Kronika
Drukuj
Rycerz Niepokalanej 7/1946, Kronika, s. 185

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej] Repatrianci z Wilna żywiąc wielkie nabożeństwo do Matki Bożej Ostrobramskiej ufundowali do Kościoła akademickiego Najśw. Maryi Panny w Toruniu kopię swej Opiekunki. Powyższą kopię z materiałów fotograficznych wykonał prof. Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Toruńskiego Konrad Dargiewicz. Odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 3 maja. [z prawej] Na Górze św. Anny odbyły się wielkie uroczystości z okazji 25-lecia Powstań Śląskich, którymi Ślązacy zadokumentowali swą wolę przynależenia do Polski. Niezliczone tłumy brały udział w nabożeństwie.


Konferencja Episkopatu Polskiego odbyła się w końcu maja na Jasnej Górze.

Nowi Biskupi polscy. Ks. Dr Ignacy Swirski, rektor Sem. Duch. w Białymstoku - został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji podlaskiej. Ks. Dr Zygmunt Choromański, Wikariusz Generalny Archidiecezji Warszawskiej został biskupem sekretarzem Episkopatu. Ks. Dr Wacław Majewski, kanclerz Kurii Metropol. biskupem sufraganem Archidiecezji Warszawskiej.

Zza Bugu przyjechali: ks. Arcybp Eugeniusz Baziak ze Lwowa i ks. Biskup Adolf Szelążek z Łucka.

Na Dolnym Śląsku uruchomiono 525 parafii katolickich, które obsługuje 265 księży Polaków.

W Poznaniu Ks. Pallotyni w porozumieniu z Ks. Prymasem podjęli się budowy Kościoła Pomnika na cześć Męczenników Narodu Polskiego. Ofiary wysyłać na adres: Ks. Pallotyni, Poznań, ul. Wolsztyńska 29, PKO V 557.

Na "Dzień Uniwersytetu", poświęcony zbiórce dla Katol. Uniwersytetu Lubelskiego, Prymas Polski wydał odezwę: "Nasza Wszechnica Katolicka jest dzisiaj jednym z głównych szańców i kuźnią chrześcijańskiej kultury narodu. Za wszelką cenę powinniśmy jej zapewnić warunki bytu i nieskrępowanej działalności".

Ofiary posyłać na adres: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin PKO II - 153.

W Podgrodziu i Wałbrzychu ks. dr Milik, administrator wrocławski, poświęcił ołtarze Matki Bożej Częstochowskiej, ufundowane przez robotników.

W Wejherowie ustawiono posąg Matki Bożej, zbezczeszczony przez Niemców, strzelali doń z karabinów i obalili przy pomocy traktora, lecz nocą ukryli go wierni.

W Afryce jest sporo osiedli polskich: w Ugandzie - 2 z 8 tys. uchodźców, w Tanganika - 5 z 8 tys., w Rodezji - 3 tys. uchodźców, razem - 19 tys., w tym 60 proc. dzieci a 30 proc. - kobiety. Duszpasterstwem zajmuje się ks. Słapa i ks. Wargowski; wydają pismo: "Nasz Przyjaciel". Tułaczka spowodowała wielkie zepsucie obyczajów.

5% księży ukraińskich przeszło na schizmę.

Katolicy! Za nic w świecie nie dajcie się zastraszyć! Nabierzcie świadomości we własne siły. Jesteście liczni, liczniejsi niż wasi przeciwnicy. Bóg jest z wami!

- Oto myśli z przemówienia Ojca Św[iętego], które wygłosił z okazji swych imienin 1. 6. 1946.

Na audiencji dla dziennikarzy amerykańskich Papież oświadczył: "Prawda nie jest tworem wyobraźni, lecz czymś realnym. Nie boi się, by ją poznano, ale chce, by ją przedstawiano w całej jasności obiektywizmu".

W Albanii zamknięto szkoły katolickie i rozwiązano stowarzyszenia katolickie.

