Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 1/1948, Kronika, s. 21-23

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej, od góry] Pierwszy minister Egiptu przy Watykanie. Mohamed Taher Al Omari Bey, podczas rozmowy z abp Arturem Hughes, pierwszym internuncjuszem papieskim w Egipcie. [w środku, od góry] We Wrocławiu przy otwarciu radiostacji Prezydent Bierut mówił o upowszechnieniu kultury. [z prawej, od góry] Nowy bombowiec amerykański bez śmigieł zaopatrzony w 8 motorów o na pędzie odrzutowo-strumieniowym. Dwie baterie motorów umieszczone są między sterami. Rozpiętość skrzydeł wynosi 52m. Maszyna ta może się poruszać z większą szybkością i nieść większe ładunki niż dotychczasowe. [drugie z prawej, od góry] Samochód, będący jednocześnie samolotem, wynalazł Amerykanin Robert Fulton. Po wylądowaniu skrzydła i śmigła odczepia się od kadłuba w ciągu 7 minut, a sam samochód może jechać na miasto. [z lewej, od dołu] Amerykanie robią doświadczenia ze zdobytymi na Niemcach pociskami rakietowymi V2. [na środku, od dołu] Na granicy Egiptu podróżnicy musieli przechodzić przez kwarantannę. Instytut Pasteura przesłał do Kairu samolotem szczepionki przeciw cholerze. [z prawej, od dołu] Miasto Sztokholm ufundowało Warszawie szpital położniczy, który przekazał stolicy burmistrz Sztokholmu A. Anderson podczas pobytu w Warszawie. A Anderson w towarzystwie prez. Warszawy Tołwińskiego zwiedza sale szpitalne.


Katolicka Centrala Przeciwalkoholowa została uruchomiona przy Krajowej Centrali "Caritas" w Krakowie, ul. Basztowa 1. Dotychczas opracowano już statut Bractwa Trzeźwości. Przy Diecezjalnych Związkach "Caritas" powstają Diec. Referaty Trzeźwości, które służyć będą pomocami naukowymi i propagandowymi w walce z alkoholizmem.

Studium Wyższej Wiedzy Religijnej dla młodzieży akademickiej i inteligencji powołano do życia w Łodzi (ul. Sienkiewicza 60).

Z Lourdes donoszą o dalszych cudach za przyczyną Niepokalanej: 8-letni syn kolejarza z Lille, Gerard, którego "choroba oczu (choroiditis) była technicznie nie do uleczenia", jak stwierdziło Biuro Lekarskie, odzyskał wzrok nazajutrz po kąpieli w cudownej wodzie ze źródła; Małgorzata Malgogne z Nantes, chorująca od 20 lat na gruźlicę kiszek, została "nadzwyczajnie" uleczona, jak jednogłośnie przyznało 15 lekarzy z Biura Lekarskiego po dłuższym badaniu; wszystkie ślady zarazków zniknęły.

Instytut Kultury Robotniczej założyli we Francji działacze katoliccy z klasy robotniczej. Kształci on przywódców robotniczych na miarę dzisiejszych stosunków.

Katolicka Młodzież Rolnicza (J.A.C.) we Francji w jednej tylko miejscowości - Orne w ciągu 10 ostatnich lat zorganizowała 500 podróży uświadamiających po wsiach, 130 tygodni wiejskich, 4 ośrodki gospodarstwa domowego, cały szereg kursów i uroczystości.

Nawrócił się znany uczony dr Piotr Lecomte z Navy, autor słynnej książki pt. "Przeznaczenie ludzkie".

Słynny filozof i historyk włoski Benedetto Croce, dawny materialista, sceptyk i liberał, dziś wzywa ludzkość, by nawróciła do chrześcijaństwa. "Pro aris et focis" - woła. "Brońmy ołtarzy i ognisk domowych!"

Katolickie związki robotnicze w Belgii wywalczyły szereg praw dla warstwy robotniczej. Dzięki nim liczne fabryki wprowadziły własne systemy ubezpieczeń od wypadków i chorób, własne ochronki, zakłady dla matek, utrzymują lekarzy i opiekunów społecznych, wypłacają emerytury starcom i niezdolnym do pracy. Innym dowodem katolickiego postępu społecznego jest udział przedstawicieli robotników w zarządzie i kierownictwie wielu fabryk oraz udział robotników w zyskach. Taki system zwiększa wydajność robotnika i wiąże go ściśle z warsztatem pracy. Z inicjatywy organizacji katolickich ma być wniesiony do parlamentu projekt ustawy, która ułatwi udział robotników w zarządzie i w zyskach przedsiębiorstw.

