Iskierki
Drukuj

SPRAWY POLSKIE

2 sierpnia przyleciał do Warszawy zdobywca Atlantyku, kpt. Stanisław Skarżyński, witany owacyjnie przez władze i tłumy publiczności na lotnisku. W nagrodę za swój wybitny czyn kpt. Skarżyński został natychmiast na lotnisku udekorowany orderem Polonia Restituta. Samolot, na którym dokonał przelotu, otrzymał na własność.

W całej Polsce zakazany został wypiek pieczywa i handel pieczywem w niedzielę.

Dnia 29 czerwca br. obchodzono w całej Polsce uroczyście "Dzień Morza" (niewłaściwie "świętem" nazwany). Różne Organizacje i Stowarzyszenia urządzały w tym dniu podniołe akademje i odczyty, zaznaczając czem było i jest dla Polski morze.

Kapitan - pilot Jan Gawlikowski z Dęblina opracował specjalny typ mikrofonu radiowego, telefonicznego. Mikrofon ten umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej w masce przeciwgazowej. Najważniejszą cechą tego mikrofonu jest, że oddziaływa jeno na drgania strun głosowych, zatem usuwa całkowicie wszelkie szumy i hałasy zewnętrzne.

W pierwszych dniach sierpnia zawinęła do portu w Gdyni łotewska marynarka wojenna oficjalną wizytą. Załoga pięciu przybyłych statków liczy przeszło dwieście osób.

Asystent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr. Rudolf Janiko prowadząc badania archeologiczne w miejscowości Kurzej koło Jastrzębnik pow. kaliski - odkrył tam osiedle z IV w. po Chrystusie, założone na dawnem cmentarzysku z II wieku po Chrystusie.

W Zagórzu, pow. Sanockiego w miejscowych kinoteatrze, mieszczącym się w gmachu Sokoła", wybuchł w kabinie mechanika pożar w czasie wyświetlania filmu "żar miłości". Gmach - spłonął doszczętnie pomimo akcji ratunkowej kilku straży pożarnych. W płomieniach zginęła 10 - letnia córka dozorcy domu, oraz wszystkie urządzenia kinoteatru i sprzęty gimnastyczne. Straty wynoszą około 35 tys. zł.

W pow. slonimskim na terenie gminy Rohotne, pojawiły się wilki, które wyrządzają włościanom szkody, napadając na pasące się na polach bydło. W obławie wzięła udział ludność trzech powiatów: słonimskiego nowogródzkiego i baranowickiego.

Na terenie gminy Dziełkiewickiej, pow. rowieński, wykopano obok wałów starego zamczyska kilka małych złotych koników, pochodzących prawdopodobnie z czasów wędrówek Scytów, trumnę ze szczątkami rycerza z dobrze zachowaną zbroją oraz parę bronzowych krzyżyków. Równocześnie odkryto lochy, prowadzące w niewiadomym jeszcze kierunku.

W nocy 13 sierpnia przeszła nad Wilnem i powiatem wileńsko - trockim silna wichura i ulewa, która wyrządziła znaczne szkody na polach w ogrodach. Wichura powywracała przydrożne drzewa i słupy telegraficzne. W Wilnie woda zalała cały szereg mieszkań niżej położonych, tak że straż pożarna była zmuszona wypompowywać wodę.

Polska co roku wydaje zagranicę ponad 4.000.000 zł. na świeże winogrona. Powiaty zaleszczycki i borszczowski najzupełniej nadają się do hodowli winogradu. Gdyby energiczni i inteligentni Polacy wzięli się do tej hodowli - tobyśmy po 5 - 6 latach zatrzymali te 4 miljony w Polsce i dalibyśmy pracę kilku tysiącom ludzi. W Zaleszczykach istnieje Szkoła Sadownicza kształcąca młodzież w kierunku hodowli winogron.

W pierwszych dniach sierpnia spłonęła w Pińsku państwowa fabryka dykty. Straty wynoszą około 3.000.000 zł. Około 400 ludzi straciło pracę.

