"Liczba dobrych chrześcijan nie jest mała za naszych dni, bohaterów i świętych jest dziś więcej, niż przedtem, lecz moralność publiczna jest rozbita; stąd obowiązkiem wszystkich dobrych chrześcijan jest przeciwstawić się temu zgubnemu prądowi" - powiedział Papież do pielgrzymów szwajcarskich po kanonizacji ich patrona św. Mikołaja.
Dużo światła na stanowisko Ojca Św[iętego] w czasie wojny rzuciły dwie świeże książki: "Korespondencja między Papieżem Piusem XII a prez. Rooseveltem" oraz "Socjalizm narodowy a Stolica Apostolska", gdzie opublikowano dokumenty Sekretariatu Stanu, trzymane dotąd w tajemnicy. Książki jasno wykazują, że Papież odważnie potępiał barbarzyńskie metody hitlerowskie, a ujmował się za pokrzywdzonymi.
Rząd egipski postanowił nawiązać stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Św[iętą], zaznaczając, że "krok ten jest w zgodzie z polityką Ligi Arabskiej".
Figura Najśw. Panny z Fatimy, ufundowana przez 30-tys. pielgrzymkę dziewcząt, jest uroczyście obnoszona po krajach Europy. We wrześniu przedstawi się ją Ojcu Św[iętemu] na Międzynarodowym Kongresie Młodzieży żeńskiej w Rzymie.
Kanonizacji trzech świętych dokonał papież 22 czerwca. Są to: św. Jan de Britto, Portugalczyk, św. Bernardyn Realino i św. Józef Cafasso, spowiednik św. Jana Bosko, Włosi; dwaj pierwsi byli jezuitami.
Pewne pismo bezbożnicze zamieszcza "dziesięć przykazań dla młodzieży", wśród których są takie: "Namawiaj kolegów, by nie chodzili do kościoła". "Rozdawaj wszędzie pisma bezbożnicze". "Zapoznaj się z każdym punktem religii, która ma wpływ w twojej okolicy i staraj się jej przeciwdziałać".
Pojednał się z Kościołem katolickim schizmatycki biskup Paweł Meletiew z Briańska i jego siostra.
Na misjach pracuje dziś 35 tys. zakonnic. Pracują one w szkołach, w przychodniach, opiekują się sierotami, trędowatymi, starcami, uczą na uniwersytetach.
Biskupi francuscy wystosowali apel do wiernych w sprawie pomocy przy zbiórce zboża, którego brak w miastach. Kard. [Jules-Géraud] Saliège pisze: "Nie węgla i zboża nam brak, ale górników i rolników. Im mniej górników i rolników, tym mniej węgla i zboża. Nieuniknionym tego następstwem będzie brak opału i głód".
"Miesiąc Kapłański" zorganizowano po raz piąty w Bastiolle (Francja). Tematem tegorocznym jest: "Kapłan wobec świata nowoczesnego". Księża odnawiają swe życie duchowe i przygotowują się do skuteczniejszej i bardziej nowoczesnej akcji, dysputując nad współczesnymi prądami religijnymi, filozoficznymi, literackimi i społecznymi.
We Francji coraz lepiej rozwija się Stowarzyszenie Pomocnic, którego specjalnym celem jest apostolstwo przez pracę świecką, skierowaną głównie dla dobra rodzin. Członkinie odbywają dwuletni nowicjat, zamiast ślubów składają obietnicę zachowywania rad ewangelicznych, potem rok poświęcają na nabycie kultury ogólnej, wreszcie przechodzą przez studia zawodowe (szpitalnictwo, szkolnictwo, zagadnienia społeczne itp.), a po uzyskaniu dyplomów stają do pracy w terenie. Co dziesięć lat rok poświęcają na odnowienie duchowe i umysłowe.
W Brukseli obchodzono światowy festiwal filmu. W związku z tym odbył się Kongres Międzynarodowego Urzędu Katolickiego Kina. Głównym zadaniem tej instytucji jest ocena moralna każdego filmu i urabianie smaku publicznego. W Ameryce, we Francji i we Włoszech pisma katolickie stale zamieszczają ocenę filmów.
