Kronika

Z Watykanu

O kanonizację błogosławionego. Episkopat amerykański zwrócił się do Ojca Św[iętego] z prośbą o przeprowadzenie kanonizacji bł. Olivera Plunket, arcbpa Armagh i prymasa Irlandii. Błogosławiony zginął śmiercią męczeńską w r. 1681 w Ameryce. Papież Benedykt XV w r. 1920 zaliczył go w poczet błogosławionych. Podobną prośbę do Ojca Św[iętego] również mają wystosować Irlandczycy.

Nominacje. Stanowisko zmarłego Kard. Laurentiego, przewodniczącego Św. Kongregacji Obrzędów, objął kard. Salotti. Natomiast na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Chile desygnowany został ks. prałat Aldo Laghi, dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Bernie Szwajcarskim.

Zakazane... Św. Kongregacja Obrzędów zamieściła na indeksie książek zakazanych do czytania 3 broszury włoskiej literatki Luizy Picareta o objawieniach woli Bożej, jakich rzekomo doznała.

Dar belgijskich katolików. W Castel Gandolfo Ojciec Św[ięty] przyjął delegację dziennikarzy belgijskich, która dorocznym zwyczajem złożyła Jego Świątobliwości sumę 275 tysięcy franków, zebraną za pośrednictwem belgijskiej prasy katolickiej.

Kardynał Pacelli, powracając z audiencji u Ojca Św[iętego] w Castel-Gandolfo, uległ wypadkowi samochodowemu. Po przywiezieniu Go do Watykanu lekarz przyboczny Papieża stwierdził u rannego ogólne lekkie potłuczenie. Kardynał Pacelli bardzo interesuje się losem chłopca, który omal nie wywołał katastrofy, i polecił umieszczenie go w szpitalu. Uderzony błotnikiem, doznał on lekkich obrażeń ogólnych.

Ze świata

Ku czci św. Andrzeja Boboli odbyły się uroczyste obchody w pięćdziesięciu polskich kościołach rzymsko-katolickich w Chicago w dniach 3-5 października.

Rocznica chrztu Meksyku. W Tacambaro obchodzono ostatnio czterechsetną rocznicę przyjęcia chrztu św[iętego] przez indiańskiego króla Tacamba i nawrócenia jego poddanych w tej części Meksyku, która dziś nosi nazwę Tierracaliente. Wspomniany chrzest odbył się w r. 1538.

Męczennik. W Castuera w prow. Estramadury (Hiszpania) poniósł śmierć męczeńską z rąk czerwonych milicjantów młody kapłan Atanasio Rodviguez. Kapłan ten przybył do miejscowego więzienia w celu udzielenia pociechy religijnej grupie osób skazanych na śmierć. Czerwoni milicjanci złapali go, przytwierdzili do krzyża i obrali na cel do swych ćwiczeń w strzelaniu. Bohaterski ksiądz zmarł w strasznych męczarniach ze słowami "Niech żyje Jezus".

Ekspiacja katolickich narodów. Podczas gdy w Polsce kończyły się obrady IV Studium katolickiego w Katowicach to w Londynie rozpoczął się kongres wolno, myślicieli, który wywołał burzę protestów ze strony dobrze myślącego społeczeństwa całego świata. Grupy członków parlamentu angielskiego uchwaliły rezolucje protestacyjne, w innych państwach urządzono nabożeństwa ekspiacyjne ze specjalną zachętą masowego udziału w Komunii Św[iętej] w drugą niedzielę września.

8 IX w Lourdes Uroczystość Narodzenia Najśw. Maryi P[anny] w roku bież. gromadziła w Lourdes ponad 60.000 wiernych przybyłych nie tylko z Francji ale i z innych państw specjalnymi pielgrzymkami.

Z POLSKI

Gody kapłańskie ks. bpa Szelążka. 11 września J.E. ks. bp A. P. Szelążek obchodził uroczyście 50-lecie kapłaństwa. W uroczystościach wzięło udział 9 biskupów z J.Em. ks. kard. Prymasem Hlondem i J.E. ks. abp. Cortesim, nuncjuszem apostolskim. Ojciec Św[ięty] z okazji godów kapłańskich Dostojnego Jubilata przesłał własnoręczne pismo.