Pod najruchliwszemi ulicami Warszawy, t. j. Marszałkowską, Alejami Jerozol. i Nowym światem, został przekopany tunel dla przejazdu pociągów osobowych i pośpiesznych, tak, że od I września br. część pociągów biegnie już nową linją przez tunel, wiadukt i specjalny most na Wiśle wprost na Pragę. Nowa stacja "podziemna" znajduje się w obrębie Dworca Głównego a schodzi się do niej od Alei Jerozolimskich.

ZE ŚWIATA

W Czechosłowacji w miejscowości Lubno, kierownik tamtejszej szkoły ludowej Józef Basicek powrócił z wyżłem z polowania, gdy nagle pies podskakując z uciechy wytrącił swemu panu strzelbę z ręki, przyczem zawadził tak nieszczęśliwie, że strzelba wypaliła. Cały nabój śruta ugodził Basicka w brzuch, wskutek czego w kilka minut zmarł. Tak to nie wiemy dnia ani godziny...

Na niemieckich kolejach wprowadzono dla wszystkich pracowników pozdrowienie przez
podniesienie prawej ręki.

W rosarium (hodowla róż) w Sangershausen, jednem z największych w świecie, wyhodowano po długoletnich próbach czarną różę (nigrette).

Dwaj piloci francuscy Codos i Rossi dnia 7 sierpnia pobili światowy rekord lotu bez lądowania. Lot trwał 54 godziny i 45 minut.

W Paryżu, w ambasadzie polskiej, wręczono przedstawicielom Polski puhar lotnictwa sanitarnego, który jest nagrodą przechodnią i pozostanie u nas do przyszłego kongresu. Puhar ten został zdobyty przez naszych lotników podczas przelotu na samolocie sanitarnym polskiej konstrukcji z Warszawy do Madrytu i z powrotem.

Powstał projekt zbudowania tunelu pod górą Mont Blanc, łączącego Włochy z Francją. Tunelem będzie biec droga automobilowa. Długość tunelu wyniesie 5 kilometrów, budowa trwać będzie 5 lat, a potrzeba będzie na nią 300 miljonów franków.

We Włoszech na osuszonych błotach pontyńskich odbyło się dnia 5 sierpnia poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę pierwszego gmachu nowego miasta w obecności Mussoliniego członków rządu. Nowe miasto otrzyma nazwę Sabaudja.

Hiszpanję i Portugalję nawiedziły w sierpniu niebywałe upały. W niektórych miejscowościach zanotowano 43° w cieniu.

Wiedeńska straż pożarna, która przychodzi z pomocą w wypadkach powodzi lub utonięcia uruchomiła specjalny samochód z łodzią, która łatwo może dotrzeć do zagrożonego miejsca.

Z powodu braku środków żywności w całym kraju, rząd sowiecki nakazał kolektywom rolniczym oddawać 22 % zboża zamiast 16 % dotychczasowych. Kto wie, czy nie przyjdzie czas, ze całe 100% będą musieli oddawać.

Lekarz sztokholmski Wilhelm Nasiell, skonstruował sztuczną membranę bębenkową, zrobioną z "cellofanu", która może zastąpić uszkodzoną lub brakującą membranę uszną i przywrócić pacjentowi zdolność słyszenia.

Atleta włoski Primo Carnery nosi trzewiki 45 cm długości, 22 cm wysokości " 15 cm szerokości. Pod podeszwą znajduje się cienka stalowa płytka podłużna, aby kamasze wytrzymały lepiej olbrzymi ciężar atlety.

10 miljonów owiec zginęło skutkiem posuchy w Afryce południowej.

Na wyspie Jersey rośnie kapusta zwana cesarską. Łodygi jej mają niekiedy od 3 m. 60 cm. do 4 m. 80 cm. i używane są do robienia płotów. Z tych łodyg również wyrabiają rączki do Parasolek i lasek. Pięć główek takiej kapusty wystarcza do wyżywienia 10 wołów dziennie.

W połowie października ukażą się w Ameryce 5 - centymentowe znaczki z podobizną Kościuszki.

W stanie Kalifornja (Ameryka Półn.) przystąpiono do budowy mostu, który ma połączyć San Francisko z miastem Oakland poprzez zatokę morską. Długość mostu będzie wynosić 13 kilometrów. Koszta obliczono na 75 milj. dolarów. Będzie zatem najdłuższym mostem na świecie. Budowa mostu potrwa 3 lata, zatrudnionych będzie przy niej stale 6 - 12 tys. robotników.

