19 lipca [1950] r. Ojciec Św[ięty] wydał nową encyklikę - "Summi maeroris", wzywającą narody do zgody i pokoju, a wszystkich wiernych do publicznych modłów w tej sprawie.
"Gdy niebo czarno się chmurzy - pisze Papież - my, którym tak wielce leży na sercu wolność, godność i pomyślność wszystkich narodów, musimy ponownie napomnieć wszystkich obywateli i ich rządców do pokoju i zgody. Niech zważą wszyscy - a wiemy to dobrze z doświadczenia - co niesie z sobą wojna: ruiny, śmierć i wszelkie nieszczęścia. Wiek postępu wytworzył tak straszną, w swej zabójczości broń, że może spowodować zgubę nie tylko wojska i floty, nie tylko miast i wiosek, nie tylko bezcennych skarbów religii, sztuki i kultury, ale również niewinnych dzieci i ich matek, starców i chorych. Wszystko, co geniusz ludzki wydał pięknego, dobrego i świętego, może być w całości lub w większej części zniszczone. Jeżeli więc wojna, zwłaszcza w naszych czasach, sprzeciwia się każdemu uczciwemu człowiekowi jako coś co przeraża swą okropnością, należy się spodziewać, że - przy wysiłku wszystkich prawych ludzi, tych szczególnie, którzy rządzą narodami - znikną czarne i złowieszcze chmury, które dziś napawają trwogą i wreszcie zabłyśnie ludziom prawdziwy pokój".
W dalszej części encykliki Ojciec Św[ięty] wzywa do modlitwy, pokuty i ekspiacji na rzecz pokoju, oraz wykłada, jak na zasadach i przykazaniach chrześcijańskich należy oprzeć i umocnić pokój.
W WARSZAWIE odbył się w dniach 16-21 listopada 1950 r. Światowy Kongres Obrońców Pokoju, na który przybyło 1756 delegatów z 80 krajów. Kongres obradował nad zakazem propagandy wojennej i użycia broni atomowej oraz nad powszechnym rozbrojeniem. Przy końcu obrad ogłosił manifest, wzywający ludy świata do pokoju i wyłonił Światową Radę Pokoju.
OŚWIADCZENIE EPISKOPATU POLSKIEGO W SPRAWIE POKOJU
Sekretarz Episkopatu, Warszawa, dn. 18 XI 1950.
W związku z II Światowym Kongresem Obrońców Pokoju, Episkopat Polski przesyła następujące pismo:
W Warszawie, Stolicy Polski, zbiera się II Światowy Kongres Pokoju.
Z tej okazji Episkopat Polski, wraz z duchowieństwem ponawia swoje dotychczasowe oświadczenia o pokoju, złożone swego czasu wobec Rządu RP, stwierdzając jeszcze raz, że wysiłki w kierunku pokojowego i sprawiedliwego rozwiązania zagadnień międzynarodowych zasługują w całym społeczeństwie na poparcie.
Episkopat stoi również na stanowisku, że dzieło pokoju, tak doniosłe dla świata, jest owocem współdziałania wielu czynników, pomiędzy którymi wielką rolę odgrywają czynniki moralne i religijne.
Właśnie w tej dziedzinie wielki wkład daje Kościół Katolicki.
Episkopat jest przeświadczony, że wysiłki Międzynarodowego Kongresu Pokoju, złączone z wysiłkami Kościoła Katolickiego, przyczynią się do zagwarantowania i utrwalenia tak upragnionego pokoju na świecie.
(-) Biskup Zygmunt Choromański, sekretarz Episkopatu.

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] 23 kwietnia br. odbyła się w Rzymie pierwsza uroczystość kanonizacyjna Roku Świętego, w której brał udział również Ks. Kard. A. Sapieha. Nową Świętą jest Emilia de Rodat, założycielka Instytutu Sióstr Św. Rodziny. W homilii ku Jej czci wskazał Papież na potrzebę naśladowania Świętej Rodziny. J.Em. Kardynał Sapieha wśród dostojników kościelnych w Rzymie. [2] 8-letni Franuś Evemo z Piacenza, dotknięty paraliżem został przyjęty przez Ojca Św[iętego] na specjalnej audiencji. Do Rzymu dostał się dzięki poświęceniu swego ojca, który ciągnął go na wózku przez 597 km w ciągu 20 dni.