Na polskiej kolonii "Linha Telegraphica" w Santa Catharina (Brazylia), otoczonej żelaznym pierścieniem kolonistów niemieckich, dzień 3 maja [1932] r. był dniem najuroczystszym, najpiękniejszym od 30 lat istnienia tejże kolonii. Już od wczesnego ranka ściągały liczne tłumy rodaków odświętnie ubranych, by wziąć udział w religijno-cywilnej uroczystości. Przeszło 40 dzieci, dobrze przygotowanych przez prof. inż. p. Alf. Józefa Eichela, przyjęło po raz pierwszy Ciało Baranka Niepokalanego. Około dziesiątej godziny na obszernym, w zieleń ubranym placu, odbyła się Msza św. polowa, celebrowana przez ks. Antoniego Kuczerowskiego, który przy tej okazji wygłosił okolicznościowe kazanie. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie sztandaru polskiego oraz nader piękna przemowa prof. inż. p. Alf. J. Eichela. Około godziny 14 wszyscy koloniści z różańcem w ręku, a korną modlitwą na ustach - odprawiając równocześnie przy prowizorycznych stacjach Drogę Krzyżową, wspinali się na górę 800 m wysoką, by wziąć udział w rzadkiej tu uroczystości poświęcenia krzyża, 8 m wysokiego, zrobionego przez samych kolonistów z drzewa cedrowego. Przy tej okazji było kilka przemówień, palono ognie sztuczne oraz puszczano różnokolorowe rakiety.
Wieczorem odegrany bardzo pięknie dramat "Błąd drukarski" zamknął święto "Królowej Korony Polskiej"[1].
"Niech symbol naszej wiary - krzyż św[ięty] - ustawiony na wysokiej górze, a widziany ze wszystkich stron w obrębie 12 km, pobłogosławi naszym rodakom za ich trudy - znoje - poświęcenie i przypomina im zarazem, że kto z Chrystusem żyje - cierpi i pracuje z Nim, będzie też z Nim w górnej krainie królował".
[1] Por. Uroczystości na Linha Telegraphica (Santa Catharina) "Lud" - jedyne pismo polskie w Brazylii wychodzące dwa razy na tydzień, Kurytyba. Nr 36 / 18 Maja 1932, s. 2 - https://pbc.uw.edu.pl/5441/1/Lud_1932_36.pdf (dostęp: 2024-08-22)