Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 4/1947, Kronika, s. 119-120

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej] Odbudowę Katedry Poznańskiej doprowadzi się do stylu pierwotnego. Przy pracach wykopaliskowych odkryto ślady I-ej Katedry z czasów Mieszka i Dąbrówki. [z prawej] Pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego w dniu 4.2.47.


Zmarł w Rzymie 1 lutego Nuncjusz Polski abp Filip Cortesi. Prymas A. Hlond przesłał następującą depeszę: "Z najgłębszym bólem dowiadujemy się o niespodziewanym zgonie. Cała Polska modli się za tego, który wśród historycznej burzy był szlachetnym wyrazem tkliwości Ojca Św[iętego] dla cierpiącego narodu".

Radio watykańskie podwoiło swe audycje w języku polskim; można je odbierać na falach 50,26 m i 48,47 m w niedziele, wtorki, środy i piątki o godz. 20.15.

Trzech nowych błogosławionych ogłosił Ojciec Św[ięty] w kwietniu: 7. - Aix de Clerc, 13. - prof. Coniardo Ferrini i 27. - matkę Marię Goretti. Profesorowie uniwersytetu organizują międzynarodową pielgrzymkę do Rzymu w związku z beatyfikacją prof. Ferrini.

Do Fatima na 3-6 maja wybiera się międzynarodowa pielgrzymka dziewcząt z Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Włoch. Stanów Zjedn. i Ameryki Połd.

W 950 rocznicę męczeństwa św. Wojciecha odbędzie się w Gnieźnie 3-dniowy (26-28 kwietnia) zjazd Biskupów polskich, by u grobu Męczennika obradować nad potrzebami Kościoła w Polsce. 27.IV starym szlakiem trzemeszeńskim niesiona będzie do bazyliki gnieźnieńskiej trumna z relikwiami. Spodziewane są pielgrzymki z całej Polski.

Biskup Włodzimierz Jasiński, odznaczony ostatnio, godnością Arcybiskupa tytularnego, zrzekł się diecezji łódzkiej z powodu słabego zdrowia, a na jego miejsce Ojciec Św[ięty] biskupem mianował ks. Michała Klepacza.

Przedwojenny redaktor socjalistycznego "Robotnika" Roman Boski, który za młodu stracił wiarę, nawrócił się przed śmiercią, w Afryce. "Doszedł do przekonania, że jedyną odpowiedź na szarpiące duszą ludzką pytania daje Kościół katolicki". Po przyjęciu Komunii Św[iętej] zapłakał i wśród łez oświadczył: "Teraz wiem, co to jest ostatnia pociecha religijna".

W Toruniu otwarto katolicki Instytut Religijny.

W Jastarni zmarł "rybacki ksiądz" P. Stefański, który w czasie walk na Helu w 1939 r. podtrzymywał wojsko i ludność na duchu; zmarłego żegnał dzwon alarmowy na sztorm (burza na morzu).

Stolicą Biskupa uchodźctwa polskiego, arcybpa J. Gawliny, został polski kościół św. Stanisława w Rzymie.

Biskup P. Rhode przekazał w testamencie połowę swego majątku Radzie Polonii Amerykańskiej i Polskiej Lidze Katolickiej.

Regina Garcia, która redagowała dla czerwonych żołnierzy w Hiszpanii gazetę "Głos Wojownika" powróciła do Kościoła katolickiego.

Nad tragicznym losem wysiedleńców ubolewa katolickie pismo francuskie "Temoignage chretien": "Jest ich milion - ludzi bez ojczyzny i domu... ulokowanych w koszarach lub obozach Niemiec, Austrii i Półn. Włoch. Od zwycięstwa przeszło już półtora roku, a oni wciąż jeszcze czekają na oswobodzenie... Uchodźcy mają prawo do życia i do skutecznej pomocy nas wszystkich".

Studenci Szwajcarscy wspomagają materialnie słuchaczy katolickiego uniwersytetu w Lublinie, uważając go za "jedyną uczelnię we wschodniej Europie, która jest w stanie wychować młodzież w duchu katolickim".

