Iskierki
Drukuj

Ze świata

Burze, deszcze ulewne i obfite opady atmosferyczne jakie szalały w grudniu ub. r. spowodowały we wszystkich prawie krajach Europy, a zwłaszcza we Francji, Belgji, Hiszpanji i Niemczech katastrofalne powodzie, wyrządzając miljonowe straty. Jak wyglądają ulice po takich ulewach widzimy na obrazku.

Europa zalana, grudzień 1930

Niemcy wynaleźli promienie magnetyczne, które tak działają na motory samochodów i samolotów, że mogą je unieruchomić w każdej chwili.

Na niemieckim lotnisku pod Berlinem wypróbowano samolot, którego najbardziej charakterystyczną cechą jest zupełny brak ogona Nowy ten typ samolotów jest podobno lepszy od samolotów ogonowych, pozwala bowiem na momentalny start, zapewnia zupełne bezpieczeństwo w stosunku do ruchów w powietrzu i uniemożliwia pilotowi wpadnięcie w t. zw. korkociąg.

W Wirtenberg (Niemcy), grupa dzieci bawiąca się zjeżdżaniem z góry na saneczkach, wpadła na cienki lód, który się załamał i wszystkie dzieci utonęły. Po pewnej chwili wydobyto już tylko zwłoki dwanaściorga dzieci.

W grudniu ub. r. spadł w okolicach Paryża niesamowity deszcz; krople jego zawierały w sobie grudeczki ziemi. Po wyschnięciu z owych grudeczek tworzyły się skorupki o czerwonym kolorze. Według orzeczenia znawców (meteorologów) ma to być drobniutki piasek porwany wichurą masami z Ameryki Północnej i zaniesiony w chmurach, które pędzą na wysokości 6.000 metr. do Europy, gdzie wraz z deszczem spadł na niwy i dachy wspomnianej miejscowości.

Na jednym brzegu Atlantyku wybudowano olbrzymi słup pod latarnię morską. Wysokość słupa wynosi 220 mtr. na którego szczycie umieszczono ogromną lampę elektryczną o sile dwóch miljardów świec. Siła promieni tego olbrzyma dochodzi do 800 kilometrów.

Największe dzwony na świecie znajdują się we Włoszech, w pobliżu zamku Rovereto. Zostały one ulane z armat wszystkich narodów, które brały udział w wojnie światowej. W każdy wieczór rozlega się głos owych dzwonów na cześć wszystkich poległych w wojnie światowej.

Podczas prac nad pogłębianiem portu Pireusu wydobyto razem z mułem pięćdziesiąt kawałków z posągów wysokiej wartości artystycznej, pochodzących z IV i V wieku przed Chrystusem. Są to głowy młodzieńców, kobiet, walczących amazonek, centaurów i t. p. Znaleziono też tam posąg Posejdona.

Na wyspie Madagaskar znaleziono ogromnej wielkości jajo zniesione przed tysiącami lat przez jakiegoś olbrzymiego, dziś już nie istniejącego ptaka. Zawiera ono w sobie żółtka tyle, co 150 normalnych jaj kurzych, przyczem waga Jego wynosi 7 kg. Muzeum w Nowym Jorku ofiarowało za niezwykły okaz 3 tysiące dolarów.

W raju bolszewickim odczuwa się dotkliwy brak produktów mięsnych, dlatego sklepy sowieckie sprzedają mięso tylko raz w tygodniu. W Moskwie zabrakło nawet mięsa końskiego, które sprzedawane było za kartkami i to wyłącznie robotnikom.

Rosja sowiecka, pomimo że posiada najwięcej lasów, wprowadziła kartki na drzewo, podobnie jak na chleb.

W Moskwie z powodu fatalnego stanu transportów węglowych i braku wagonów, została przerwana praca w bardzo wielu fabrykach i elektrowniach.

Sowiecki komisarjat pracy ogłosił rozporządzenie, na mocy którego z dniem 1 stycznia 1931 r. wprowadza się na całym obszarze Unji Sowieckiej nieprzerwany tydzień pracy.

