PYT. Czytałem w "Rycerzu" list a Japonii, w którym autor nazywa Najświętszą Maryję Pannę swoją "mamusią". Proszę o wytłumaczenie, czy wypada do tego stopnia spoufalać się z Matką Bożą?
ODP. Zamiast tłumaczenia zamieszczamy wyjątek z pracy naukowej wybitnego teologa francuskiego J. Anger, nagrodzonej przez Akademię Francuską, pt.: "La doctrina du Corps Mystique de Jesus Christ": "Jesteśmy malutkimi dziećmi Najświętszej Dziewicy, toteż w ustach naszych prawdziwym Jej mianem jest raczej «Mamusia», niż «Matka». Ta nazwa dziecięca nie zawiera w sobie nic dziecinnego, ani wymuszonego, lecz jedynie stara się wyrazić możliwie najdoskonalej niezaprzeczoną prawdę: fakt naszej maleńkości i naszej niezaradności jako dzieci, którym Bóg przygotował w osobie Maryi nieustanną opiekę macierzyńską" (Paris 1929, wyd. III, str. 346-7).
PYT. W okolicy naszej istnieje kilka organizacji, dla młodzieży, które, się nawzajem zwalczają. Każda z nich twierdzi, że jest najlepsza. Możeby "Rycerz" zechciał mi wytłumaczyć, w jaki sposób odróżnić organizacją pożyteczną od szkodliwej?
ODP. Podajemy kilka znaków, po których można poznać, że organizacja jest szkodliwa dla Kościoła i Państwa: 1) jeżeli program organizacji głosi mętne frazesy c powszechnym braterstwie, o pracy dla ludu itp., a nic nie wspomina o nauce Chrystusa i Jego Kościele; 2) jeżeli członkami organizacji oświatowo-społecznej mogą być bez żadnych zastrzeżeń innowiercy, jak np. prawosławni, lutrzy, żydzi; 3) jeżeli członkowie organizacji lekceważą sobie najważniejszy społeczny obowiązek katolicki - Mszę św., a nawet uniemożliwiają innym jego spełniać, urządzając w niedzielę podczas sumy zbiórki, ćwiczenia, zabawy itp. imprezy; 4) jeżeli organizacja wyraża się pogardliwie o kapłanach i wogóle i władzy kościelnej; 5) zasługuje również na naganę taka organizacja, do której przyjmuje się zarówno młodzieńców jak i dziewczęta, gdyż jest życzeniem Kościoła, aby młodzież żeńska organizowała się osobno od młodzieży męskiej.
PYT. Czy można wyjść zamąż za brata z trzeciego pokolenia, czy Pan Bóg takiemu małżeństwu będzie błogosławił?
ODP. Można, jednak tylko za dyspensą kościelną, o którą stara się ks. proboszcz u biskupa ordynariusza miejscowego. Takiemu małżeństwu, o ile będzie zawarte za pozwoleniem legalnej władzy kościelnej i dla słusznych powodów, o których słuszności zadecyduje biskup, oraz jeżeli małżonkowie wieść będą świątobliwy żywot - będzie towarzyszyć i błogosławieństwo Boże. Jednak ogólne prawo kościelne zabrania związków małżeńskich między krewnymi tzw. linii bocznej do 3 stopnia włącznie. Kiedy zabrania, ma do tego ważne powody, tak ogólne, jak również w trosce o dobro małżonków i ich dzieci.
PYT. Jeśli dusza po oczyszczeniu się w sakramencie Pokuty z grzechów ciężkich pragnie częściej komunikować, lecz przed przystąpieniem do Komunii Św[iętej] czuje lęk z powodu dawnych grzechów, czy Komunje takie są ważne?
ODP. Dwa warunki są wymagane do godnego i częstego komunikowania: 1) Stan łaski, 2) Dobra intencja. Dusza po oczyszczeniu się w sakramencie Pokuty z grzechów ciężkich otrzymała od Boga łaskę uświęcającą, czyli jest w stanie łaski. Jeśli ta dusza teraz pragnie częściej komunikować nie dla oka ludzkiego, ale dla postępu duchowego i przypodobania się Bogu - ma wtedy dobrą intencję. Może zatem częściej komunikować, mimo wielkiego lęku z powodu dawnych grzechów już odpuszczonych w sakramencie Pokuty.