1. HOŁD DLA KOŚCIOŁA. Dziękujemy N. Pannie Maryi Królowej Korony Polskiej, za tyle razy w dziejach naszego Narodu i Państwa okazaną przemożną opiekę. Składamy na ręce J.E. Nuncjusza Apostolskiego, Ks. Arcybiskupa Franciszka Marmagg’ego, najgłębszy hołd Głowie Kościoła Ojcu Św[iętemu] Piusowi XI ślubując Mu wierność i posłuszeństwo. J.Em. ks. Kardynałowi - Prymasowi składamy cześć i obiecujemy mu współpracę nad odrodzeniem duszy narodu. Duchowieństwu naszemu wyrażamy cześć, zaufanie i wdzięczność za wytrwałą i niestrudzoną pracę pasterską, pojmowaną wszechstronnie i nowocześnie.
2. W SPRAWIE PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAŃSTWA W MEKSYKU. Wyrażamy nasz głęboki podziw dla nowych męczenników wiary św[iętej] w Meksyku, Potępiamy sprzysiężenie milczenia o tyranii rządu meksykańskiego, apelujemy do rządów całego świata, do Ligi Narodów, aby spełniły swój obowiązek w obronie sprawiedliwości gnębionego katolickiego ludu w Meksyku.
3. OGÓLNOPOLSKI KONGRES EUCHARYSTYCZNY W POZNANIU. Prosimy J.Em. Ks. Kardynała Prymasa, aby zechciał wyrazić wdzięczność Najprzewielebniejszemu Episkopatowi Polski za to, że w myśl próśb i rezolucji poprzednich Zjazdów katolickich postanowił zwołać na rok 1929 ogólno - polski Kongres Eucharystyczny do Poznania.
4. POMNIK NAJŚW. SERCA PANA JEZUSA W POZNANIU. Komitetowi Budowy Pomnika Wdzięczności Najśw. Serca Pana Jezusa w Poznaniu dziękujemy za niestrudzone wysiłki w sprawie budowy pomnika i wyrażamy mu zupełne zaufanie katolickiego społeczeństwa Wielkopolski.
5. O ZACHOWANIE JEDNOLITOŚCI RELIGIJNEJ. Wola i siła Kościoła św. są rękojmią religijnego wychowania narodu i zapewnienia mu najwyższych dóbr duchowych i moralnych, a di Państwa były i są podwaliną zdrowego rozwoju. Dlatego wymagamy, aby praw religii i Kościoła, oraz jego wolności nie usiłowano umniejszyć w niczym i z żadnej strony. Katolickie społeczeństwo przestrzegamy przed zgubną dla zbawienia dusz nieśmiertelnych agitacją socjalizmu, komunizmu tzw. Kościoła narodowego i zbliżonych do nich kierunków ideowych, wzywając je do śmiałego jawnego wyznawania, słowem i czynem, zasad św. Kościoła katolickiego, oraz do czuwania nad sprawami religii we wszystkich dziedzinach życia publicznego, a zwłaszcza tam, gdzie chodzi o nierozerwalność małżeństwa, czystość życia rodzinnego i sprawy wychowania i nauczania młodego pokolenia.
6. MORALNOŚĆ CHRZEŚCIJAŃSKA. Tylko niezmienne i niewzruszone zasady religijne są pewną podstawą moralności, jaka powinna panować w społeczeństwie chrześcijańskim. Dlatego wzywamy Państwo, rodziny i cały naród do usilnego starania się o to, aby nauka religii w nauczaniu zajmowała zawsze pierwsze miejsce.
Społeczeństwo zaś wzywamy: aby odważnie stosowało zasady katolickie w szerzeniu czystości obyczajów i zwalczania pogańskiego kultu ciała, uderzającego w moralność chrześcijańską i katolicką przez paczenie literatury, sztuki, zwyczajów towarzyskich itd.,
aby w dziedzinie gospodarczej i zarobkowej dbało o wszechstronne zachowanie sprawiedliwości społecznej,
aby w życiu publicznym zwalczało nieuczciwe i niezgodne z duchem Chrystusowym metody działania.
Zwłaszcza zaś przypominamy wszystkie dawniejsze, uchwalone przez organizacje katolickie, rezolucje przeciw pojedynkowi jako sprzeciwiającemu się prawu Bożemu i kościelnemu sposobów przeprowadzania zatargów w obronie czci. Katolickie organizacje wzywamy, aby zaprowadziły załatwianie tego rodzaju spraw w sposób poważny i zgodny z duchem Kościoła i kultury XX w.
WYKONANIE REZOLUCJI. Upoważniamy Komitet IX Zjazdu Katolickiego, aby zarządowi głównemu Ligi Katolickiej w Poznaniu zlecił wprowadzenie w czyn powyższych rezolucji.
Jeśli rozum ludzki niezdolny jest pojąć niezmiernej chwały, jaką Bóg zgotował w niebie dla miłujących Go na ziemi, któż tedy wyobrazić sobie zdoła chwałę, jaką zgotował dla najdroższej Swej Matki?
Św. Bernard
O Matko miłosierdzia! Skoroś umieszczona tak blisko i nasycasz się chwałą Twego Syna, resztki z Twej uczty niebieskiej zrzuć łaskawie nam, służkom Twoim, na tą ziemię.
Opat Gueryk