Katolicki ruch robotniczy w Holandii, rozwijający się na dobre od 60 lat, posiada własny Instytut Ubezpieczeń na życie z kapitałem 100 milionów guldenów, stowarzyszenie przeciwgruźlicze z największym w kraju sanatorium, własną świetnie wyposażoną drukarnię, która wydaje robotniczy dziennik katolicki "De Volkskrant" z 140 tys. nakładu i tygodnik o 200 tys. egzemplarzy. Ruch urządza liczne kursy wieczorowe, a w Instytucie Centralnym kształci przywódców robotniczych. Ruch ten liczy dziś 221.000 członków oraz 30.000 Młodych Robotników Chrześcijańskich ("Kajotters").

Towarzystwo światła, sekcja Legionu Maryi, postanowiło wysyłać do każdego z 10 milionów domów angielskich religijne ulotki. Akcji tej sprzyja wielu niekatolików.

"Otwarte drzwi" (Open Door) - tak nazwał swój klub młodzieżowy ks. Kenneth Cox ze Stirling (Anglia). Klub liczy już 1.000 chłopców i dziewcząt. Celem jego jest "wyrywać młodzież z monotonnego i niebezpiecznego włóczęgostwa po ulicach na zimowe wieczory", poświęcone godziwej rozrywce, dobrej książce i dyskusji przy herbatce. Policja wyraziła ofiarnemu księdzu specjalne podziękowanie.

175 niekatolików wzięło udział w rekolekcjach, urządzonych w Manchester przez Legion Maryi. 10 uczestników już się nawróciło, a 23 przygotowuje się do przejścia na łono Kościoła katolickiego.

Rada Opiekuńcza diecezji Salford w Anglii otwiera coraz to nowe gospody katolickie dla młodych robotnic, które z braku mieszkań i nocowania kątem narażone są na niebezpieczeństwo moralne.

Pierwszy ogólnobrytyjski zjazd katolickich tradeunionistów odbył się w Manchester. Robotnicy katoliccy w Anglii mają w każdej diecezji swoje stowarzyszenia z licznymi oddziałami po parafiach i choć nie tworzą odrębnych związków zawodowych, starają się utrzymać ducha chrześcijańskiego w ogólnych związkach zawod., do których należą. Zjazd ten ujął się za dolą polskich robotników w Anglii.

Coraz więcej w Polsce powstaje Organizacji Trzeźwości i Bractw Wstrzemięźliwości, W Kępniu powstało Polskie Towarzystwo Walki z Alkoholizmem "Trzeźwość". Uświadamia ono okoliczne parafie o szkodliwości alkoholu przez odgrywanie na scenach tragedii na tle pijaństwa.

Rzemiosło krakowskie ofiarowało ks. kard. Sapieże honorowy buzdygan cechowy.

Nowy dom dla nieślubnych matek i ich dzieci otwarł w Londynie kard. Griffin. Powierzył go Legionowi Maryi, którego członkinie zbierają po mieście upadłe dziewczęta i bronią przed dalszym złym prowadzeniem się.

Międzynarodowy Zjazd Prasy Katolickiej obradował w Fryburgu szwajcarskim. Stwierdzono, że wydawnictwa katolickie poniosły w ostatniej wojnie ogromne straty tak w personelu jak i w maszynach drukarskich. Wielu wydawców katolickich zginęło w obozach za swój o-pór wobec hitleryzmu. Ojciec Św[ięty] w specjalnym liście wezwał wydawców katolickich całego świata do spotęgowania wysiłków w celu krzewienia zasad katolickich, zwłaszcza na terenie życia rodzinnego i społecznego.

Radiokongres katolicki odbył się w tymże Fryburgu. Postanowiono zwalczać złe audycje i przepajać programy duchem chrześcijańskim.

Krucjatę pokuty i przebłagania przeprowadziła diecezja akwizgrańska w Niemczech. Przy biciu dzwonów w kościołach całej diecezji, 2 biskupi: Von den Velden i Muench oraz 4 świeckich wnieśli ciężki krzyż do bazyliki w eskorcie 22 tys. wiernych.

Dni pokuty i modłów urządziła katolicka Austria z powodu obecnej sytuacji i katastrofalnych skutków suszy. 15.11. odbyły się pielgrzymki do kościołów Matki Bożej, 16.11. wystawienie Najśw. Sakramentu po wszystkich kościołach, tydzień następny poświęcono akcji miłosierdzia.

Tłumny udział robotników na wieczornych Mszach św. i przy Komunii św. jest główną z oznak wielkiego odrodzenia religijnego w Austrii.

Ojciec Św[ięty] wysłał pomoc dla Filipin, gdzie trąba powietrzna spowodowała wielkie zniszczenie.

