Po południu dnia 4 maja [1930] r. przybił do lądu afrykańskiego statek "Citta di Napoli" z Kardynałem-Legatem Lepicier. Wysłannika papieskiego powitano bardzo uroczyście. Z pałacu arcybiskupiego Kardynał-Legat udał się do sąsiedniej katedry. Po krótkiej uroczystości przyjęcia liturgicznego w obecności arcybiskupa Tunisu i kapituły katedralnej, wygłosił krótkie serdeczne przemówienie, po czym udzielił zebranym błogosławieństwa.
W następnych dniach przybyło do portów w Tunisie i innych, 14 parowców z pielgrzymami różnych narodowości.
Uroczyste otwarcie Kongresu Eucharystycznego odbyło się w środę 7 maja w katedrze w Tunisie.
W pałacu arcybiskupim uformował się wspaniały pochód, w którym wzięło udział 5 kardynałów, przeszło stu biskupów, prałaci, przełożeni zakonów oraz wielka liczba księży. Kardynała-Legata, otoczonego przez świtę i dwóch, gwardzistów papieskich, powitały entuzjastyczne okrzyki. Ołtarz urządzony był w przedsionku katedry. Rozpoczęła się uroczysta ceremonia w obecności 300.000 osób i zakończyła się uroczystym błogosławieństwem Najśw. Sakramentu.
Dnia 8 maja Prymas Polski Ks. Kardynał Hlond odprawił w asyście uroczystą Mszę św. dla 6000 dzieci ubranych w biel. Wieczorem odbył się wspaniały pochód 8000 biało ubranych dzieci z palmami w rękach, wśród ruin starożytnego amfiteatru Kartaginy, gdzie niegdyś płynęła krew męczenników. Potem ogólne zgromadzenie na wzgórzu św. Ludwika i nocna adoracja Najśw. Sakramentu.
W piątek 9 maja odbyło się wielkie posiedzenie sekcji kapłańskiej różnych narodowości. Wieczorem tego dnia tysiące mężczyzn, niosących zapalone świece, zgromadziły się w amfiteatrze, wyznając tam uroczyście swoją wiarę katolicką.
W następnych dniach odbywały się zebrania sekcji narodowych i spowiedź uczestników Kongresu.
W niedzielę 11 maja wielka procesja i zakończenie Kongresu przez Kardynała Legata udzieleniem błogosławieństwa Najśw. Sakramentem.