Rycerz Niepokalanej - Lipiec 1948
RN 7/1948
Jakżeś Ty dobry...
Len-Rok

Wiersz.

153 Letnia akcja apostolska
Rycerz Niepokalanej

Zewsząd, z rozdzwonionych głosami żniwnymi wsi i z rozpalonych od żaru letniego miast, dochodzą do nas skargi. Szlachetne dusze boleją, że przez Polskę płynie szerokim korytem niemoralność, zwłaszcza teraz, latem.

154 Niepokalana obudziła duszę

W Lourdes umarła kobieta, która przybyła z pielgrzymką z Reims. Życie swoje ofiarowała Niepokalanej w intencji nawrócenia swoich najbliższych.

155 Cały świat dla Serca Jezusowego - przez Niepokalaną

Mamy wykonać i to jak najprędzej cel M.I., tj. zdobyć cały świat i każda, duszę z osobna, która jest lub będzie do końca świata, dla Niepokalanej, a przez Nią Przenajśw. Sercu Jezusowemu.

159 Poznań - na straży kultury i granic Polski
Tadeusz Jankowski

Zaledwie osiemnaście lat dzieli nas od tysiącletniej rocznicy faktu, który wywarł tak wielki wpływ na tok dziejów Polski, że nazwać go możemy decydującym i najważniejszym wydarzeniem w dziejach Narodu Polskiego

161 Jaka młodość taka starość
Rycerka Niepokalanej z Katowic
162 Przed odlotem
Stanisław Janowski
164 Tylko miłość jest twórcza
Gustaw Morcinek
167 Pełny katolicyzm
Ks. Franciszek Błotnicki

Gdyby tak ktoś nieznający nas zupełnie, zajrzał w niektóre dni roku do naszych kościołów musiałby powiedzieć: Co to za pobożny naród! Powiedziałby tak na Pasterkę, na Rezurekcję, na Boże Ciało, na zakończenie Starego Roku i w kilka może jeszcze dni.

168 Rolnik żywicielem narodu
Eugeniusz Paukszta

Słowa - Eier, Butter, Speck - znał każdy Polak, tak często je słyszał. Ba, wielu Niemców uczyło się nawet tych nazw po polsku.

171 Duszpasterz niestrudzony
P. J.

6 września 1947 r. zmarł w Augustowie długoletni proboszcz i dziekan ks. kanonik Wojciech Chojnowski.

172 Patronka ogniska domowego
A. K.

Koło św. Anny skupiają się najszlachetniejsze postacie znane z Ewangelii. Jest ona nie tylko matką Najświętszej Maryi Panny i babką Jezusa, ale i żoną św. Joachima

174 Kościół walczy z zabobonem
Z. Jakimiak

Wrogowie Kościoła katolickiego często zarzucali mu szerzenie zabobonu. Oczywiście zarzut to bezsensowny i przewrotny. Na czym bowiem polega zabobon? Oto na tym, że jakiś martwy przedmiot, czy jakieś zdarzenie samo przez się ma przynieść komuś szczęście lub nieszczęście.

175 Pod okiem Opatrzności Bożej
H. J.

Zło jest siłą odśrodkową, spychająca dzieje ludzkości z jej bezpiecznej orbity, wytyczonej przez Boga. Siła dośrodkowa dobra musi utrzymać je w równowadze. Lecz przychodzą takie okresy w dziejach narodów, że siła dośrodkowa słabnie.

175 Pieśń Bernadety
Jan Dobraczyński

Ostatnia wojna zbył była krwawa i okrutno, by stworzyć wielkie dzieła sztuki. Nie wiele jest książek powstałych w czasie jej trwania, które są godne miana arcydzieła. Ale niewątpliwie arcydziełem jest powieść Franciszka Werfla pt. "Pieśń Bernadety".

176 Choroby nerwowe
Dr Tadeusz Kunicki

Stany umysłu, które są na pograniczu zdrowia psychicznego i obłędu, nauka nazywa psychopatiami. W artykule jest mowa głównie o psychopatiach.