Ks[ięża] Biskupi Polski w liczbie 37 odbyli w Gnieźnie w dniach od 13 do 19 września zjazd, poprzedzony rekolekcjami, którym przewodniczył o. Bernard Łubieński ze zgromadzenia OO. Redemptorystów.
Tak wspólne modlitwy, jak i następnie kilkodniowe narady wskazują na niezwykłą ważność spraw, będących przedmiotem tych narad.
Episkopat stwierdził naprzód, iż w społeczeństwie katolickim, polskim, odczucie potrzeby religijności istnieje, że ono jest dość wielkie. Dowodem tego są kościoły pełne modlących się wiernych i manifestacje religjjne, w których biorą udział niezliczone rzesze.
Jednak Episkopat jest świadom tego, że wzmiankowane objawy nie są zapewnieniem, iż społeczeństwo polskie jest dostatecznie zabezpieczone przed naporem bezbożności i przed walką o chrześcijański jego charakter. Kościół przeżywa w Polsce poważne chwile. Objawy wzmożonych ataków na Kościół i na religijność polskiego społeczeństwa, podjętych i przeprowadzanych obecnie ze szczególniejszą zaciętością przez jawnych i ukrytych wrogów Kościoła katolickiego, wskazują na to, że postanowiono zaatakować Kościół z różnych stron naraz, mianowicie na polu prawodawstwa, w dziedzinie nauczania religii i religijnego wychowania młodzieży, przez bałamucenie społeczeństwa naukami sekciarskimi i przez rozluźnianie przywiązania katolików do Kościoła.
Zjazd Gnieźnieński rozpatrywał powyższe kwestie i ustalił metody, nadające się do obrony religii.
Poza tym ujawnione już niedwuznacznie niebezpieczeństwo demoralizowania narodu polskiego przez masonerię międzynarodową, wciskającą się we wszystkie dziedziny życia publicznego, wzbudziło czujność Episkopatu i spowodowało go do odpowiednich postanowień. W czasie konferencji przybył do Gniezna także Ks. Nuncjusz Marmaggi, ażeby skorzystać z obecności nieomal wszystkich Ks. Ks. Biskupów dla zapoznania się, z nimi, oraz dla podkreślenia zupełnej jednomyślności Episkopatu Polski ze Stolicą Apostolską.