Artykuły: Różne

Prawdziwa wiara wymaga działania

O filmie Czy naprawdę wierzysz? opowiada jego polski dystrybutor Andrzej Sobczyk z Rafael Media.

Halo! Ostrożnie z halloween

Z końcem października szerzą się niezwiązane z polską tradycją obchody halloween. Determinują one styl zachowania dzieci i młodzieży. Rodzice często zmuszeni są do dodatkowych wydatków na upiorne stroje, maski, wampirze zęby itp. rekwizyty. Bez zastanowienia poddają się presji swoich dzieci. W ten sposób upowszechniają zwyczaj, który niszczy nasze chrześcijańskie nadzieje związane z przemijaniem życia na ziemi.

Droga do Boga przez szafę

Droga do Boga przez szafę

Pogoń za modą i idealnym wizerunkiem jest wszechobecna. żądza bycia kochaną, inteligentną, kompetentną staje się z czasem tożsama z byciem piękną, a co za tym idzie - dobrze ubraną. Okazuje się jednak, że to, co staje się zniewoleniem wielu kobiet, może również być drogą do Boga. O poszukiwaniu własnego stylu, o kobiecym pięknie i życiowej pasji opowiada Joanna Tor-Gazda, projektantka i coach, autorka książki Nieporównywalnie piękna. Odkryj swoje piękno i ukaż je innym!

Intronizacja jako ureligijnienie polityki

Intronizacja jako ureligijnienie polityki

Upolitycznianie religii to instrumentalne wykorzystywanie Chrystusa na potrzeby polityki, próba zdobycia kapitału politycznego na przynależności do Kościoła czy na jego poparciu - zarzut często podnoszony wobec zwolenników intronizacji, choć zupełnie nietrafiony.

Zob. też. M. Majewski, Pobożne lub bezbożne, RN 6/2015, s. 4-7; Intronizacja i nasza godność wiary, RN 7-8/2015, s.16-19.

Po katolicku w Polsce

Po katolicku w PolsceO "polskim katolicyzmie" i o Królowej Polski opowiada o. Grzegorz Maria Bartosik,
profesor UKSW i dyrektor "Kolbianum" w Niepokalanowie.

U stóp Krzyża z sensem

U stóp Krzyża z sensemJak co roku, w dniu wspomnienia NMP z Lourdes, 11 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji o drodze do zrozumienia sensu cierpienia i misji w Kościele osób chorych, cierpiących, i niepełnosprawnych opowiada Anna Bojanowska.

...a zwłaszcza za masonów, żydów. Czy tak postępuje antysemita?

Współcześni dziennikarze i przedstawiciele świata kultury stawiają św. Maksymilianowi Marii Kolbemu zarzut antysemityzmu. Jednak fakty mówią coś innego.

Maksymilian - Teolog

Maksymilian Kolbe - TeologZwykło się uważać i utożsamiać Teologa z "uczonym w Piśmie". Tymczasem Teolog, w rozumieniu tradycji chrześcijańskiego Wschodu, oznacza bardziej mistyka, człowieka zjednoczonego z Bogiem, niż uczonego. Zatem wiedza teologa pochodzi z bezpośredniego doświadczenia - z przeżycia mistycznego - które można by określić jako ascezę. W takie rozumienie teologa doskonale wpisuje się św. Maksymilian. Na Wschodzie tylko trzech świętych posiada ten zaszczytny tytuł. Są to: święty Apostoł i Ewangelista Jan Teolog (Bogosłow), święty z Nazjanzu - Grzegorz Teolog, oraz bizantyjski mnich i poeta, Symeon Nowy Teolog.

Archiwista św. Maksymiliana

Był wiernym uczniem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po jego śmierci wcielał w życie ideał Rycerstwa Niepokalanej. Wielu mówiło o nim: "To nie jest taki zwyczajny brat".

Matka Boża Niepokalana z okładki "Rycerza Niepokalanej"

Ilustracje na okładkach "Rycerza Niepokalanej", wydawanego w Grodnie, czy w Niepokalanowie, najczęściej wykonywali anonimowi graficy, także amatorsko w gronie zespołu redakcyjnego. Zwykle jedna okładka zdobiła cały rocznik, może nieco modyfikowana. Prawie zawsze rysunek na okładce przedstawiał postać Matki Bożej w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, to jest stojącą na globie ziemskim z wężem i półksiężycem u stóp. Nieodłączny był znak "Rycerstwa Niepokalanej", to jest "MI" - skrót łacińskiej nazwy "Militia Immaculatae. Kolor okładki w zasadzie niebieski, zwłaszcza w pierwszych latach edycji.

Warto myśleć o niebie

Zdzislaw Kijas OFMConvZ o. prof. Zdzisławem Kijasem, relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, byłm rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury "Seraphicum" w Rzymie i autorem obszernego opracowania dotyczącego spraw ostatecznych człowieka (Niebo, czyściec, piekło. W domu Ojca, dla kogo, w oddaleniu), rozmawia Przemysław Radzyński.