Prezes Związku Cechów Długoszewski w przemówieniu podkreślił nieugiętą postawę księcia Kościoła w okresie okupacji, co było wzorem dla szerokich mas.

Katolicka Partia Ludowa w Holandii forsuje politykę "rodzinną". Na ostatnim kongresie domagała się szerokich praw dla rodzin wielodzietnych i postanowiła przeprowadzić reformę systemu kartkowego, redukcje podatkowe, zmiany w systemie opłat szkolnych i w służbie wojskowej na korzyść licznych rodzin. "Państwo istnieje dla jednostki a nie na odwrót", oświadczył prezes tej partii Andriessen. "Celem naszym jest solidaryzm, który docenia wartość osobowości ludzkiej i godzi się na to, by społeczeństwo w pełni używało swych możliwości."

Prawie w każdej parafii katolickiej w Norwegii jest szpital katolicki lub podobna instytucja. Pracę misyjną przeprowadza 45 księży i 400 zakonnic.

Stowarzyszenie katolickich Lekarzy w Cleveland (U.S.A.) słuchało serii wykładów o moralności zawodowej w medycynie. Mówcy potępili sztuczne ograniczanie potomstwa.

W kraju naszym powstają coraz to nowe katolickie "domy dziecka". W Białej Górze nad morzem "Caritas" prowadził w lecie wzorową kolonię dla najbiedniejszych dzieci, a we wrześniu otwarł sierociniec, przy którym założył szkołę rzemiosła artystycznego.

Mimo trudności ze strony rządu i pogróżek bezbożników 50 000 robotników katolickich z Costa Rica urządziło w San Jose paradę na cześć papieża Leona XIII i jego encykliki "Rerum Novarum", która bierze robotnika w obronę przed wyzyskiem.

W wikariacie Vinhlong (Indochiny) wietnamici zniszczyli 15 kościołów, 10 szkół i 8 domów misjonarzy, którzy zostali internowani lub rozproszeni, a 3 zabici. Ochrzczonych ograbiono, a w wielu miejscach palono im domy. Pozostali jednak wierni swej wierze, nie stwierdzono żadnej apostazji. Gdzie brak księdza, w niedzielę zbierają się sami w kościele i wspólnie się modlą oraz słuchają wykładów katechizmu prowadzonych przez świeckiego.

Wielkim czcicielem św. Teresy od Dz. Jezus jest ks. Linssen, misjonarz Indian w dżunglach Kolumbii, władający 9 językami. Ostatnio nauczył się angielskiego i jazdy na samolocie, a w święto swej patronki otrzymał od kupców z St. Louis ofiarę, wystarczającą na zakupienie samolotu.

Kongres Misyjny kleru meksykańskiego postanowił otworzyć w swym kraju seminarium misyjne, by zaradzić brakowi misjonarzy. Choć Meksyk, liczący na 2 mil. km2 20 mil. katolików, ma tylko 3.292 kapłanów świeckich i 571 zakonnych, katolicy wierzą w słowa P. Jezusa: "Dajcie, a będzie wam dane". Akcja Katolicka zbiera już fundusze na stypendia dla kleryków.

Nową błogosławioną ogłosił Ojciec Św[ięty]. Jest nią Joanna de la Noue, zakonnica francuska.

Zadaniem studentów katolickich jest wniesienie ducha chrześcijańskiego do uniwersytetów przez modlitwę, dobry przykład i obronę wary - oświadczyli katoliccy akademicy z 7 uniwersytetów amerykańskich na konferencji w Bristolu.

Papieskie obserwatorium astronomiczne w Castel Gandolfo, które cieszy się największą powagą naukową, zaczyna wydawać specjalne pismo astronomiczne. Zaprasza fachowców z całego świata do współpracy.

Papież przyjął uczestników Kongresu Katolickich Stowarzyszeń Rzemieślniczych. Chwalił rodzinny charakter zakładów rzemieślniczych i zachęcał, by krzyż nigdy nie zniknął z warsztatów i by odżyły na nowo dawniej praktykowane wspólne modły.

48-godzinne ultimatum dał arcybp Filadelfii, kard. Dougherty, dwu kinom. Jeśli nie usuną filmów "Forever Amber" i "The Outlaw", rozkaże milionowi katolików swojej diecezji stosować bojkot w kinach przez jeden rok. Ultimatum poskutkowało.

Informacyjny proces kanoniczny rozpoczęto w Bresci we Włoszech w sprawie zaliczenia w poczet błogosławionych dra Józefa Tovinina, tercjarza franciszkańskiego, który zmarł 16.1.1897 r. Był on nieustraszonym obrońcą praw Kościoła i gorliwym pracownikiem na polu miłosierdzia. Miał 55 lat, kiedy umarł.