Iskierki
Drukuj

Ze świata

W Berlinie w połowie czerwca panowały wielkie upały, które dochodziły do 38 stopni. Kilka osób uległo śmiertelnemu porażeniu.

W Lubece zmarło 41 dzieci po udzieleniu im zastrzyków przeciw-gruźlicznych przez dr. Calmette’a. Choruje jeszcze 85 dzieci.

Na linji Paryż-Marsylja wykoleił się pociąg pośpieszny. 10 osób zabitych, a kilkunastu rannych.

W okolicach Tuluzy (pół. Francja) szalała trąba wodna, która poczyniła dużo szkody.

Włoski parowiec najechał na okręt szwedzki i przeciął go na pół. 15 marynarzy utonęło.

W Genui runęło schronisko dla emigrantów, grzebiąc pod sobą kilkanaście osób.

W Hiszpanji srożą się straszne burze połączone z grzmotami i ulewnemi deszczami.

Wulkan Wezuwjusz począł działać. Donoszą o licznych grzmotach podziemnych i głębach wybuchającego ognia.

W Hiszpanji za ojca najliczniejszego potomstwa może uchodzić niejakiś Gomez Riosilio, którego żona 43-letnia powiła mu dotychczas 27 dzieci. Wszystkie cieszą się doskonałem zdrowiem.

W Jugosławji otruło się 41 osób mlekiem wściekłej krowy.

Grecję nawiedziła gwałtowna burza gradowa. Grad wielkości kurzego jaja zabił 22 ludzi i ranił ciężko 29.

Z Ameryki do Francji wybrało się 551 matek, których synowie polegli od kul niemieckich w czasie wojny światowej. Na rycinie widzimy jedną z tych matek na grobie syna.

Francja, cmentarz wojskowy

Mezopotamję nawiedziła znów szarańcza, która w przeciągu 2 godzin ogołociła pola z zasiewów. Następnie obsiadła domy, wciskając się do mieszkań i chlewów, tak że ludność musiała wraz z dobytkiem uciec ze wsi.

W Ameryce wynaleziono specjalny typ tutki do papierosów, która powoduje, że natychmiast po odrzuceniu papieros gaśnie.

W pobliżu Bostonu (Ameryka Półn.) wskutek gęstej mgły zderzył się parowiec pasażerski na pełnem morzu ze statkiem-cysterną, wiozącym znaczniejszy zapas nafty. Wkrótce potem powstał pożar i zginęło w płomieniach 18 osób.

Gwałtowna trąba powietrzna szalała nad Meksykiem. Wicher niszczył wszystko, co napotykał na drodze. Miasto Waginmound poszło w gruzy.

Por. Soucek, amerykanin, wzniósł się na samolocie na wysokość 13,165 metrów w górę.

Amerykanin Kingsford Smith przeleciał nad oceanem Atlantyckiem w kierunku Europa - Ameryka. Latawiec swój nazwał Krzyżem Południa.

Dwom profesorom amerykańskiem Beebe i Barton udało się zejść w głębie oceanu na pół klim. w stalowej klatce; dokonali oni nowych ciekawych spostrzeżeń.

Kapitan Moodnam utrzymał się w powietrzu na swym bezmotorowym samolocie 20 minut.

Więcej niż połowa Polaków posiada samochody, ale - w Ameryce.

W Tobolsku zamknięto znowu 17 świątyń. Dzwony sprzedano fabrykom. Trzy z pośród tych świątyń będą zamienione na więzienia.

W pociągu osobowym w drodze między Moskwą a Kurskiem wybuch w jednym z wagonów pożar 45 osób zginęło w płomieniach, 22 osoby odniosły ciężkie rany,

Stu górników żywcem spłonęło w kopalni "Siła" w Zagłębiu Donieckim (Rosja).

Rządząca obecnie w Rosji sowieckiej partia komunistyczna liczy 1.732.000 członków.

W Rosji sowieckiej liczą obecnie czas o godzinę wcześniej, wobec czego różni się od naszego środkowo-europejskiego o dwie godziny.

Wskutek wielkiej posuchy zapaliły się od iskier pociągu stepy syberyjskie, które przez długi czas tworzyły jedno morze płomieni.

Na zachodzie Europy zaprowadzono nowy sport: narty wodne.

Narty wodne / Mahatma Ghandi

Mahatma Ghandi, przywódca narodowy hindusów, choć zamknięty przez władze angielskie w więzieniu, wciąż wpływem swoim mocno psoci Anglikom rozsiadłym w Indjach.

Mistrzem w szybkości stenografowania jest poraz ósmy Zoltan Nemes Mesiter, który pisze na minutą 400 sylab.

W Rumunji ukazały się olbrzymie masy olbrzymich, nieznanych dotychczas motyli, które wyrządzają olbrzymie szkody po sadach i polach.

W Kanadzie spadł grad, którego poszczególne ziarnka dochodziły półkilowej wagi. 53 osób znalazło śmierć pod razami takiego gradu.

SPRAWY POLSKIE

Ludność Polski wynosi obecnie ok. 31,038,000 dusz, w tem 22,770,000 katolików.

Bank Polski wypłacił Stanom Zjed. pełną półroczną ratę długu w sumie 1,137,400 dolarów.

W Warszawie poświęcono największy na świecie dom akademicki. Powierzchnia zajęta pod budowę wynosi 3600 metr. kwadr. Pokojów mieszkalnych pawilon posiada 627. Pomieści on 1000 studentów. Urządzenia higjeniczne według najnowszych wymagań. Koszty budowy wyniosły 8,000,000 zł., koszty urządzeń 350,000 zł. Gmach wykonano z żelazo-betonu.

Wojenna flota Polski liczy obecnie 2 kanonierki: "Komendant Piłsudski" i "Generał Haller"; 5 torpedowców: "Krakowiak", "Kujawiak", "Mazur", "Podhalanin" i "Ślązak"; 4 okręty pomocnicze (trawlery): "Czajka", "Jaskółka", "Mewa" i "Rybitwa"; jeden okręt hydrograficzny "Pomorzanin", 2 okręty szkolne: "Bałtyk" i "Iskra"; jeden transportowiec "Wilja"; 2 kontrtorpedowce: "Burza" i "Wicher"; 3 łodzie podwodne: "Wilk", "Ryś" i Żbik". Flotylla wojenna rzeczna liczy 6 kanonierek rzecznych: "Kraków", "Wilno", "Horodyszcze", "Pińsk", "Toruń" i "Warszawa".

Zmarł Juljan Ejsmond, znakomity bajkopisarz polski. Przyczyną zgonu: katastrofa samochodowa.

We Lwowie zmarła utalentowana i szlachetna poetka Maryla Wolska, w pełni sił twórczych, w 57 roku życia.

W Krakowie odbył się zjazd polonistów z okazji 400-lecia urodzin Jana Kochanowskiego, który zgromadził około 300 uczestników.

Na tegorocznych Targach Wschodnich we Lwowie (od 2 do 16 września) znajdować się będzie specjalny dział budowlany, wsparty wyświetlaniem odpowiednich filmów i wykładami technicznemi.

W Lublinie otwarto największą na świecie uczelnię talmudystyczną o 120 salach. Coś jak uniwersytet! Zjechało na tę wyjątkową uroczystość ponad 60,000 żydów ze wszystkich stron świata.

W Toruniu wybuchł pożar w magazynie wojskowym. Straty wynoszą 12 miljonów zł.

Podczas połowu ryb w Niemnie rybak Wł. Silonek wyłowił siecią jesiotra, długości 1 i pół m. wagi 60 kg. Sprzedał go za 150 zł.

Po całej Polsce: niebywałe upały i liczne pożary...

Wskutek ostatnich upałów w Polsce zmarło na udar słoneczny 28 osób.

Spłonęło 1700 ha lasu w miejscowości Potrawki (pow. wołkowyski). Straty przekraczają sumę 300 tysięcy zł.

Obecnie w Polsce 198 gmin wyrzekło się używania alkoholu.

Młodzież wsi Więckowice stoczyła formalną walkę z młodzieżą wsi Niepruszewo. Jeden z uczestników dziwnej tej walki zmarł.

We wsi Karajewicze bociany przeniosły swoje gniazdo na dach innego domu, jakby przeczuwając mające nastąpić bliskie nieszczęście. W dwa dni potem nad wsią szalała straszna burza podczas której piorun uderzył w dach domu, opuszczonego przez bociany i spalił go.