Willy Post i trasa jego lotu

Lotnik amerykański Wille Post dokonał dnia 22 lipca rekordowego przelotu dookoła kuli ziemskiej w przeciągu 7 dni, 18 godzin i 49 minut, pobijając swój poprzedni rekord o 20 godzin. Niżej podajemy fotografję dzielnego lotnika na samolocie, a obok nakreślona jest trasa lotu.

Urodzaj pszenicy w Chile jest w tym roku tak marny, że republika ta będzie musiała importować około 600.000 centnarów metrycznych pszenicy z Argentyny.

Wiadomości nadchodzące z terenu powodzi w dolinie żółtej Rzeki w Chinach donoszą, że ofiarą tej klęski padło 60 tysięcy ludzi. Około 1000 wiosek zostało dosłownie zmytych z powierzchni ziemi. Powódź zniszczyła wszystkie płody rolne. Najbardziej ucierpiały prowincje Hanon, Hobo i Szantung. Na falach wezbranej rzeki i jej dopływów, płyną tysiące rozkładających się zwłok ludzi i zwierząt.

Pewien młody inżynier japoński wynalazł przyrząd tłumiący zupełnie warkot silnika samolotowego. Japońskie władze wojskowe poddały obecnie ten wynalazek zbadaniu przez wojskowych techników samolotowych.

Pociąg elektryczny składający się z trzech wagonów zbudowanych z lekkiego metalu, który będzie kursował w poprzek Stanów Zjednoczonych z Nowego Jorku do San Francisco z szybkością 150 km. na godzinę, ma 70 metrów długości, a zaopatrzony jest w motor o sile 600 koni (fot. niżej).

pociąg elektryczny

Jednemu z rybaków na wyspach Azorskich udało się złowić wieloryba, w którego żołądku znaleziono 40 kg. bursztynu w jednym kawale, wartości 350 tysięcy złotych.

W Antwerpji odbył się katolicki kongres filmowy, w którym wzięli udział przedstawiciele katolickich związków filmowych z Holandji, Belgji, Francji i Niemiec, oraz niedawno utworzone międzynarodowe towarzystwo filmowe Eidophon.

Ilość chorych umysłowo stale się zwiększa. W roku 1859 jeden obłąkaniec przypadał na 538 ludzi. Już w roku 1867 - jednego warjata liczono na 312 mieszkańców - a w r. 1926 na 150. Jak widzimy choroby umysłowe szerzą się z zastraszającą szybkością. Stwierdzono również, że obłąkanymi bywają najczęściej dzieci alkoholików nołogowych.

Komisja dla międzynarodowej współpracy umysłowej przy Lidze Narodów wybrała na swego wiceprezesa znakomitą polską uczoną, p. Marję Curie-Skłodowską. Prezesem jest prof. G. Murray z Anglji.

W całym świecie dotąd zdołano wydobyć jeden kg. i 144 gramów radu, wartości 85 miljonów dolarów.

1 lipca rozpoczął się olbrzymi lot atlantycki 24 hydroplanów włoskich z Orbetello do Ameryki płn. Eskadrą, liczącą razem z mechanikami 100 ludzi, dowodził minister lotnictwa, gen. Balbo. Uczestników przelotu cechowała szczera religijność, z którą nigdzie się nie kryli. Np. na bankiecie wydanym przez radę miejską chicagoską wobec 5000 osób, wszyscy odmówili modlitwę przed posiłkiem. Gdy przybyli na uroczyste nabożeństwo dziękczynne do katedry katolickiej w Chicago, dowódca eskadry podziękował za honorowe miejsca w prezbiterium i odpowiedział: Przyszliśmy tu nie na paradę, lecz żeby się pomodlić i podziękować Bogu. Od "Sanctus" aż do Komunji św. klęczeli. To zachowanie się dzielnych Włochów wywarło na katolikach i niekatolików głębokie wrażenie.

Wynalazca francuski nazwiskiem Thomas, skonstruował aparat, który umożliwia ślepcom odczytywanie zwyczajnych drukowanych liter za pomocą specjalnego naświetlenia, na części odbiorczej aparatu występują takie same litery ale wypukłe, które niewidomy może dotykiem odczytać