Z Polski
Nowe biskupstwo. J.E. Ks[iądz] Nuncjusz jest, podczas ostatniego pobytu w Grodnie, oświadczył, że starania mieszkańców Grodna o naznaczenie biskupa-sufragana na Grodno zostały pomyślnie załatwione.
Przyjęcie Nuncjusza Apostolskiego przez robotników. Stow[rzyszenie] Rob[otników] Chrześcijańskich w Warszawie gościło w swym Domu Ludowym J.E. ks. arcybiskupa Cortesiego, nuncjusza apostolskiego, który dziękował serdecznie za gorące przyjęcie zgotowane mu przez robotników chrześcijańskich.
W pomoc rolnikom i robotnikom. J.E. ks. biskup Przeździecki doceniając znaczenie kas bezprocentowych, zwołał konferencję kapłanów i polecił im założyć w każdym dekanacie kasę bezprocentową dla rolników i robotników. Dotychczas powstało już dwadzieścia kilka kas.
Nowi misjonarze. W październiku wyruszyło trzech ojców dominikanów na misje do Chin. Wśród nich o. Cyryl Szlachtowski jest inżynierem i pracował przez 4 lata w Mościcach. Za głosem Bożym wstąpił do zakonu dominikanów i po ukończeniu studiów teologicznych pojechał dzielić się swym szczęściem w Bogu z tymi, którzy nic o Nim nie słyszeli. Zacnemu misjonarzowi zgotowali koledzy inżynierowie w Mościcach serdeczne pożegnanie.
Jubileusz 50-lecia Zgromadzenia Braci Albertynów. Brat Wincenty, starszy Zgrom[adzenia] Braci Albertynów w Krakowie, otrzymał od Generała naszego zakonu list z okazji 50-lecia Dzieła Brata Alberta. Bracia Albertyni od samego prawie początku przyłączeni zostali do zakonu OO. Franciszkanów. Przez swą ofiarną i samarytańską pracę dla ubogich Bracia Albertyni zdobyli sobie powszechny szacunek.
O powrót ks. Beyzyma do Ojczyzny. 1 października [1937] r. minęła 25. rocznica zgonu wielce zasłużonego i świątobliwego "Apostoła trędowatych", śp. ks. Jana Beyzyma, polskiego jezuity, prawdziwej "ofiary miłości" dla najnieszczęśliwszych. Był on i jest nadal chlubą imienia polskiego! Wyrażam przekonanie - pisze ks. Henryk Weryński - że kości tego bohatera, złożone w skromnej mogile opodal trędowni w Madagaskarze, powinny wrócić w triumfie do Ojczyzny. - jak wróciły niedawno prochy śp. ojca Damiana, również "apostoła trędowatych", witane przez cały naród belgijski z królem i rządem na czele. Należy się to o. Beyzymowi. Belgia już rozpoczęła proces beatyfikacyjny swego "apostoła trędowatych". Obecnie: czas na nas! Niech spoczną na polskiej ziemi, którą ukochał, utrudzone nadludzkim wysiłkiem kości naszego "bohatera miłości"! I niech głoszą niepodległej Polsce: pieśń o szlachetnym człowieczeństwie i o męstwie, o harcie ducha i poświęceniu na modłę wyznawców pierwszych wieków chrześcijaństwa, by polskim pokoleniom, idącym w przyszłość, niosła moc krzepiącą i rwała je ponad przyziemność!
Ślubowanie KSMŻ. W połowie października Częstochowa, a z nią cała Polska, przeżywała chwilę, odtwarzającą przeżycia z roku [1936], kiedy młodzież akademicka ślubowała wierność M[atce] Bożej. Młodzież żeńska bowiem skupiona pod znakiem KSMż odbyła w tym czasie pielgrzymkę z całej Polski do stóp Maryi, by złożyć wyznanie Wiary oraz dać uroczyste przyrzeczenie:
"Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Polsce, czynić dobrze ludziom, być dobrym członkiem Akcji Katolickiej Młodzieży. Ufamy trwałemu zapałowi młodych serc, w których ręce oddajemy przyszłość Katolickiej Polski.
Poznajmy polskich świętych. W Warszawie wychodzi pismo pt. "Cześć Świętych polskich" (ul. Wilcza 25), poświęcone szerzeniu czci naszych świętych patronów.
Zbiórka na Bazylikę Morską. W dniu 21 listopada Liga górska i Kolonialna urządza w całej Polsce zbiórkę na budowę Bazyliki Gwiazdy Morza. Katolicy winni poprzeć budowę Bazyliki Morskiej w Gdyni.
Nowych 100 szkół na Wileńszczyźnie. W Bezdanach na Wileńszczyźnie J.E. ks. abp [Romuald] Jałbrzykowski poświęcił 100 szkół powszechnych im. Marsz. Józefa Piłsudskiego. Uroczystości te zaszczycił swą obecnością P[an] Prezydent Rzeczypospolitej.
Nowa pożyteczna placówka. J.E. ks. abp [Stanisław] Gall poświęcił w dniu 24 października obszerny Dom Nędzy Wyjątkowej w Warszawie, przy ul. Tamka 30. Ubogimi opiekują się Siostry Miłosierdzia.
W sprawie katolickiej kinematografii. W Polsce bawił niedawno prezes Biura Międzynarodowego Katolickiej Kinematografii ks. kanonik Brohe. Złożył on wizytę J.E. ks. bp. [Stanisławowi] Adamskiemu, z którym odbyli konferencję w sprawie katolickiego filmu w Polsce.