IV Studium Katolickie. W Katowicach odbyło się IV. Studium Katolickie IVna lemat "Prasowe i moralne znaczenie uchwał I. Polskiego Synodu Plenarnego". W obradach, które trwały 5 dni, wzięło udział ok. 500 przedstawicieli A.K. z całej Polski. Na otwarciu IV Studium, poprzedzonym uroczystą Mszą św[iętą], był obecny J.Em. ks. kard. prymas Hlond i 6 Księży Biskupów, woj. Grażyński i marsz. Sejmu Śląskiego Grzesik.

Ślubowanie w Ostrej Bramie. Podczas dwudniowego zjazdu Związku b[yłych] Ochotników Armii Polskiej w Wilnie uczestnicy zjazdu złożyli ślubowanie w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. W ślubowaniu b[yli] żołnierze AP przyrzekli "służyć wiernie i stać na straży wiary św[iętej] i naszej ukochanej Ojczyzny". Ślubowanie w imieniu całego Związku złożyło 10.000 uczestników.

Kronika 11/1938, s. 343-345
  1. [pierwsze z lewej u góry] Ostatnie dni września [1938] r. były przełomowymi w świecie. "Pokój czy wojna" było na ustach wszystkich. W tej naprężonej chwili, kiedy pokój świata był zależny od takich czy innych posunięć Ojciec Św[ięty] Pius XI 29 września wygłosił przez radło orędzie, wzywając cały świat katolicki do modlitwy "tej potęgi nieuzbrojonej, lecz nie zwyciężonej". W swym przemówieniu Papież wyraził wdzięczność za modlitwy, które były i są wznoszone przez wiernych, ofiarując je za zbawienie i pokój świata. "Za pokój ten - mówił Pius XI - ofiarujemy również Nasze życie, które dzięki tym modlitwom Bóg Nam przedłużył. Niechaj Pan życia i śmierci zechce zabrać Nam bezcenny dar życia i tak już długiego, bądź też niechaj zechce przedłużyć jeszcze Nasze dni pracy i znoju". W miesiącu październiku, poświęconemu św. Różańcowi Papież polecał wznosić szczególnie gorące modły. Na zakończenie Ojciec Św[ięty] udzielił błogosławieństwa.

    Modlitwy całego kościoła P. Bóg wysłuchał - groźba wojny minęła...

  2. [drugie z lewej u góry] Palladium Ziemi Czeskiej, Najstarsza skulptura Matki Bożej od św. Cyrilla i Methoda. św. Cyryl darował go św. Ludmile, która przekazała św. Wacławowi. W r. bież. jest jubileusz 300 lat, kiedy był wykupiony z rąk Szwedów, którzy w r. 1638 zrabowali go w St. Bolesławi.
  3. [z prawej u góry] W ramach uroczystości jubileuszowych w obecności P. Prezydenta Rzeczypospolitej i J.Em. Ks. Kard. Kakowskiego odbyło się uroczyste otwarcie Archidiecezjalnego Muzeum Sztuki Kościelnej. Muzeum ufundowane zostało ku uczczeniu Arcypasterza przez duchowieństwo.
  4. [z lewej na dole, w owalu] Po uroczystościach jubileuszowych J.Em. Ks. Kard. Hlond udał się z Równego na kilkudniową wizytację Wołynia. Ks. Prymas był witany wszędzie serdecznie przez przedstawicieli władz, społeczeństwa i tłumy wiernych. Na ilustracji - J.Em. Ks. Kardynał w Kowlu.
  5. [w środku] Na 13 września zwołany został do Poznania pierwszy w dziejach Polski Krajowy Kongres Misyjny, .który odbył się pod protektoratem J.Em. Ks. Kard. Prymasa Hlonda. W czasie Kongresu J.E. ks. bp Wetmański otworzył Wystawę Misyjną na terenie Targów Poznańskich. W drugim dniu obrad uczestnicy Kongresu urządzili manifestację religijną przed Pomnikiem Wdzięczności. I Kongres Misyjny przyczyni się do uregulowania i spotęgowania myśli i ducha misyjnego w Polsce.
  6. [z prawej na dole, w owalu] Wspaniałą manifestacją religijną była pielgrzymka rolnictwa wielkopolskiego na Jasnej Górze. Ok. 11.000 rolników złożyło ślubowanie na wierność Kościołowi, ofiarowując piękne wotum, srebrny ryngraf, wyobrażający Matkę Bożą oraz rolnika, siejącego zboże.