Kronika

Z Watykanu

Głos Ojca Św[iętego] w dniu wigilijnym. W odpowiedzi na życzenia kardynalskie Ojciec Św[ięty] w treściwych słowach scharakteryzował to, co przeszedł świat roku [1935]. Przedstawił dążenia bezbożnictwa i zwrócił uwagę na walkę zła z dobrem, która przybiera coraz szersze rozmiary. Ogień piekielny czyni spustoszenia, pozostawiając żałosne jęki i bóle, wypełniające obecny świat. Jednak Ojciec Św[ięty] nie traci nadziei, bo ufa w potęgę ducha chrześcijańskiego, który da siłę do pokonania zła i odniesienia zwycięstwa.

Encyklika Piusa XI o kapłaństwie. W 56. rocznicę święceń kapłańskich w czasach, kiedy ludzkość odczuwa potrzebę kapłanów, wydał Ojciec Św[ięty] encyklikę o kapłaństwie chrześcijańskim. Dzieli się ona na cztery części. W pierwszej - przedstawia znaczenie kapłaństwa, w drugiej obowiązki i Cnoty, w trzeciej kształcenie na kapłanów i otaczanie szczególną opieką powołań, w czwartej - mówi o działalności duchowieństwa w akcji społecznej. W zakończeniu encykliki ogłasza Pius XI nowe oficjum Mszy św. ku czci Jezusa-Kapłana.

Wysiłki Ojca Św[iętego] o pokój. Na tajnym konsystorzu przemawiał Ojciec Św[ięty] Pius XI w sprawie pokoju opartego na sprawiedliwości. Wyraził swój smutek z powodu wypadków w Rosji, Meksyku i częściowo w Niemczech. Następnie wspomniał o zaburzeniach, które niepokoją obecnie nie tylko Europę i Afrykę, ale ogarniają nawet cały świat, zagłuszając głosy płynące z Watykanu o prawdzie i sprawiedliwości. Wskazał na wysiłki Stolicy Ap. pragnącej uspokoić wzburzone narody i przypomniał o swych dążeniach do osiągnięcia tego tak upragnionego pokoju.

U nas

Wręczenie biretu kardynalskiego nowemu Księciu Kościoła. Już przedtem wspominaliśmy o nominacji, naszego Nuncjusza na kardynała. Właśnie dnia 4 stycznia [1936] r. odbyło się wręczenie biretu kardynalskiego J.Em. ks. kard. Marmaggiemu. Podniosła ta uroczystość zgromadziła wiele gości na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie wśród dostojników Kościoła i Państwa P. Prezydent Rzplitej wręczył ks. pronuncjuszowi biret kardynalski. Radosna ta chwila ożywiła nasze uczucia względem Stolicy Apostolskiej, zacieśniła węzły wiecznej przyjaźni z głową Kościoła, Papieżem. Nowy Książę Kościoła zaznaczył, że: "Opatrzność Boska chciała, żeby Religia Rzymu stała się od początku i na zawsze Waszą (naszą) religią". W odpowiedzi swej P. Prezydent zapewnił Ks. Kardynała o życzliwości Polski ku Zastępcy Chrystusa Pana.

"Pokój ludziom dobrej woli". J.Em. ks. kard. Marmaggi w życzeniach noworocznych na Zamku wyraził treściwie swe uczucia względem P[ana] Prezydenta. Wspomniał on o pokoju, którego pragnie dla Państwa polskiego. Oto jego słowa: "Najlepszym pokojem jest taki pokój, który powstaje z zespolenia dobrej woli i stwarza podstawy zaufania i współpracy, a nie taki, który stwarza zwycięzców i zwyciężonych... Trzeba, ażeby ludzie nie walczyli między sobą o życie i o swe dobra, lecz raczej współpracowali ze sobą nad stworzeniem warunków rozsądnego korzystania z darów bez krzywdy innych..."

Dążność ku odrodzeniu sztuki religijnej. Na terenie Warszawy istnieje stowarzyszenie "Ars Christiana", które postanowiło poświęcić się odrodzeniu sztuki kościelnej w Polsce. Ma ono odpowiednich członków, poparcie władzy kościelnej i Akcji Katol., stara się o stworzenie silnego fundamentu dla nowej sztuki religijnej. Stowarzyszenie to zdaje sobie dokładnie sprawę na czym to ma polegać, że budowa ta winna mieć oparcie jedynie o prawdziwą wiarę; wychodzi z mądrego i życiowego założenia, "że do stworzenia obrazu czy rzeźby religijnej, trzeba samemu być religijnym".

Zwycięstwo krzyża. Młodzież akademicka "Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego" w Warszawie, chcąc umieścić krzyż w salach uczelni, spotkała się z przeciwnem stanowiskiem rektora. Zawieszony krzyż został usunięty. Jednak młodzieńcze serca nie mogły się zgodzić na to; ich akcja doprowadziła do zwycięstwa. Stanowcze wystąpienie usunęło przeszkodę, i nie tylko w uczelni, ale w gabinecie rektora widnieje godło chrześcijaństwa - krzyż.

