Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 9/1950, Kronika, s. 271

9 lipca br. odbyła się w Rzymie kanonizacja bł. Marianny Paredes y Flores, dziewicy, zwanej "Lilią Quito". Żyła w samotni w domu swego szwagra w Quito (Ekwador), oddana surowej ascezie i nadludzkim wprost umartwieniom. Należała do III Zakonu św. Franciszka. Podczas dżumy ofiarowała swe życie Bogu za lud i wkrótce potem zmarła 26.5.1645 r. w 27 wiośnie życia przedziwnie niewinnego.

Św. Penitencjaria Apost. wydała dekret o modlitwach i pobożnych dziełach obdarzonych odpustami, a wydanych w nowym zbiorze, trochę innym od tego, jaki ukazał się w 1937 r. p.t. "Preces et pia opera". Nowy zbiór obejmuje autentyczne odpusty aktualne.

Św[ięta] Kongregacja Obrzędów w związku z konstytucją apostolską, Piusa XII "Sacramentum Ordinis" z 30.11.1947, w której była określona forma sakramentalna święceń diakonatu, kapłaństwa i biskupstwa, wydała 20.2.1950 dekret, wprowadzający odpowiednie zmiany w rubrykach pontyfikału rzymskiego.

Ojciec Św[ięty] wydał list apostolski "Catolicas studiorum universitates", którym, ustanawia federację katolickich studiów uniwersyteckich.

Międzynarodowy Kongres Misyjny odbył się w Rzymie 5-8 września br. Obradowały następujące sekcje: unia misyjna kleru, świeccy pomocnicy misyj, sekcja wychowania misyjnego, studentów, zelatorów i zelatorek misyjnych, sekcja Dziecięctwa Jezusowego sekcja prasy misyjnej.

Takahira Toda, znany artysta japoński, otrzymał niedawno chrzest w Tokio. Toda jest autorem wielu obrazów religijnych, z których najpiękniejszym jest "Magnificat", przedstawiający Nawiedzenie N.M.P.

Albion Rajkumar Banerjh znany polityk hinduski, przyjął katolicyzm.

Bonifacy Legwate, syn pastora protestanckiego z plemienia Bantu, 10 lat temu uciekł z domu, gdy mu rodzina stanęła na przeszkodzie w przyjęciu wiary św. i kapłaństwa, a w ub. roku, po skończeniu studiów w Basutolandzie, wrócił jako kapłan do stron rodzinnych i odprawił Mszę prymicyjną. Radośnie: przyjęli go krewni, z których wszyscy już się nawrócili (z wyjątkiem ojca).

Józef Moscati, święty lekarz i tercjarz z Neapolu jest kandydatem na ołtarze (toczy się jego proces beatyfikacyjny). Miał on wielkie zasługi naukowe jako. profesor uniwersytetu w Neapolu i dyrektor szpitali. Oprócz leczenia ciał leczył dusze, przypominając chorym obowiązki chrześcijańskie, polecając jako pierwsze lekarstwo wyspowiadanie się i przyjęcie Komunii Świętej]. Niezmiernie czułe było jego nabożeństwo do Najśw. Sakramentu. Umarł 12.4.1927 r.

Szwecja zatrzymuje nadal swe ostre prawa przeciw katolikom. Ostatnio wyszło oświadczenie, według którego można otwierać szkoły katolickie pod kontrolą władz lecz na koszt Kościoła. Niekatolickie dzieci nie mogą być przyjmowane do szkół katolickich bez specjalnego pozwolenia króla. Katolicy muszą zarejestrować akt ślubny przed pastorem protestanckim. Oświadczenie poleca skończyć z wyłączeniem katolików od wyższych urzędów z wyjątkiem ministerstwa sprawiedliwości i wychowania. Zakony, które zniesiono tu w 1527 r., nie dadzą się - według oświadczenia - pogodzić z luterańską wolnością sumienia, mogą otworzyć swe domy tylko dla katolików szwedzkich według uznania króla. Katolików szwedzkich jest dziś 11 tysięcy (na 7 milionów mieszkańców), nadto ok. 6 tys. obcokrajowców.

Wódz szczepu czerwonych Indian w Morganza (Mariland) zdobył do Kościoła 14 konwertystów. Sam przygotował ich do chrztu, a potem urządził uroczystości w stylu indiańskim.

Biskupi w Boliwii wydali ostry list przeciw prawu rozwodowemu i sekciarstwu.

Dr Chi Ynan Wang, założyciel uniwersytetu w Kantonie i wydawca pism na kilka dni przed swą śmiercią nawrócił się na wiarę katolicką.

Liban, maleńki kraj azjatycki, wzniósł ku czci Najśw. Maryi Panny 1300 kościołów.

3 zakonnice z Kongregacji Franciszkańskiej przybyły do Hiroszimy na prośbę czołowych buddystów miasta, aby poświęcić tu swe życie w wieczystej modlitwie o pokój w świątyni zbudowanej przez jezuitów. "Katolickie modlitwy - mówią misjonarzom ci buddyści - dosięgają nieba. Macie zakonnice, które klęczą i modlą się przez cały dzień. Niech i tutaj modlą się ustawicznie o światowy pokój".

Potomek Togugawy Ieyasu, srogiego prześladowcy chrześcijan w XVII wieku, wstąpił do seminarium w Tokio. Jest nim Michał Tokugawa, którego przodkowie rządzili Japonią po 1603 do 1864 r. Krewni Michała oświadczyli, że są bardziej dumni z jednego Tokugawy, kandydata do kapłaństwa, niż z licznych pokoleń władców tej rodziny.


Opis zdjęcia powyżej: Od 16.6. br. rozpoczęto prace wstępne przy budowie nowej dzielnicy mieszkaniowej przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Przede wszystkim zaczęto rozbiórkę parterowych domków na odcinku między ul. Śniadeckich a Placem Zbawiciela, w miejscu których staną nowe 6-piętrowa budynki mieszkalne. Na zdjęciu: odcinek Marszałkowskiej między Placem Zbawiciela a ulicą Koszykową.