pratulin.
  5. [z lewej, drugie od góry] Król i Królowa Anglii bawili 19 i 20 lipca [1938] r. w Paryżu, entuzjastycznie witani przez Francuzów. Na ilustracji orszak poprzedzany przez spahisów, poczet sztandarowy i fanfarzystów przejeżdża przez most Zgody.
  6. [z prawej drugie od góry] Lotnik amerykański Howard Hughes odbył rekordowy lot naokoło świata. Trasa lotu obejmowała: Nowy Jork - Paryż (bez lądowania!) - Moskwa - Omsk - Fairbanks (na Alasce) - Nowy Jork. Podróż trwała 3 dni, 19 godzin, 14 min. i 10 sek. Lotem tym został pobity dotychczasowy rekord Wiley Posta w locie naokoło globu o 3 dni.
  7. [w samym środku] Zgrozą przejmujący widok. Nieczynny od 1928 r. wulkan na górze Mayon na Filipinach wybuchł z ogromną gwałtownością. Ognista lawa, popiół i rozpalone do białości skały rozlały się szeroko u podnóża góry. Ludność, tam mieszkającą niezwłocznie ewakuowano w inne dzielnice prowincji. Fotografię dokonano z samolotu. Krater wulkanu osłonięty jest zwałami czarnego dymu, zmieszanego z płomieniami ognia.
  8. [z lewej na dole] W katedrze westminsterskiej, w Londynie odbyła się podniosła uroczystość. Ks. Kard. Hinsley, arcybiskup Kościoła kat. udzielił święceń kapłańskich 45 diakonom.
  9. [z prawej od dołu] Oto jedna z największych katastrof w kolejnictwie amerykańskim. Podmyty wodą most kolejowy na rzece Custer Creek na wschód od m. Montana zawalił się w chwili, gdy przejeżdżał przez niego pociąg pasażerski. Parowóz, wagon bagażowy i jeden pasażerski wpadły do wody, pozostałe wykoleiły się. 40 osób poniosło śmierć a 65 rannych.