Biskup [Girolamo Bartolomeo] Bortignon [OFMCap] z Belluno (Włochy), franciszkanin, znieważony przez pewnego człowieka w czasie wizytacji pasterskiej, odwiedził go w więzieniu, postarał się o jego zwolnienie, a nawet zapłacił mu za czas stracony w więzieniu. Czyn ten nawrócił niedowiarka i wyleczył go z narzuconego przez propagandę mniemania, że trudności żywnościowe we Włoszech są winą kleru.
Kard. [Teodor] Innitzer odnowił uroczyście w Wiedniu poświęcenie Austrii Najśw. Maryi Pannie.
"Żywe gazety" zastępują na Węgrzech brak prasy katolickiej. Po wszystkich parafiach urządza się co tydzień "wieczory rodzinne", na których czyta się wiadomości z nielicznych katolickich pism i z agencji katolickiej. Na drzwiach kościołów wywiesza się katolickie gazety ścienne.
Angielski generał [Francis Wogan] Festing, bohater walk w Burmie, oświadczył na przyjęciu w Hong-Kong: "Jedno z najgłębszych przeżyć, jakie wyniosłem z tej wojny, to świadomość powszechności, uniwersalności Kościoła katolickiego, który jest naprawdę jeden i mógłby być - a dla każdego, kto chce patrzeć, jest - wzorem dla świata.
Prasa portugalska o heroicznej postaci brata Tomasza, który będąc w niewoli Maurów (wiek XVI), napisał dzieło ascetyczne "O męce Chrystusa" i choć mógł być zwolnionym z niewoli, nie skorzystał z łaski, lecz pozostał w niej nadal, by swą ofiarą uwolnić swych rodaków. I chociaż wszyscy jeńcy ówcześni zostali z biegiem czasu zwolnieni, br. Tomasz zmarł w więzieniu, nie odzyskawszy wolności. "Kościół - pisze rzymski tygodnik "Osservatore della Domenica" - jest wielką szkołą bohaterstwa. To, co trzy wieki temu uczynił o. Tomasz, przed sześciu laty uczynił w Polsce franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe: dobrowolnie poszedł w Oświęcimiu na śmierć głodową, aby uratować życie skazańcowi".
Zjazd Katolickiej Straży Farmaceutów odbył się w Glasgowie. Abp [Donald] Campbell zganił ostro sprzedawanie po aptekach środków zabójczych dla narodu. "Wy, katoliccy farmaceuci - mówił - brzydźcie się tymi rzeczami, a gdy klienci będą was prosić o to, przekonywujcie ich, jak wielkim złem jest ich postępowanie". Kapelanem Straży jest ks. William Smith, kwalifikowany farmaceuta.
Brak powołań zakonnych we Francji i Anglii. W Westminsterze zebrali się przedstawiciele 112 zgromadzeń, by zaradzić tej potrzebie. Francuski dziennik katolicki "La Croix" pisze: "Katolicka pozycja nie może być utrzymana bez zakonników, jak nie da się utrzymać pozycji frontowej bez piechoty".
Dawny bezbożnik amerykański Budenz, przed rokiem nawrócony na wiarę katolicką, wydał ostatnio książkę pt. "Oto moja historia", dedykując ją Maryi Niepokalanej i dziękując Jej za nawrócenie oraz przestrzegając innych przed bezbożnictwem.
"Krucjaty wychowania przed małżeństwem" domaga się abp [Richard] Cushing z Bostonu, potępiając zarazem plagę rozwodów w Ameryce.
Wszyscy mieszkańcy wioski indiańskiej Tummankuritch przyjęli chrzest i bierzmowanie,. Jest to już 6. wioska indiańska nawrócona w ostatnim półroczu; dwie nowe są już gotowe do chrztu, o 8 innych uczy się katechizmu.
175 radiostacji amerykańskich nadaje co tydzień audycje maryjne pt. "Ave Maria Hour"; już od 13 lat słyszą je Amerykanie.
"Kościół przedmurzem rodziny" - taką książkę wydał o. E. Schmiedeler OSB, dyrektor Biura Życia Rodzinnego przy "Caritas" (NCWC) amerykańskim. Jest on pionierem w walce o odrodzenie katolickiej rodziny w Ameryce.
Na sto rodzin katolickich w USA - 40 rodzin odmawia modlitwy przy stole.
Artyści filmowi utworzyli między sobą Ligę Różańca, która ma na celu nie tylko odmawianie codzienne Różańca, ale i dostarczanie go w tysiącach sztuk krajom katolickim, zniszczonym przez wojnę.
Ponad 100 tys. Amerykanów nawróciło się na wiarę katolicką w [1946] roku. Ludność katolicka w USA, na Alasce i na Hawajach wynosi 25.268.173.
Pisma słynnego O[jca] Pro, bohatera prześladowań meksykańskich, rozpatrzyła ostatnio Kongregacja Rytów. Meksykańczycy tłumnie gromadzą się przy jego grobie, wspominając jego męczeńską śmierć z okrzykiem "Niech żyje Chrystus Król" i modląc się o łaski za jego wstawiennictwem.
Na żądanie parafian z Rio Verde (Meksyk) prezydent oddał im kościół św. Heleny, zabrany przez bezbożny rząd Cardenasa do użytku ministerstwa rolnictwa.
Tegoroczna Szkoła Letnia Akcji Katolickiej w Montrealu miała za temat: "Maryja, małżeństwo, rodzina i twoja praca". Kurs podobny przechodzi co roku ok. 2600 Kanadyjczyków.
Akcja Katolicka w Brazylii otwarła Departament Narodowy Prasy, Radia i Informacji, dzięki któremu wzmogła się prasa katolicka. W samej archidiecezji San Paolo zaczęły wychodzić dwa nowe dzienniki katolickie.
Episkopat Argentyński wydał list pasterski, zarządzający na październik, pierwszy narodowy kongres mariański w Lujan; zaznacza w nim, że nabożeństwo do Matki Bożej jest częścią istotną chrześcijaństwa.
Legion Maryi otworzył w Melbourne biuro informacyjne dla Australijczyków-niekatolików, dostarczając im odpowiednich książek i pism oraz udzielając porad.
W Zose k. Szanghaju dokonano koronacji posągu Matki Bożej. W uroczystości wzięło udział około 70.000 wiernych. Proszono Najśw. Maryję Pannę o powołania kapłańskie. Chiny są poświęcone Najświętszej Pannie Pośredniczce Wszystkich Łask.
Pierwszy kongres chińskiej prasy katolickiej odbył się w Szanghaju. Postanowiono kształcić pisarzy, ustalić terminologię katolicką i ułatwić wydawanie książek.
"Nowy rząd Japoński będzie inspirowany zasadami chrześcijańskimi" - oświadczył nowy premier Katamaya.
Gen. [Douglas] MacArthur ogłosił nowe zarządzenia celem umożliwienia i ułatwienia pracy misyjnej w Japonii.
Na biskupa Triestu msgr. [Antonio] Santina dokonano zamachu morderczego, z którego jednak wyszedł szczęśliwie. 40 osób zostało rannych.
Dopiero w 1960 roku ma być ujawniona treść sekretu powierzona podczas objawień w Fatima, dotychczas jeszcze żyjącej uczestniczce s. Łucji. Spisała ona to, co mówiła do niej Najświętsza Panna i na Jej polecenie zamknęła w opieczętowanej kopercie, która jest przechowywana u miejscowego biskupa.
Państwo włoskie postanowiło przywrócić kościołom zabrane podczas wojny ponad 13 tys. dzwonów, które produkować będzie przez cztery lata 26 odlewni.
W Izbie Parlamentarnej Stanu San Paolo w Brazylii zawieszono krzyż, poświęcony specjalnie przez Ojca Św[iętego].
3 VI [19]47 zmarł w Paryżu ks. dr J. Łuczak, profesor seminarium polskiego, z pochodzenia bydgoszczanin. Położył wielkie zasługi dla wychodźstwa polskiego we Francji.
"Dzieło Osobistego Poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu" powstało przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Ma ono na celu wynagrodzenie Bożemu Sercu za pewne grzechy naszego narodu, którymi to Serce jest ranione. Intencja miesięczna na sierpień: za niewdzięczność naszego narodu względem Boga i za niewykonanie narodowych ślubowań; na wrzesień: za skrytobójstwa, wzajemną nienawiść w narodzie oraz wielką plagę pijaństwa; na październik: za grzechy nieczyste młodzieży.
