Obecny stan katolicyzmu na Łotwie

Łotwa liczy obecnie na 1.727.500 ludności całego państwa tylko 341.601 katolików, którzy tworzą archidiecezję Ryską, bezpośrednio zależną od Stolicy Apostolskiej. Arcybiskupem jest J.E. ks. Antoni Spryngowicz, sufraganem - J.E. ks. biskup Józef Raneans. Kuria arcybiskupia znajduje się w Rydze (M. Pils iela 2). Archidiecezja utrzymuje gimnazjum katolickie w Agłonie i seminarium duchowne w Rydze, w którym w r. [1928] jest alumnów. Kandydatów do seminarium przyjmuje się po maturze; studia trwają sześć lat. Zdolniejszych alumnów archidiecezja wysyła na dalsze studia do Rzymu, Wiednia i Strasburga.

Archidiecezja podzielona jest na 12 dekanatów, 105 parafii i posiada 119 kościołów i 27 kaplic filjalnych. Rząd nie płaci pensji duchowieństwu, a cały ciężar utrzymania duchowieństwa i instytucji katolickich spada na barki katolików. Majątki kościelne zostały skonfiskowane kościołom parafialnym zostawiono po 18 ha gruntu. Dopóki nie ma w sejmie większości socjalistycznej, co rok przeznacza sejm pewną sumę na utrzymanie seminarium.

Na Łotwie mamy około 60.000 Polaków, dla których rząd łotewski utrzymuje trzy polskie gimnazja koedukacyjne w Rydze, Dynaburgu i Rzeżycy, oraz kilkanaście szkół powszechnych.

Najbardziej rozpowszechnianym pismem polskim z Polski jest tam "Przewodnik Katolicki" z Poznania i "Rycerz Niepokalanej" z Niepokalanowa.

Agłona (Łotwa), obraz

Cudowny Obraz Matki Najświętszej w Agłonie na Łotwie

Agłona (Łotwa), kościół

Kościół katolicki w Agłonie, w którym znajduje się cudowny obraz M[atki] Bożej. Obok dawny klasztor dominikański - dziś internat realnego gimnazjum.