Ze świata

Katolicyzm w Indiach. Jakie znaczenie ma katolicyzm w Indiach świadczy następujący fakt. W Madrasie zaproszono na przewodniczącego kursów pedagogicznych muzułmańskich bpa katol[ickiego Louisa] Mathiasa [SDB]. Przedstawił on różnice między kształceniem a wychowaniem, podkreślając, że "wychowanie jest rozwojem umysłu i duszy dziecięcej, jest kształtowaniem człowieka". Jako podstawę do pracy nad cywilizacją i postępem Indii wskazał on dobre wychowanie dzieci.

Wystąpienie przeciw rozwodom. W Nowym Jorku obradowali uczeni społecznicy, nauczyciele i duchowieństwo nad sprawą rozwodów, które są plagą amerykańskich rodzin. Stwierdzili, że rozkład ten nastąpił z chwilą usunięcia małżeństwa spod prawa kościelnego. Dlatego też postanowili starać się o prawo, któreby zreformowało obecną ustawę małżeńską, a zarazem uświadamiać społeczeństwo o ogromie zła, które sprowadzają rozwody.

Kielich z ostatniej wieczerzy. W Brooklynie (Stany Zjedn.) można było oglądać na wystawie w sali religijnej kielich [fot. 1], z którego - jak twierdzą znawcy - pił Chrystus Pan na Ostatniej Wieczerzy. (O historii tego kielicha wspominaliśmy już swego czasu w "Rycerzu" 10/1933, str. 309). Wielki ten puchar jest ze srebra, należy do pierwszych skarbów sztuki kościelnej, był wystawiony na widok publiczny dopiero po raz trzeci.

Wychowawca powołań kapłańskich. W Bochum, w Westfalii, zmarł niedawno apostoł świecki, Franciszek Hellig. Wzorując się na apostole młodzieży św. Janie Bosko, poświęcił się ubogiej młodzieży. Będąc konduktorem tramwajowym w Bochum, otaczał opieką zaniedbanych chłopców, niósł pomoc zdolniejszym, mającym powołanie kapłańskie. Ofiarnością ludzką poparty założył związek Najśw. Serca Jezusowego pod kierownictwem swego proboszcza. Praca jego 45-letnia wydala obfity owoc: 60 kapłanów, 25 zakonników i 28 studentów, przygotowujących się do stanu duchownego. Oto co mogła uczynić praca jednego świeckiego apostoła.

Misje w Afryce Wschodniej. Praca apostolska w Kenyi i na terytorium Taganiki wydała obfity plon po niecałem stuleciu działalności misyjnej. Jest obecnie tam już 800 tys. katolików i kilka tysięcy katechumenów.

Z Meksyku. Rząd zdobył się na nowy sposób prześladowań Kościoła katol., oto zmusza nauczycieli i urzędników do szerzenia bezbożnictwa przez wszczepianie w młode pokolenie nienawiści ku rodzicom i księżom.

Stan katolicyzmu w Mandżukuo. Na terenie Mandżukuo misje katol. wydały dobre owoce. Przywiodły b. wiele dusz do owczarni Chrystusowej. Obecnie ludność katol. osiągnęła tam liczbę 145.848 osób, przygotowujących się do chrztu św[iętego] jest 49.908. Rządy duchowne sprawuje dziesięciu ordynariuszy, w tym czterech wikariuszy apostoł, i czterech prefektów. Kapłanów jest 299, sióstr 288, braci 52, 292 szkół elementarnych i 7 szkół średnich.

Prawdziwa oświata. Minister oświecenia publicznego Peru (Am. Połudn.) wprowadza do szkół obowiązkowe nauczanie religii. Motywuje to tym, że "zaniedbanie wykształcenia religijnego ułatwia szerzenie teorii sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, zagrażających przyszłości narodu".

Nawrócenie. Niedawno przyjęła wiarę katolicką księżna Maria Anthaliska, wdowa po zmarłym w r. 1916 księciu Fryderyku.

Obfity plon. W Trivandrum (Indie Południowe) przeszło na łono Kościoła katol[ickiego] 986 krajowców; byli wśród nich poganie, protestanci i jakobici.

Nowi wyznawcy wiary chrześcijańskiej. W wikariacie krajowym Shunking, w prowincji Schechwan (Chiny) ochrzczono w ostatnim roku ponad 1000 katechumenów. Jest to zasługą gorliwego organizatora wikariatu, ks. Wang. Istnieje tam szkoła, kierowana przez krajowe Siostry Najśw. Serca P[ana] J[ezusa], w której uczy się przeszło 100 dziewcząt.

Pogłębianie prawd Wiary św[iętej]. Stany Zjedn. zrozumiały wartość życzenia Ojca Św[iętego], by prawdy Chrystusowe były gruntownie poznawane, dlatego to w San Francisco zorganizowano "Krucjatę Nauk Katolickich", mającą na celu uświadamianie ogółu społeczeństwa o prawdach Wiary św. W pracy tej oddają wielkie usługi książki i broszury, także prasa katolicka, która poświęca wiele miejsca na specjalne działy pytań i odpowiedzi religijnych. Czynny zaś udział bierze młodzież katolicka, która pod hasłem "Krucjata Młodzieży przeciwko pornografii" walczy zawzięcie z wszelką niemoralnością, niszcząc literaturę rozsiewającą zło.

Kielich z Ostatniej Wieczerzy

[Fot. 1: W Brooklynie (USA) można było oglądać na wystawie w sali religijnej kielich, z którego pił Chrystus Pan na Ostatniej Wieczerzy.]