W całych Włoszech odbyły się publiczne obchody na cześć Papieża jako odpowiedź na wrogą Kościołowi propagandę. Premier de Gasperi oświadczył, że propaganda ta jest sztuczna i upadnie.

Straszna powódź nawiedziła Sardynię; pierwszą pomoc dał Ojciec Św[ięty], posyłając poszkodowanym 3 samoloty z żywnością, odzieżą i lekarstwami.

Ostrzeżenie przed wzmagającą się propagandą bezbożniczą i niemoralną w Belgii wydał kard. Van Roey z Malines.

Na ścianie groty w Lourdes wisi od niedawna tablica z napisem: "Jestem żydem, który przez 3 lata konał w obozach. W czasie transportu do Hazenbrouck udało mi się zbiec. W ucieczce spotkałem księdza, który mnie ukrył w kościele, nakarmił i odział. Teraz chcę N. Maryi Pannie podziękować i prosić o błogosławieństwo dla mego zbawcy ks. Morel".

Na apel Papieża z ub. r. katolicka Anglia zebrała 63.000 funtów szterl. i dary w naturze dla ofiar wojny w Europie. Ofiary te Ojciec Św[ięty] przekazał w głównej części biednym dzieciom w Polsce.

Stowarzyszenie Kobiet Katolickich w Czechach zaprotestowało przeciw zamiarowi rządu zniesienia świąt katolickich i od całej prawie ludności zebrało podpisy protestacyjne, dawali je nawet protestanci i bezwyznaniowcy.

Syn górnika ks. Albert Lauwert po otrzymaniu pozwolenia od przełożonych pracuje razem z górnikami w kopalni w Hautroge, rano odprawia Mszę św. w przychodni górniczej, a potem apostołuje wśród pracy i przez pracę.

"Godzinę św. Franciszka" nadaje co tydzień przez 40 tygodni radio amerykańskie, zastosowując ideały franciszkańskie do naszych czadów.

Katoliccy weterani wojenni w Ameryce wysłali do prez. Trumana prośbę o przyjęcie 300.000 uchodźców z Europy.

Wielki plan kolonizacyjny poddali w liście pasterskim biskupi prowincji Quebecu (Kanada), chcąc w niej dać 10 milionów akrów ziemi ornej z domami dla 100 tys. rodzin z przeludnionych miast i z Europy.

Na Kubie odbył się pierwszy narodowy kongres eucharystyczny.

Pierwszy kongres mariański odbył się w Buenos Aires, ulicami miasta przeszła olbrzymia procesja, odmawiając głośno różaniec i śpiewając pieśni ku czci Matki Bożej.

Polska Misja Katolicka w Hopeh (Chiny) przestała istnieć; bp Krauze z wszystkimi misjonarzami został uwięziony, a ks. K. Skowyra żywcem spalony w zbiorniku z benzyną.

Nowa konstytucja Chin, na wniosek arcybiskupa P. Uu Pin obowiązywać będzie od Bożego Narodzenia 1947 r., które zapewne stanie się świętem narodowym; paragraf przewiduje program reformy społecznej według encyklik papieskich. Projekt konstytucji jest dziełem p. Jana Wii, katolika, który niedawno przybył jako ambasador chiński do Watykanu, razem z żoną i 13 dzieci.

Panie Najśw. Serca założyły w Nagano (Japonia) szkołę dla dziewcząt-narzeczonych; zakład cieszy się wielkim powodzeniem i dał już szereg nawróceń.

Na Jawie, na miejsce męczeńskiej śmierci 12-tu misjonarzy, zadanej przez powstańców rok temu. przybył do pracy misyjnej O. Sandjajo, witany entuzjastycznie przez ludność miejscową.

Prowincjałowie wszystkich gałęzi Pierwszego Zakonu św. Franciszka z Asyżu w Polsce, zebrani w Krakowie celem omówienia spraw Trzeciego Zakonu, wysłali prośbę do Ojca Św[iętego], by zechciał ogłosić jako dogmat tajemnicę Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny.