Nie gardź katechizmem!
Drukuj

Nawrócenie się Papini’ego, włoskiego pisarza, który przedtem z taką gwałtownością atakował Kościół katolicki, ma ścisły związek z przygotowaniem jego dziecka do pierwszej Komunji św. Dzieci Papini’ego wychowywane były od maleństwa przez pobożną matkę w bogobojności, a gdy podrosły, zostały powierzone zakonnicom katolickim, które mialy przygotować je do pierwszej Komunji św. żona, chcąc pozyskać męża dla Chrystusa, pewnego dnia poprosiła go, by pomógł dzieciom w nauce katechizmu.

Papini z początku odmówił, ale potem, ulegając prośbom, zaczął odrabiać z dziećmi lekcje katechizmu i coraz bardziej interesował się jego treścią; rozpoczął poważne studja filozoficzno-religijne, aż wreszcie skłonił dumną głowę przed głębią i bogactwem nauk, które zebrane są w tej małej i skromnej książeczce, Katechizmie, i które promieniują tak wielką światłością.

Pisarz nawrócił się i wraz ze swą córeczką przyjął pierwszą Komunję św.


Do Niej, jako do środka głównego, jako do załatwiającej sprawą największą po wszystkie wieki, podnoszą błagalne oczy i ci, którzy przed nami byli, i my, którzy teraz jesteśmy, i ci, którzy po nas będą.

Św. Bernard