Praca Katolickich Stowarzyszeń Młodzieżowych. Zestawienie Komitetu Kultury Wsi wykazuje, że Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży są najliczniejszą organizacją wiejską i zajmują w [1937] r. pierwsze miejsce w akcji konkursów przysposobienia rolniczego w Polsce. Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży od r. 1928 kroczą na czele przysposobienia rolniczego, mimo że pracują w b[ardzo] trudnych warunkach. Nie dostają bowiem zasiłków od władz państwowych, tak, jak niektóre organizacje.
Lecznica dla chrześcijan. Z inicjatywy zrzeszenia lekarzy chrześcijan powstaje w Wilnie katolicka przychodnia lekarska, która będzie pracowała pod protektoratem Archidiec. Inst[ytutu] Akcji Katolickiej.
Ze świata
Odznaczenia katolickich kapłanów holenderskich. Z racji rocznicy urodzin królowej Wilhelminy między innymi nadano wysokie odznaczenia państwowe dla kapłanów i działaczy katolickich.
Hasło Akcji Katolickiej w Austrii. J.E. ks. kard. [Theodor] Innitzer ogłosił nowe hasło austriackiej Akcji Katolickiej na rok 1937/38 Hasło brzmi: "Pamiętaj o święceniu niedzieli i bądź apostołem prasy katolickiej".
Wzgardzony i wyrzucony Chrystus. W Sowietach wyszło nowe rozporządzenie zabraniające pracownikom państwowym, zamieszkującym w lokalach państwowych, posiadania wizerunków Chrystusa. U kogo się znajdzie krucyfiks ten będzie natychmiast eksmitowany.
Odnowienie katedry. W Reims (Francja) dokonano w październiku konsekracji słynnej katedry [fot. 1] zniszczonej zupełnie w czasie wielkiej wojny.
Kapłan dobroczyńca. Ks. B. Philips, którego londyńczycy nazywają "Ojcem ubogich", nie tylko sam zbiera ofiary dla ubogich, ale zabiega u licznych instytucji o ulgi i pomoc. W ciągu swego życia napisał 60.000 podań w sprawach ubogich.
Wierni synowie. W miejscowości Wilkes-Barre odbył się sejm Zjednoczenia Polsko-Rzymsko-Katolickiego w Stanach Zjednoczonych, w którym wziął udział J.E. ks. bp [Teodor] Kubina z Częstochowy. Ks[iądz] Biskup mówił o posłannictwie narodu Polskiego na całym świecie, gdyż poza granicami mieszka ok. 8 milionów Polaków; o zjednoczeniu Narodu Polskiego w duchu katolickim, o czym świadczą liczne pielgrzymki i ślubowania na Jasnej Górze. Po przemówieniu Ks. Biskupa zabrał głos marszałek sejmu p. Śliwiński, który prosił J[ego] Ekscelencję, by zapewnił Ojczyznę i Królową Korony Polskiej w Częstochowie, iż Polacy w Ameryce kochają Ją i nigdy Jej nie zapomną.
Troska o księży. Ponieważ czerwone rządy w Meksyku nie pozwalają na prowadzenie seminariów duchownych, księża biskupi meksykańscy zmuszeni byli otworzyć seminarium duchowne w Stanach Zjednoczonych. Odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie nowego seminarium duchownego w Stanach Zjednoczonych, w archidiecezji Santa Fe. Seminarium to obliczone jest na 350 alumnów.
Wielka rocznica Biskupa robotników. W bieżącym, roku mija 60. rocznica śmierci abp. Moguncji, Wilhelma Emanuela Kettlera. Życie tego apostoła, to nie tylko pełna trudu i znoju walka o należne Kościołowi prawa i stanowisko wobec państwa, ale i "szaleństwo całopalnej ofiary", czynna miłość Boga i ludzi.
Wielki ten biskup zrozumiał duszę robotnika - stąd ta płomienna miłość w Jego sercu, jaką ukochał ludzi pracy rąk. "Jeżeli tam - mawiał - w nizinach czwartego stanu, mamy jeszcze braci, dźwigających niewspółmierny do wynagrodzenia ciężar pracy, to nie stał się jeszcze Chrystus prawdziwym bratem naszym"
Czarni katolicy. Władze kościelne w Kamerunie musiały zakazać słuchania więcej niż jednej Mszy św. w niedzielę, bo nawróceni poganie pozostawali na kilku Mszach św. z kolei, uniemożliwiając innym dostęp do kościoła. Fakt ten świadczy o wielkiej gorliwości nowych katolików.
W Chinach w ostatnim roku ochrzczono 600.000 osób, w tym 106.000 osób dorosłych. Chiny liczą już ponad 3 miliony katolików.
Zgon dzielnej zakonnicy. W Brazylii zmarła Matka Alojza, fundatorka pierwszego klasztoru S[ióstr] Bernardynek w Guarani-Mirim. Urodziła się w Rzeszowie w r. 1878. Klasztor i szkołę polską zakładała przy sumie 5 milirejów, tj. od 1,50 zł. Dzielne siostry owocnie pracują dla tamtejszych Polaków.
Prezydent Roosevelt złożył wizytę kard. Mundelein w Chicago. Tematem rozmów były sprawy pokoju, który coraz częściej zostaje naruszany (fot. 2).