W Austrii młodzież katolicka protestuje przeciw usuwaniu modlitwy i krzyży ze szkół.

We Francji za inicjatywą katolików Alzacji i Lotaryngii oraz kobiet paryskich Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę, znoszącą w całym kraju zalegalizowane domy nierządu.

Obawy o państwowy monopol wychowania we Francji spowodowały wielkie demonstracje na korzyść wolnych i katolickich szkół. W Wandei ponad 275.000 obywateli podpisało list protestu.

Francja - krajem misyjnym. O. Epagneul założył tu Zgromadzenie Wiejskich Braci Misjonarzy do nawracania odpadłych od wiary rzemieślników i rolników.

W Italii podczas przedwyborczej kampanii komuniści używali często na afiszach symbolów chrześcijańskich . i wychwalali prace i osobę panującego Papieża.

W Norwegii król Haakon w 40-ą rocznicę koronacji wydał specjalną pochwałę dla misjonarzy katolickich i przyjął na półgodzinnej audiencji prefekta apostol. A. Deutsch.

W Syrii po wycofaniu wojsk francuskich zaczęło się prześladowanie katolików ze strony fanatycznych mahometan. Zamknięto katolickie szkoły i szpitale, dostojnicy kościelni są publicznie znieważani.

W Tutikorin (Indie) otwarto nowy szpital dla trędowatych i oddano go Franciszkankom Misjonarkom Maryi. Gandhi powiedział: "Praca wśród trędowatych wymaga najwyższego idealizmu i najdoskonalszego zaparcia się. Świat polityki ma b. mało takich bohaterów jak O. Damian z trędowni na Malokai". Kościół katolicki, przeciwnie liczy tysiące tych, którzy poświęcili się służbie dla trędowatych. Warto poszukać źródła podobnego heroizmu."

W Niemczech wielkanocny list pasterski biskupów Nadrenii odczytano tylko w strefie brytyjskiej; w francuskiej i amerykańskiej zakazano.

Na Cejlonie seminarium papieskie w Kandy, które wychowało 520 kapłanów (od 1893 r.), zostało zamknięte z braku funduszów.

W Szwajcarii zmarł wygnany z hitlerowskich Niemiec O. Muckermann T.J. jeden z najgorliwszych księży naszych czasów, apostoł prasy katolickiej.

W Afryce Południowej, w Capetown. powitano z entuzjazmem nowego delegata apostoł. M. Lucas. Gdy przy wjeździe pierwszego delegata w 1923 r. było tu 182.000 katolików, w 1946 r. jest ich już 667.000.

W kraju Nama (Afryka Płd.) misjonarze i szczepy hotentockie są w rozpaczliwym położeniu z powodu suszy, która trwa już od trzech lat.

Na Saharze Mali Bracia Jezusa, założeni przez sławnego O. de Foucaulda, otwarli drugą konfraternię w Dahra. Oddają się modlitwie i dziełom miłosierdzia wśród Arabów i Berberów, a utrzymują się z pracy rąk własnych.

Ostatni wódz Sziluków (główny szczep Negrów sudańskich) przed śmiercią zawołał misjonarza katolickiego i z wielką pokorą przyjął chrzest.

Na krańcu Ameryki Płd. w Punta Arenas (Chile), w ziemi jeszcze misyjnej odbył się 9-ty Narodowy Kongres Eucharystyczny, na który przybył hydroplanem, mimo strasznej burzy legat papieski Mgr Silwani.

Każda ze 154 rodzin w parafii Niepokalanego Poczęcia w Montreal ma najmniej ośmioro żyjących dzieci.

W Meksyku zmarł E. Calles, b. prezydent, który prześladował bezwzględnie Kościół w latach 1924-28. Przed śmiercią wyznał, że jego plany zawiodły, gdyż Kościół nie upadł, lecz wzmocnił się, czego dowodem m.in. masowe pielgrzymki maryjne do Gwadelupe.


