Kronika

Zmarł w Rzymie 1 II Nuncjusz Polski abp Filip Cortesi. Prymas A. Hlond przesłał następującą depeszę: "Z najgłębszym bólem dowiadujemy się o niespodziewanym zgonie. Cała Polska modli się za tego, który wśród historycznej burzy był szlachetnym wyrazem tkliwości Ojca Św[iętego] dla cierpiącego narodu".

Radio watykańskie podwoiło swe audycje w języku polskim; można je odbierać na falach 50,26 m i 48,47 m w niedziele, wtorki, środy i piątki o godz. 20:15.

Trzech nowych błogosławionych ogłosił Ojciec Św[ięty] w kwietniu: 7. - Aix de Clerc, 13. - prof. Coniardo Ferrini i 27. - Marię Teresę Goretti. Profesorowie uniwersytetu organizują międzynarodową pielgrzymkę do Rzymu w związku z beatyfikacją prof. Ferrini.

Do Fatima na 3-6 maja wybiera się międzynarodowa pielgrzymka dziewcząt z Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Włoch. Stanów Zjedn. i Ameryki Połd.

W 950 rocznicę męczeństwa św. Wojciecha odbędzie się w Gnieźnie 3-dniowy (26-28 kwietnia) zjazd Biskupów polskich, by u grobu Męczennika obradować nad potrzebami Kościoła w Polsce. 27.IV starym szlakiem trzemeszeńskim niesiona będzie do bazyliki gnieźnieńskiej trumna z relikwiami. Spodziewane są pielgrzymki z całej Polski.

Biskup Włodzimierz Jasiński, odznaczony ostatnio, godnością Arcybiskupa tytularnego, zrzekł się diecezji łódzkiej z powodu słabego zdrowia, a na jego miejsce Ojciec Św[ięty] biskupem mianował ks. Michała Klepacza.

Przedwojenny redaktor socjalistycznego "Robotnika" Roman Boski, który za młodu stracił wiarę, nawrócił się przed śmiercią, w Afryce. "Doszedł do przekonania, że jedyną odpowiedź na szarpiące duszą ludzką pytania daje Kościół katolicki". Po przyjęciu Komunii Św[iętej] zapłakał i wśród łez oświadczył: "Teraz wiem, co to jest ostatnia pociecha religijna".

W Toruniu otwarto katolicki Instytut Religijny.

W Jastarni zmarł "rybacki ksiądz" P. Stefański, który w czasie walk na Helu w 1939 r. podtrzymywał wojsko i ludność na duchu; zmarłego żegnał dzwon alarmowy na sztorm (burza na morzu).

Stolicą Biskupa uchodźctwa polskiego, arcybpa J. Gawliny, został polski kościół św. Stanisława w Rzymie.

Biskup P[aul] Rhode przekazał w testamencie połowę swego majątku Radzie Polonii Amerykańskiej i Polskiej Lidze Katolickiej.

Regina Garcia, która redagowała dla czerwonych żołnierzy w Hiszpanii gazetę "Głos Wojownika", powróciła do Kościoła katolickiego.

Nad tragicznym losem wysiedleńców ubolewa katolickie pismo francuskie "Temoignage chretien": "Jest ich milion - ludzi bez ojczyzny i domu... ulokowanych w koszarach lub obozach Niemiec, Austrii i Półn. Włoch. Od zwycięstwa przeszło już półtora roku, a oni wciąż jeszcze czekają na oswobodzenie... Uchodźcy mają prawo do życia i do skutecznej pomocy nas wszystkich".

Studenci Szwajcarscy wspomagają materialnie słuchaczy katolickiego uniwersytetu w Lublinie, uważając go za "jedyną uczelnię we wschodniej Europie, która jest w stanie wychować młodzież w duchu katolickim".

W całych Włoszech odbyły się publiczne obchody na cześć Papieża jako odpowiedź na wrogą Kościołowi propagandę. Premier de Gasperi oświadczył, że propaganda ta jest sztuczna i upadnie.

