28 IX [1952] r. w Politechnice Warszawskiej rozpoczął 2-dniowe obrady Kongres Inżynierów i Techników Polskich, zwołany przez Centralną Radę Związków Zawodowych i Naczelną Organizację Techniczną. Z całego kraju przybyło ponad 2 tys. czołowych przedstawicieli naszej inteligencji technicznej, racjonalizatorów i przodowników pracy.
W kombinacie Nowa Huta rozpoczęła produkcję odlewnia staliwa.
22 I [1952] r. kierownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych wiceminister S[tefan] Wierbłowski i szef Misji Dyplomatycznej NRD w Warszawie ambasador A[enne] Kundermann wymienili dokumenty ratyfikacyjne Aktu o wykonaniu wytyczenia państwowej granicy między Polską a Niemcami, podpisanego we Frankfurcie nad Odrą 27 I 1951 roku.
Na 7 sesji ONZ Polska zgłosiła rezolucję w sprawie zapobieżenia groźbie nowej wojny światowej oraz utrwalenia pokoju i przyjaznej współpracy między narodami.
Prezydium Rządu podjęło (20 X [1952] r.) uchwałę o poprawie warunków materialnych nauczycielstwa wiejskiego. Wkrótce rozpocznie się w Stolicy budowa obiektów przemysłowych wielkiej huty stali szlachetnych "Warszawa".
* * *
Ruch liturgiczny w Kościele katolickim w ostatnich czasach przybiera coraz bardziej kierunek duszpasterski, gdy dotąd przeważał w nim raczej kierunek naukowy. Na czoło zagadnień wzbudzających największe zainteresowanie wysuwają się trzy problemy: 1) sprawa liturgii Wielkosobotniej - zdania są tu podzielone, np. Niemcy opowiedziały się zdecydowanie przeciwko jej wprowadzeniu, w Belgii część - za, część - przeciw, tak że sprawa ta jest wciąż jeszcze kwestią otwartą; 2) sprawa języka narodowego w liturgii - dyskusja trwa od przeszło 50 lat, coraz gorętsza, i zdaje się zapowiadać kompromis w postaci liturgii dwujęzycznej; 3) sprawa reformy brewiarza - jest o niej coraz głośniej, mimo że same prace Komisji otoczone są zupełną tajemnicą (Por. Ruch Bibl. i liturg. nr 1/52).
Prasa katolicka omawia ostatnio dość często problem powołań kapłańskich. We wszystkich krajach, również w Europie, odczuwa się wielki brak księży. Wyjątek pod tym względem stanowią, być może, Hiszpania i Ameryka Płn., gdzie jest wiele powołań. Całkiem źle jest z tym w Ameryce Płd. Kard. Pizzardo, prefekt Kongregacji Seminariów, wygłosił niedawno alarmujące przemówienie, w którym m.in. powiedział: "Musimy udoskonalić nasze metody, ażeby żadne powołanie, które nam się ofiaruje, nie poszło na marne z naszej winy".
21 września [1952] r. J.E. Ks[iądz] Prymas Stefan Wyszyński dokonał poświęcenia odbudowanego kościoła św. Aleksandra w Warszawie. Przywrócono tej świątyni pierwotną formę z 1826 r., którą zaprojektował architekt P Aigner.
W roku akademickim 1951/52 studiowało na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 3194 osób, z czego 1360 z Diecezji Lubelskiej. Na wydziale teologicznym było 102 studentów, na prawie kanonicznym - 23, na filozofii chrześcijańskiej - 712, na humanistyce - 2040, na prawie - 317, Młodzież KUL-u otrzymała 1036 stypendiów, w tym 860 stypendiów żywnościowych i 226 gotówkowych. W domach akademickich mieszkały 602 osoby. KUL wydawał miesięcznie na pomoc dla młodzieży akademickiej ponad 180 tysięcy złotych.
Biskupi Afryki Południowej wydali w lipcu [1952] r. oświadczenie, w którym zajęli zdecydowanie negatywne stanowisko wobec polityki dyskryminacji, stosowanej przez rządy tamtejszych krajów wobec ludów kolorowych. Również nieeuropejczycy - podkreślają biskupi - muszą mieć możność brania pełnego udziału w życiu politycznym, gospodarczym i kulturalnym swego kraju.