Rząd sowiecki wprowadził w swoich fabrykach pracę dzieci, które muszą wykonywać te same prace, co dorośli; otrzymują jednak tylko 40 proc. płac dorosłych.

W grudniu ub. r. w przeciągu tylko 10 dni rząd sowiecki wysłał na Sybir 380 osób i to na okres dożywotni.

W chińskiej miejscowości Kansu rozgorzały walki religijne między wyznawcami Mahometa i Buddy. Przeciwnicy mordują się wzajemnie siedziby i całe wsie puszczają z dymem. W prowincji tej od dłuższego czasu panuje straszny głód, a równocześnie choroby zakaźne pożerają całe masy ludności.

Japonje, nawiedził w grudniu ub. r. wybuch wulkany. Oprócz lawy, wybuchała też ze szczelin ziemi wrząca woda. Wszelkie połączenia zostały przerwane, a ludna i ruchliwa okolica zamieniła się w cmentarzysko. 1.350 osób zostało rannych a 950 zabitych. Pobliskie wioski i miasta zamieniły się w gruzy, jak to widzimy na rycinie.

Wybuch wulkanu na Jawie, Japonia, grudzień 1930

Wskutek wybuchu wulkanu Merapi na Jawie zginęło 2.400 osób. Tysiące ludzi ucieka w popłochu do miast, położonych w centrum wyspy Powyżej na prawo widzimy wulkan Merapi w chwili wybuchu.

W Manilli, stolicy wysp Filipińskich, mrówki, termitami zwane wtargnęły do skarbca banku państwowego i zgryzły na miazgę 2 miljony dolarów.

Wyspa San Paulo, położona w południowej części oceanu Indyjskiego, wskutek działań wulkanicznych zniknęła z powierzchni morza.

W zatoce meksykańskiej złowiono żółwia, który ma wagi 1.300 funtów a liczy około 300 lat życia. Najpierw dostał się pod okręt, który zdarł z niego skorupę, a następnie uciekając wpadł w sieci rybackie, w których tak się rzucał, że przy pomocy czterech koni zdołano go zaledwie na ląd wyciągnąć.

Krajem, gdzie gazeta uchodzi za skarb nieoceniony jest wnętrze lądu australijskiego. Całemi latami nie widują tamtejsi mieszkańcy drukowanego słowa, a gdy przypadkiem jacyś lotnicy zrzucą im gazetę, zbierają się wtedy jak w wielkie święto i dzielą się wiadomościami, które na szerokim świecie dawno już przebrzmiały.

W Meksyku, w pobliżu miasta Irapatuy, pociąg, wiozący cyrk, a złożony z 15 wagonów z zamkniętemi w nich dzikiemi zwierzętami, zderzył się z wagonem napełnionym benzyną. Benzyna niezwłocznie wybuchła. Pociąg cyrkowy stanął w płomieniach, wykoleił się i wywrócił. Z płonących wagonów sporo zwierzyny zbiegło, napadając na pobliską wioskę. W takim popłochu kilkanaście osób straciło życie, wiele innych odniosło ciężkie rany.

Stastystyka amerykańska wykazuje, że w 1927 r. około 30 tysięcy Pożarów lasów wywołanych zostało w Ameryce przez lekkomyślne rzucanie niedopałków papierosowych. A czyż tylko w Ameryce, czyż i u nas mało strat pociąga za sobą to nieszczęsne "palenie"?

Angielski badacz trzęsień ziemi dr. C. Davison ogłosił stastystykę, z której wynika, że w XIX stuleciu ziemia została nawiedzona przez 364 wielkich katastrof wstrząśnień skorupą ziemską. Wskutek tego na całej kuli ziemskiej w ciągu zeszłego stulecia traciło życie rocznie 15.000 ludzi

Egiptolog Reisner z Uniwersytetu w Harward przeniknął tajemnicę Sfinksa, odkrywszy w jego głowie salę o wymiarach 18 na 5 metrów. Wewnątrz Sfinksa znajduje się również grobowiec Menessa, pierwszego króla Egiptu.

Ostatnio zostało wynalezione szkło niełamliwe i nazwano go xetalem". Ma ono również tę zaletę, że nie zabarwia się pod działaniem promieni słonecznych. W Ameryce natomiast wynaleziono inne szkło które nietylko że się nie łamie, ale można je zginać podobnie jak papier.

W Newark (Ameryka) policja skonfiskowała przemytnikom zapasy alkoholu, przeznaczonego na święta. Otworzono naczynia i wylano alkohol na ulicę, by rynsztokami spłynął do kanałów. "

Szkocja buduje olbrzymi okręt, który niewątpliwie będzie największym okrętem pasażerskim na świecie. Będzie on miał 73 tys ton pojemności, a 330 metrów długości.

Wynaleziono mechanizm, działający z dodatnim skutkiem przeciw chorobie morskiej, która wielu podróżnikom daje się we znaki.

Wedle najnowszych obliczeń, w czasie wojny światowej zginęło około 10 miljonów ludzi, a przeszło 20 miljonów żołnierzy odniosło rany oraz około 10 miljonów osób zostało inwalidami.

Po dzień dzisiejszy państwa, które brały udział w wojnie światowej, poszukują jeszcze 85.000 zaginionych żołnierzy, którzy napewno nie polegli w boju. Dużo jeńców znajduje się w Rosji, gdzie władze państwowe nie pozwalają im dać żadnej wiadomości o sobie.

Zagranicą jest przeszło 540.000 polskich dzieci, z których zaledwie 327.000 pobiera naukę w języku ojczystym.

SPRAWY POLSKIE

Według ostatnich danych statystycznych, na terenie Polski znajduje się 26.575 szkół początkowych, 778 szkół średnich i 20 szkół wyższych. W szkołach początkowych pobiera naukę przeszło 3.497.000 uczniów, w szkole średniej 204.693, a do szkół wyższych uczęszcza 43.250 słuchaczów.

Główny Urząd Statystyczny wykazuj, że w Polsce mieszka 287 ludzi, którzy mają conajmniej 100 lat.

Warszawa ma 45 szkół zawodowych dokształcających, w których dokształca się 9.000 młodzieży pod kierunkiem 646 nauczycieli i nauczycielek.

Polskie Zakłady Lotnicze wykonały w ostatnich czasach nowe samoloty, odznaczające się wielkiemi zaletami; mogą one lądować na każdym prawie terenie.

Na łąkach pod Równem odbyło się "uroczyste" spalenie skonfiskowanego chłopom tytoniu, który wieśniacy posiali na swoich polach do własnego użytku. "Pokrzywdzeni" chłopi sprzysięgli się i postanowili "z zemsty" nie palić więcej tytoniu. Postanowienie to tak pilnie przestrzegają, że nie tylko sami nie palą, ale każdego młodzieńca, którego napotkają we wsi z papierosem w ustach karzą nieraz ostrą chłostą. Godne to jest naśladowania!

We wsi Ciemniowe pod Ciechanowem żyje człowiek niewidomy od urodzenia; mimo ciemnoty zajmuje się stolarką. Wybudował już wiatrak robi młynki, wialnie, magle, posługując się jedynie dotykiem. Zadziwia to ogromnie wszystkich, tembardziej, że modeli dla zrobienia przez siebie przedmiotów nigdy nie widział. Dyryguje on ponadto śpiewem w kościele.

Dnia 7 grudnia ub. r. przeleciał nad Włodzimierzem Woł. wielki meteor, pozostawiając po sobie olbrzymią smugę krwawego światła. Ludność tamtejsza uważa go za zwiastuna jakiegoś nieszczęścia.

W grudniu ub. r. szalały na Ukrainie wielkie burze śnieżne. Przewróconych zostało przeszło 1000 słupów telefonicznych, a zagrzęsło w śniegu około 180 parowozów. Ruch kolejowy wskutek zasp śnieżnych i zerwania drutów telegraficznych został na jakiś czas całkowicie wstrzymany.

Na zasadzie badań naukowych stwierdzono w ostatnich latach, że wody Bałtyku są coraz bardziej słone, wskutek czego pojawiły się różne gatunki ryb, niespotykanych dotychczas w Bałtyku.