Rycerz Niepokalanej 7/1946, Kronika, s. 187

Opisy zdjęć powyżej: [z lewej] Motocykliści warszawscy wznowili przedwojenną tradycję, rozpoczynając sezon uroczystym nabożeństwem w kościele [w środku] Br. M. Timmers T.J., pracując w Obserwatorium Watykańskim w Castelgandolfo, odkrył nową kometę, którą nazwano kometą Timmersa. Na ilustracji odkrywca przy olbrzymim teleskopie w obserwatorium [z prawej] Dzielna postawa naszych marynarzy podbiła serca Warszawian w rocznicę Zwycięstwa.


W Holandii przeprowadzono 10-dniową kampanię pod hasłem "Z powrotem do przykazań Bożych".

Z Kanady w 1945 r. wyjechało na pola misyjne 210 misjonarzy (w tym 111 sióstr zakonnych).

Przy Organizacji Narodów Zjednoczonych powstała Podkomisja Praw Człowieka pod przewodnictwem Eleonory Roosevelt (żona zmarłego prezydenta). Zadaniem jej "jest m.in. walka z prześladowaniami religijnymi. "Prawa ogólnoludzkie nie mogą być podporządkowane prawom politycznym" - powiedziała pani Roosevelt.

Libanon jako pierwsze państwo arabskie nawiązało łączność z Watykanem. Ludność w połowie jest chrześcijańska. Z 600.000 chrześcijan - 400.000 to katolicy.

Zmarły ostatnio kard. Glennon zostawił po sobie majątek w wysokości 325 dolarów. Wszystko inne rozdał na dzieła miłosierdzia.

200 żołnierzy USA zgłosiło się do Misjonarzy z Maryknoll, by przygotować się na misje. Zachętą do tego był widok poświęcenia misjonarzy na wyspach Pacyfiku, gdzie walczyli.

W apostolacie świeckim pobił rekord lt. Jerzy Reichle b. profesor Notre Dame, który w czasie 46-miesięcznej służby w armii USA nawrócił 41 oficerów.

Dzielna postawa naszych marynarzy podbiła serca Warszawian w rocznicę Zwycięstwa.

W Chinach Kongregacja Rozkrzewienia Wiary dekretem z 11.5. ustanowiła hierarchię biskupią, tworząc 19 metropolii i 79 biskupstw. Kard. Tien został metropolitą w Pekinie.

W Japonii dr Kotaro Tanalia, przywódca katolików świeckich udzielił 30.4. cesarzowi Hirohito i jego dworowi pierwszego regularnego wykładu o wierze chrześcijańskiej, który trwał 1,5 godziny.

Pod Tuticorin ochrzczono w święto Matki Bożej z Góry Karmelu 300 pariasów, a w dniu następnym na miejscu, gdzie neofici i ich przodkowie składali ofiary bogini Kali, bp Roche odprawił Mszę św. i udzielił wszystkim Komunii św. oraz bierzmowania. Nawróceni musieli przejść przez ostre prześladowanie ze strony pogan. Spalono im wieś, bito ich, jednak pozostali niezłomni. Wioskę swoją nazwali: "Wieś Matki Bożej Wspomożycielki Chrześcijan".

Poselstwo Iranu przy Watykanie zostało podniesione do godności ambasady.

W Indiach oddano w ostatnich latach 1 arcybiskupstwo i 10 biskupstw klerowi tubylczemu, do którego należą już od dawna 2 arcybiskupstwa i 4 biskupstwa obrządku wschodniego. Niezadługo cała hierarchia będzie hinduska. Katolików jest tu 5 milionów.


30 czerwca odbędzie się w Polsce REFERENDUM LUDOWE, w którym obywatele mają się wypowiedzieć w sprawie aktualnych zagadnień państwowych: ustroju parlamentarnego (sejm i senat czy tylko sejm), reformy rolnej i przemysłowej oraz granic zachodnich na Odrze i Nysie.