Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 6/1950, Kronika, s. 172

Opisy zdjęć powyżej, od lewej: [1] 23 kwietnia br. odbyła się w Rzymie pierwsza uroczystość kanonizacyjna Roku Świętego, w której brał udział również Ks. Kard. A. Sapieha. Nową Świętą jest Emilia de Rodat, założycielka Instytutu Sióstr Św. Rodziny. W homilii ku Jej czci wskazał Papież na potrzebę naśladowania Świętej Rodziny. J. Em. Kardynał Sapieha wśród dostojników kościelnych w Rzymie. [2] 8-letni Franuś Evemo z Piacenza, dotknięty paraliżem został przyjęty przez Ojca Św[iętego] na specjalnej audiencji. Do Rzymu dostał się dzięki poświęceniu swego ojca, który ciągnął go na wózku przez 597 km w ciągu 20 dni.


Na 3. międzynarodowym kongresie prasy katolickiej, który odbył się w Rzymie 16-19.3., założono Związek Katolickich Agencji Prasowych.

Na Synaju sfilmowano tysiące stron starych manuskryptów, najczęściej religijnych, a kopie przesłano do Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie i dla króla Egiptu Faruka.

Prof. Sukienik z Jerozolimskiego Uniwersytetu żydowskiego odkrył grób Bar-sabasa, postaci ewangelicznej, a w grobie napisy z imieniem Jezusa.

Ojciec Św[ięty] udzielił błogosławieństwa Lidze Kapłańskiej na środkowym Wschodzie, która skupia tu 3 patriarchów, 5 arcybiskupów, 8 biskupów, 80 kapłanów i 600 świeckich.

W Indiach Płd. statua Matki Bożej Fatimskiej doznała entuzjastycznego przyjęcia, szczególnie w Coimbatore i Ernakulam; w tym ostatnim powitał ją tłum stutysięczny.

W archidiecezji Verapoly tercjarze karmelitańscy ofiarowali "Madonnie pielgrzymującej." księgę złotą z imionami tych, którzy ślubowali codzienne odmawianie różańca.

W 1948 r. było w Indiach i Pakistanie 78 chrześcijańskich kolegiów uniwersyteckich: 38 katolickich z 19.686 studentami (w tym 5.087 katolików i 1.715 innych ochrzczonych) i 40 protestanckich z 20.152 uczniami (w tym 3.659 ochrzczonych).

Dzięki wolności religijnej, zagwarantowanej przez konstytucję nowych Indii, misjonarze mogą pracować w okręgach dotychczas dla nich zamkniętych, np. w Udaipar; nawrócenia wzrastają.

Rząd Hyderabadu w Indiach postanowił, że odtąd świętem tygodniowym będzie niedziela zamiast piątku.

Synod plenarny Indii, w którym wzięło udział 52 ordynariuszów pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Gilroy, obradował w Bangalore od 6 do 19 stycznia nad sprawami kościelnymi nowych Indii.

Kard. Gilroy w czasie pobytu w Indiach potępił mocno sztuczną kontrolę urodzin jako rzecz niemoralną i godzącą w dobro narodu.

Najpiękniejsze uroczystości maryjne w Ameryce Płd., związane z przyjściem "Madonny pielgrzymującej", miały miejsce w stolicy Kolumbii Bogocie, dokąd przywieziono posąg z Zecho na wozie z kwiatów i gdzie witał Madonnę urzędowo sam prezydent państwa.

OO. Pauliści w Bostonie zaczęli nowy kurs korespondencyjny religii, przeznaczony głównie dla niekatolików.

Kongregacje mariańskie w Indiach przesłały Ojcu Św[iętemu] ołtarz wykonany w stylu krajowym, z symbolami maryjnymi i płaskorzeźbami młodych czcicieli Niepokalanej, m.in. Św. Stanisława Kostki.

W 3 ostatnich latach założono w Japonii 30 katolickich dzieł charytatywnych, m.in. 5 wielkich szpitali, tak, że dzieła te wzrosły do 108. Najwięcej dobrego na tym polu zrobili o. Flanjac i o. Steinbach.

Adwokat I. Ikeda, który w 1946 r. przeszedł z protestantyzmu na wiarę katolicką, założył na północ od Tokio "miasto chłopców".

4 organizacje kobiet katolickich w Japonii zaprotestowały u Mc Arthura przeciw wprowadzaniu sztucznej kontroli urodzin.

W Diokjakarta odbył się 7-12.12. ub.r. wielki kongres katolików Indonezji. Wziął w nim też udział jako gość honorowy prezydent Soekarno.

Wielkie wrażenie na tubylcach Indonezji wywołała konsekracja biskupa tubylczego Soegijapranata i homagium, jakie mu złożyli misjonarze zagraniczni.

Episkopat Australii wystosował do wiernych list pasterski, polecający braterskie odnoszenie się do napływających imigrantów.

Biskupi Unii Płd. Afryki wnieśli protest przeciw planowanemu objęciu przez władze świeckie szkół katolickich, otrzymujących zasiłki rządowe.

W Porto Novo (Dahomej) wzniesiono pomnik ku czci o. Aupiaisa, "misjonarza i ambasadora rasy czarnej", który przez swe konferencje, artykuły prasowe i wystawy budził sympatię dla Murzynów, głównie we Francji.

Egipt liczy dziś 200.000 katolików, w tym 65 tys. koptów, zgrupowanych zwłaszcza w Górnym Egipcie (ośrodkiem - słynny Luksor). Ci ostatni utworzyli niedawno stowarzyszenie dla "bezpłatnych szkół wiosek G. Egiptu", które naprawiło lub pobudowało 120 szkół i 79 internatów.

W środku Sudanu francuskiego założono nowy okręg misyjny, w którym misjonarze będą nawracać 200.000 Doganów, najbardziej pierwotnych z ludów świata.

24 września - święto Matki Bożej od wykupu niewolników - ogłoszono w Argentynie jako święto narodowe.

Rząd prowincji San Juan w Argentynie uznał Najśw. Maryję Pannę Wspomożenie Wiernych za patronkę rolnictwa i robót publicznych.

Na granicy Argentyny i Chile wzniesiono olbrzymi krzyż z napisem: "W hołdzie wiary i wdzięczności dla Odkupiciela, jako rękojmię braterstwa chilijsko-argentyńskiego, wzniesiono ten pomnik 26 lutego Roku św. 1950".

Prezydent Paragwaju udekorował orderem komandorskim o. Dominika Pezzini, który od 50 lat prowadzi tu z wielkim poświęceniem akcję charytatywną.