Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 4/1950, Kronika, s. 110

Kalendarz liturgiczny na drugi kwartał Roku św. zawiera następujące uroczystości: 23.4. - pierwsza kanonizacja jubileuszowa bł. Marii Wilhelmy Emilii Rodat; 7.5. - kanonizacja bł. Antoniego Marii Claret, założyciela kongregacji Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Marii (Klaretyni) i 18.5. - dwie kanonizacje: bł. Bartłomieja Capitanio i bł. Wincentii Gerosa; 28.5. - kanonizacja bł. Joanny Valois, królowej Francji 2.6. - otwarcie nowego kościoła pod wezwaniem Św. Eugeniusza; 8.6. - procesja Bożego Ciała na Placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Św[iętego]iętego]; 11.6. - kanonizacja bł. Marii Goretti, męczenniczki czystości; 25.6. - dwie kanonizacje: bł. Wincentego Marii Strambi i bł. Antoniego Marii Gianelli; 29.6. - uroczystości ku czci św. Piotra; 30.6. - uroczystości w bazylice św. Pawła.

Z okazji setnej rocznicy śmierci O. Wilhelma J. Chaminade, założyciela Marianistów i Córek Marii Niepokalanej, Ojciec Św[ięty]ięty] przesłał generałowi zgromadzenia list, wychwalający wysiłki sługi Bożego i jego dzieła nad moralnym odrodzeniem Francji i nawracaniem pogan. Życie O. Wilhelma Ch. było ciągłym obcowaniem z Niepokalaną, na której opierał swoje śmiałe przedsięwzięcia.

Kościół w Anglii i Walii zwiększył się w 1948 r. o 11.528 konwertytów, przez co liczba katolików wzrosła do 2.754.000 osób. Do tego dochodzi 721.300 wiernych w Szkocji. Najwięcej nawróceń ma diecezja Westminsterska (w 48 r. - 1.335). W diecezji Southwark jest najwięcej zakonników (809). W całym kraju na 400 wiernych przypada 1 kapłan.

Słynny teolog Karol Adam, autor wielu poczytnych książek (np. "Jezus Chrystus", "Istota katolicyzmu"), zrezygnował z katedry w Tubindze, na której wykładał przez 30 lat. Obecnie pisze dzieło o Matce Bożej, które ma być jego pracą sztandarową.

Archimandryta Parthenios, kanclerz schizmatyckiego patriarchy Aleksandrii, oświadczył: "Chociaż oficjalnie nie bierzemy udziału w katolickich obchodach jubileuszowych, będziemy się łączyć w modłach prywatnych, przekonani, że Jubileusz zmierzając do ponownego połączenia w jedno ciało wszystkich wiernych, jest niewątpliwie godny pochwały".

W Roma (Afr.) zakończyły się uroczystości mariańskie Basutolandu, które trwały przez dwa miesiące, gromadząc po misjach czwartą część ludności kraju dla uczczenia Niepokalanej. W ostatnim dniu w stolicy przystąpiło do Komunii Świętej] 7 tys. wiernych, a następnie poświęciło się Niepokalanemu Sercu Maryi razem z regentką Amelią M. Seeiso.

W Bombaju odbył się pierwszy synod plenarny Indii pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Gilroy. Kościół okazuje w tym kraju wielką żywotność" co widać choćby ze szkolnictwa, jakie prowadzi (4.200 szkół powsz., 560 szkół, średnich, 200 technicznych, 200 wyższych i 40 kolegiów uniwersyteckich).

Katolicyzm w Persji jest jeszcze mały co do ilości wiernych (15 tys. na 17 mil. mahometan) ale ceni się go wysoko. Najlepsze rodziny muzułmańskie oddają swe dzieci do szkół średnich w Teheranie, prowadzonych przez zakony. Gimnazjum SS. Szarytek liczy 900 uczennic.

Delegat apostolski Japonii bp. M. Furstenberg udzielił Chrztu 30 studentkom w Shiravuri. Nawrócili się też niedawno dwaj historycy: prof. Naojiro Murakami, wykładający na uniwersytecie katolickim w Tokio, i prof. Koryo Aoyama z uniw. Meiji.

Japońska młodzież żeńska, nawrócona na wiarę katolicką, okazuje wielką gorliwość apostolską. W Takano grupa dziewcząt utworzyła prezydium Legionu Maryi i już w pierwszym tygodniu odwiedziła 180 domów, pozyskując 100 osób do nauki katechizmu. W Inamachi studentka Michiko Fukuzawa, ochrzczona 8 lat temu, skłoniła do nawrócenia swą rodzinę, a potem wiele innych osób wśród sąsiadów i przyjaciół, tak że w tym miejscu powstała już parafia z kościołem.

Staraniem uniwersytetu katolickiego w Quito założono w Ekwadorze żeński Instytut Kultury Rodzinnej i Społecznej, przygotowujący dziewczęta intelektualnie, moralnie i technicznie do pracy domowej. Studia trwają trzy lata.

Na Placu Candelaria w Rio de Janeiro wobec najwyższych władz kościelnych i cywilnych nastąpiło uroczyste ślubowanie, które tysiące osób złożyło Matce Bożej Bolesnej, zobowiązując się do nieuczęszczania na niemoralne widowiska i do pracy nad umoralnieniem kina i teatru.

Zmarł O. Jerzy Brunner T.J., prof. geofizyki na uniwersytecie w St. Louis. Jest on twórcą mapy morskiej, która określa głębokości i odległości od lądu.

O. Leon Lejeune, marysta belgijski, pracujący od 40 lat na Wyspach Fidżi, obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Założył on seminarium w Cawaci, gdzie w 1939 r. został wyświęcony pierwszy potomek tubylczych Kannibalów. W 1935 r. O. L. zaraził się trądem i odtąd przebywa stale w trędowni na Macogai, gdzie zaraz w pierwszym roku nawrócił 40 osób, dlatego trąd swój nazywa "wielką łaską".

Ilość rezydencjonalnych stolic biskupich wzrosła w ub.r. z 1.052 na 1.062

Abisynia poświęciła się oficjalnie w ub.r. Niepokalanemu Sercu Maryi z okazji przyjęcia "Madonny pielgrzymującej". Główne uroczystości odbyły się w Adis-Abebie, gdzie zebrane tłumy pochyliły się aż do ziemi dla uczczenia Królowej Nieba, a cesarz wyraził swą ufność w opiekę Matki Bożej nad Etiopią i całym światem.

W Rzymie rozpoczęto proces beatyfikacyjny konwertyty norweskiego O. Karola Schilling’a, który zmarł w 1907 r. jako zakonnik barnabicki.


Opisy zdjęć powyżej, od góry: [1] Kard. Gilroy, legat papieski na uroczystości ksaweriańskie w Nagasaki, odwiedził słynnego prof. Nagai, gorliwego katolika i przyjaciela Niepokalanowa japońskiego; doznał on ciężkich obrażeń w czasie wybuchu bomby atomowej. [2] Małorolnemu wieśniakowi Pawłowi Kosystorzowi ze wsi Zborowskie, p-ta Ciasne k. Lublińca, urodziły się trojaczki.