Rozpoczęcie beatyfikacji 110 dzieci zamordowanych w [Les] Lucs-sur-Boulogne w czasie Rewolucji Francuskiej (1794 r.) zarządził biskup Luçon [Antoine-Marie Cazaux]. Dzieci liczyły zaledwie po kilka miesięcy i zostały zamordowane w jednym z kościołów Matki Bożej, dokąd schroniły się ich matki. Proces wywołał w całej Francji duże zainteresowanie.
Parafia Łazy k. Grójca urządziła u siebie kurs higieniczno-sanitarny w celu podniesienia stanu zdrowotnego mieszkańców parafii. Na kierowniczkę kursu zaproszono p. dr Mironowicz-Wasilewską z Warszawy, która zaciągnęła do pracy młode siły lekarskie. Jednostki zdolniejsze, które dobrze zdadzą egzamin przejdą jeszcze dodatkowe przeszkolenie praktyczne i teoretyczne i dopiero wówczas będą mogły pracować w swoich wioskach.
Rembertów buduje nową świątynię. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał J.Em. ks. kard. [August] Hlond.
Polacy w Anglii zebrali ponad 11 tys. funtów szterlingów. Dary zostały przekazane Związkowi "Caritas" i przez niego są rozdzielane. Kard. Sapieha przesłał rodakom podziękowanie.
Celem rozbicia jednolitej postawy katolików krążą po parafiach nie tylko sekciarze, ale i różni "spece" od wywoływania duchów, przepowiadających rzekomo przyszłość. Kościół zabrania katolikom brania udziału seansach spirytystycznych, ponieważ są one często oszustwem, obliczonym na wyzysk, albo pod ich płaszczykiem prowadzi się antyreligijną działalność. Jedynie w celach naukowych zezwala Kościół uczonym zajmować się tymi zagadnieniami.
"Caritas" Akademicki we Wrocławiu, ul. Szymanowskiego 5, uprzejmie prosi o nadsyłanie zbytecznych książek, z których pragnie urządzić bibliotekę dla chorych.
Związek Abstynentów i Przeciwwódkowców powołał do życia reformat o. Bertold Altaner, Wrocław-Karłowice. Administrator apostolski ks. K. Milik zatwierdził to stowarzyszenie.
Wszystkie dzieci szkoły powszechnej w Rzece na Śląsku - dzięki staraniom grona nauczycielskiego - wstąpiły w szeregi Milicji Niepokalanej i publicznie oddały się Najśw. Maryi Pannie Pośredniczce Wszystkich Łask. Uroczystość połączona z [Pierwszą] Komunią Św[iętą] dzieci, odbyła się przy bardzo licznym napływie wiernych w kościele parafialnym w Leśnej k. Lubania.
Repatrianci z Nowej Wsi k. Szczecina - w rocznicę powrotu ze wschodu na Ziemie Odzyskane wystawili krzyż, przyrzekając w dzień poświęcenia stać wiernie i wytrwale przy wierze Ojców. Apelują jednocześnie do wszystkich repatriantów, by się wspólnie łączyli pod opiekuńcze ramiona krzyża, który był im pociechą i pomocą w cierpieniu,
Młodzież gimnazjalna i licealna Nowego Targu zorganizowała Dokształcające Koło Religijne. Z pomocą swego opiekuna ks. prof. Wł. Pilchowskiego Koło urządziło wystawę pism katolickich, którą zwiedziło przeszło 6000 osób.
Repatrianci z Wilna i Wileńszczyzny ufundowali w par. Połajew na Pomorzu obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, którego kopię wykonał prof. Czesław Wierusz-Kowalski z Wilna. Wzruszającą była chwila, kiedy 60-letni Profesor w swej mowie dziękował za danie mu sposobności malowania 4 obrazów Matki Najśw. Wyraził też życzenie, by wszyscy niewierzący, do których on kiedyś należał, stali, się czcicielami Maryi.
Stow. "Wzajemna Pomoc" w Częstochowie, ul. Kazimierza 18, przyjmuje pielgrzymki na nocleg.