Straszna powódź nawiedziła Sardynię; pierwszą pomoc dał Ojciec Św[ięty], posyłając poszkodowanym 3 samoloty z żywnością, odzieżą i lekarstwami.

Ostrzeżenie przed wzmagającą się propagandą bezbożniczą i niemoralną w Belgii wydał kard. Van Roey z Malines.

Na ścianie groty w Lourdes wisi od niedawna tablica z napisem: "Jestem żydem, który przez 3 lata konał w obozach. W czasie transportu do Hazenbrouck udało mi się zbiec. W ucieczce spotkałem księdza, który mnie ukrył w kościele, nakarmił i odział. Teraz chcę N. Maryi Pannie podziękować i prosić o błogosławieństwo dla mego zbawcy ks. Morel".

Na apel Papieża z [1946] r. katolicka Anglia zebrała 63.000 funtów szterl. i dary w naturze dla ofiar wojny w Europie. Ofiary te Ojciec Św[ięty] przekazał w głównej części biednym dzieciom w Polsce.

Stowarzyszenie Kobiet Katolickich w Czechach zaprotestowało przeciw zamiarowi rządu zniesienia świąt katolickich i od całej prawie ludności zebrało podpisy protestacyjne, dawali je nawet protestanci i bezwyznaniowcy.

Syn górnika ks. Albert Lauwert po otrzymaniu pozwolenia od przełożonych pracuje razem z górnikami w kopalni w Hautroge, rano odprawia Mszę św. w przychodni górniczej, a potem apostołuje wśród pracy i przez pracę.

"Godzinę św. Franciszka" nadaje co tydzień przez 40 tygodni radio amerykańskie, zastosowując ideały franciszkańskie do naszych czadów.

Katoliccy weterani wojenni w Ameryce wysłali do prez. Trumana prośbę o przyjęcie 300.000 uchodźców z Europy.

Wielki plan kolonizacyjny poddali w liście pasterskim biskupi prowincji Quebecu (Kanada), chcąc w niej dać 10 milionów akrów ziemi ornej z domami dla 100 tys. rodzin z przeludnionych miast i z Europy.

Na Kubie odbył się pierwszy narodowy kongres eucharystyczny.

Pierwszy kongres mariański odbył się w Buenos Aires, ulicami miasta przeszła olbrzymia procesja, odmawiając głośno różaniec i śpiewając pieśni ku czci Matki Bożej.

Polska Misja Katolicka w Hopeh (Chiny) przestała istnieć; bp Krauze z wszystkimi misjonarzami został uwięziony, a ks. K. Skowyra żywcem spalony w zbiorniku z benzyną.

Nowa konstytucja Chin, na wniosek arcybiskupa P. Uu Pin obowiązywać będzie od Bożego Narodzenia 1947 r., które zapewne stanie się świętem narodowym; paragraf przewiduje program reformy społecznej według encyklik papieskich. Projekt konstytucji jest dziełem p. Jana Wii, katolika, który niedawno przybył jako ambasador chiński do Watykanu, razem z żoną i 13 dzieci.

Panie Najśw. Serca założyły w Nagano (Japonia) szkołę dla dziewcząt-narzeczonych; zakład cieszy się wielkim powodzeniem i dał już szereg nawróceń.

Na Jawie, na miejsce męczeńskiej śmierci 12 misjonarzy, zadanej przez powstańców rok temu. przybył do pracy misyjnej O. Sandjajo, witany entuzjastycznie przez ludność miejscową.

Prowincjałowie wszystkich gałęzi Pierwszego Zakonu św. Franciszka z Asyżu w Polsce, zebrani w Krakowie celem omówienia spraw Trzeciego Zakonu, wysłali prośbę do Ojca Św[iętego], by zechciał ogłosić jako dogmat tajemnicę Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny.

Kronika 4/1947

[Fot. 1. z lewej, s. 119] Odbudowę Katedry Poznańskiej doprowadzi się do stylu pierwotnego. Przy pracach wykopaliskowych odkryto ślady I-ej Katedry z czasów Mieszka i Dąbrówki. [z prawej, s. 120] Pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego w dniu 4 II [19]47.