ISKIERKI
Drukuj

ZE ŚWIATA

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Paryżu, tuż obok słynnej wieży Eifla, nazwano Placem Warszawskim.

W górach Pirenejach, oddzielających Francję od Hiszpanji, przekopano tunel, w którym nastąpiło uroczyste spotkanie króla hiszpańskiego Alfonsa XII z prezydentem francuskim p. Doumergue (czyt. Dumerg).

Z końcem lipca zapanowały prawie w całej Europie niesłychane upały; we Francji dochodziła temperatura do 52 stopni, w Czechosłowacji 56, a w Hiszpanji aż 60 stopni. U nas w Polsce najgoręcej było w Krakowie - 46 stopni.

Lotnicy niemieccy Risticz i Zimmermann utrzymali się w powietrzu na samolocie przez 65 godzin i 26 minut, bijąc w ten sposób dotychczasowy rekord długości lotu. (58 g. 36 m.)

W Bawarji zderzył się pociąg pospieszny z towarowym; zabitych 12 osób, rannych 35, lokomotywa i trzy wagony zgruchotane.

W Anglji w katastrofie kolejowej straciło życie 22 osoby.

W ostatnich czasach bolszewicy wysiedlili z terenów Białorusi sowieckiej 640 rodzin i przewieźli je na Sybir. Rodzin polskich było w tem 310...

Na Ukrainie wybuchły rozruchy włościańskie przeciw żydom, których tam kolonizuje rząd bolszewicki.

Na Sybirze wystąpiła z brzegów olbrzymia rzeka Amur i zalała kilkadziesiąt wsi i miast. 36,000 mieszkańców oddzielonych wodą, wywiozły samoloty na bezpieczne miejsce.

W Odesie, Charkowie, Kijowie i innych miastach sowieckich istną plagą stały się coraz bardziej liczne gromady bezdomnych dzieci, napadających na kogo się da.

Sowieccy dygnitarze wypowiadają przekonanie, że gdyby przyszło do wojny między Rosją a Polską, to niezawodnie Rosja będzie miała zapewnioną pomocną rękę ze strony licznych komunistów

W Indjach wybuchł powszechny strajk kolejowy, podtrzymywany przez bolszewików rosyjskich zapomogami, dotychczas w kwocie 120.000 rubli w złocie.

Prezesem Rady Ministrów w Jugoslawji został kapłan katolicki ks. dr. Koroszec.

Wielkie upały w Stanach Zjednoczonych przyniosły śmierć 25 osobom.

Słynny Ford oświadczył, że teraz, gdy ma już 65 lat więcej zdoła dokazać w pięciu latach, niż przedtem w dwudziestu.

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Półn. rozgrywa się walka dwóch kandydatów na prezydenta Stanów: Hoovera i Schmitha. Wybory dopiero w początkach listopada!

W Argentynie po gwałtownych upałach - nagle spadły śniegi.

W Japonji huraganowy wicher narobił zniszczenia na kilkanaście miljonów jen.

Król Amanullach, który podróżował po Europie, zakłada teraz u siebie w Afganistanie radio.

SPRAWY POLSKIE

W piątek dnia 3 sierpnia o godz. 5 min. 48 rano z lotniska francuskiego w Bourget wylecieli polscy lotnicy Kubala i Idzikowski na samolocie "Marszałek Piłsudski" przez ocean Atlantycki do Ameryki. Burza jednak zmusiła ich do zawrócenia z połowy drogi, przyczem ulegli katastrofie, a wyratował ich niemiecki statek handlowy "Samos".

W Warszawie grozi zawaleniem obecnie 160 domów. Przeszło 4000 lokatorów w nich zamieszkałych już otrzymało nakaz wyprowadzenia się.

Z dniem 15 sierpnia podrożały bilety kolejowe w Polsce o 20 procent, podmiejskie o 10 proc. z czego skarb Państwa spodziewa się otrzymać wśród roku ok. 60 miljonów złotych dochodu.

Min. Spraw Wewn. nakazało wszystkim gminom wiejskim zaopatrywać się w sikawki, beczki i drabiny pożarnicze.

Z dniem 15 lipca zaprowadzono rozmowy telefoniczne między Warszawą, Krakowem i Katowicami, a Szwajcarją, zaś w pięć dni później między Warszawą i Wilnem, a Talinem, stolicą Estonji.

Rychło ukażą się monety jednozłotowe z niklu.

W Warszawie przestał wychodzić dziennik "Warszawianka" a w Krakowie "Nowa Reforma".

Na Uniwersytecie Warszawskim otwarta została katedra historji i literatury żydowskiej, ze szczególniejszem uwzględnieniem historji żydostwa w Polsce. Wykłada Meir Bałaban, żyd.

W fabryce ogni sztucznych w Warszawie na Woli nastąpił wybuch spowodowany nieuważnem paleniem papierosa przez jednego z robotników. Część fabryki wyleciała w powietrze, cztery osoby zabite.

W mieście Pruszkowie przeprowadzono głosowanie tajne: czy sprzedawać tam wódkę czy nie. Większość opowiedziała się za zupełną prohibicją.

W Rybienku pod Wyszkowem, nad brzegiem Bugu, odbył się w połowie lipca dobrze zorganizowany wszechpolski zlot harcerek. Wzięło w nim udział do 1000 druhen.

Doskonała pływaczka polska p. Gertruda Skowrońska przepłynęła pierwsza z Gdyni do Helu, 22 klm.

Z okazji dziesięciolecia wskrzeszenia Polski darowano kary 10 000 więźniom i wypuszczono ich na wolność.

Na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, zapowiedzianej na rok następny, wystąpi również Polonja amerykańska ze swoim dorobkiem. Kosztować to ich będzie ok. 75,000 dolarów.

Na Wystawę Powszechną buduje Poznań olbrzymi hotel o 435 pokojach kosztem 4,000,000 złotych.

W ostatnich dniach lipca przeszła nad Wileńszczyzną niebywała burza, wśród której od piorunów zginęło 15 osób, a rany odniosło 26 osób.

W Łodzi nastąpił wybuch materjałów chemicznych w składach przy ul. Cegielnianej i spowodował wielkie szkody w promieniu 500 do 700 metrów. Zabitych nie było ale rannych około 15 osób.

Na Śląsku koło Pszczyny pojawiły się w wielkiej liczbie jadowite żmije i budzą zrozumiały postrach,

W Kieleckiem spłonęła wieś Odrzywół. 298 budynków spalonych, 150 rodzin bez dachu nad głową, jedna kobieta poniosła śmierć na miejscu. Straty obliczają na półtora miljona złotych,

W powiecie puławskim padły ofiarą pożaru dwie wsie: Bóbrowniki i Podwierzbie. Zgorzało 239 budynków.

W powiecie jaworskim paliło się miasteczko Krakowiec.

Zgorzała częściowo fabryka papieru "Klucze" pod Olkuszem.

W Tatrach spłonęło ok. 60 morgów pięknego lasu. Prócz tego paliły się lasy w Wieszkach, pod Zgierzem i koło Sosnowca.

W czasie robót ziemnych w Krakowie, dokopano się jakichś starodawnych kanałów, ciągnących się przeszło 100 metrów; prawdopodobnie okalały one kiedyś stary Kraków.

W koszarach 42 p. p. w Ossowcu zachorowało 203 żołnierzy wskutek spożycia zatrutego mięsa.

Zginął w Bagdadzie (Persja) świetny lotnik polski Kazimierz Szałas, który samolotem wyprawił się tam z Dęblina i miał zamiar jeszcze do stolicy Egiptu Kairu lecieć.

Utworzony został w Kielcach komitet budowy kolei Kielce Busko - Tarnów, kosztem 10 miljonów złotych.

Na konkursie Olimpijskiej Wystawy Artystycznej w Amsterdamie polski poeta Kazimierz Wierzyński otrzymał pierwszą nagrodę za swe poezje sportowe, a p. Konopacka za rzucanie dyskiem.

W zawodach wioślarskich w Amsterdamie, w konkurencji czwórek, Polacy zdobyli pierwszą nagrodę, a drugą Japończycy.

Stosunki polsko-litewskie stają się coraz bardziej naprężone a sprawcą tego jest litewski premjer Waldemaras, który koniecznie chce wpędzić Polskę w nową wojnę i przy pomocy Rosji i Niemiec odebrać nam Wilno.

Wedle dokładnych obliczeń w roku minionym wypalono w Polsce tytoniu za 559,462,000 zł., podczas gdy w 1926 r, tylko... za 475043.000, a w 1925 r. za 371,141,000 zł. Gdyby przypuścić, że wszyscy w Polsce palą, nawet niewiasty i małe dzieci, to wypadałoby na każdego mieszkańca w r. 1927 - 20 zł. 57 gr., w r. 1926 - l7 zł. 47 gr., 1925r.- 13 zł, 65 gr. A więc traci się na palenie pieniędzy coraz więcej!...