Kronika

U nas

Nowy arcypasterz. Administrator apostolski diecezji sandomierskiej, ks. prałat Kasprzycki prosił o zwolnienie z zajmowanego stanowiska. Ojciec Św[ięty], przychylając się do jego próśb, stanowisko to powierzył ks. superiorowi Janowi Lorkowi, prob. parafii Św[iętego] Krzyża w Warszawie, mianując go biskupem tytularnym Modra (w Bitynii). Nowomianowany ks. biskup Lorek (fot. 1) urodził się 20 października 1886 r. w Błażejowicach (Górny Śląsk). Studia gimnazjalne i teologiczne ukończył w Krakowie. Zostawszy kapłanem, przez 19 lat pracuje w Zakładzie im. ks. 3iemiasz-ki. Za jego staraniem powstaje gmach dla biednych chłopców w Krakowie. Za pracę społeczną otrzymał order "Polonia Restituta". W r. 1917 - 18 pracuje wśród polskich robotników w Niemczech, potem na Podlasiu. W r. 1931 obejmuje zarząd parafii św. Krzyża w Warszawie. Redakcja "Rycerza Niepokalanej" składa J.E. Ks[iędzu] Biskupowi najserdeczniejsze życzenia "ad multos annos".

Przyszła koronacja obrazu M. Bożej. W najbliższym czasie ma być koronowany w Stanisławowie cudowny obraz Najśw. Maryi Panny Łaskawej i Płaczącej. Komitet oczekuje na zezwolenie Stolicy Apostolskiej,

Wyjazd ks. kard. Marmaggi’ego. Dnia 5 czerwca [1936] r. opuścił Polskę, po 8-mioletniem piastowaniu urzędu nuncjusza apostolskiego, J.Em. ks. kard. Marmaggi. Ks. Kardynał powrócił do Watykanu.

Krzyż spod Wiednia. W maju [1936] r. P[an] Prezydent wbił gwóźdź do kopii krzyża (fot. 2), którym legat papieski o. Marek d’Aviano błogosławił wojska Sobieskiego, uderzające na oblegające Wiedeń (r. 1683) wojska tureckie. Pierwsze dwa gwoździe symboliczne wbili: Papież Pius XI i prezydent Austrii, Miklas.

Związek katolickich radiosłuchaczy. Niedawno z inicjatywy ks. prof. H. Weryńskiego powstała nowa organizacja p.n. "Związek katolickich radiosłuchaczy". Ma ona na celu starać się o to, by Polskie Radio w swym programie radiowym uwzględniało żądania katolików. Wszyscy winni gorąco poprzeć tę organizację. Biuro Związku mieści się w Krakowie przy ul. Kanonicznej 14.

Z Watykanu

Matka Boża Patronką nowego państwa. Ojciec Św[ięty] osobnym dekretem ustanowił Patronkę wysp Filipińskich Matkę Bożą z Guadelupy, czczoną w środkowej Ameryce. Guadelupe jest tym dla katolików w Meksyku, czym dla nas Częstochowa.

Zgon kardynała. Dnia 22 maja zmarł w Rzymie w wieku 73 lat ks. kard. Aleksy Henryk Lepicier, członek Zgromadzenia Sług Maryi (serwitów).

Wystawa prasowa. Jak już donosiliśmy, w Watykanie otwarto Wszechświatową Wystawę Prasy Kat[olickiej]. Otwarcia dokonał Ojciec Św[ięty] w dniu swych imienin, tj. 12 maja. Na sali 27 mieści się pawilon polski. Na frontonie widnieje obraz prof. [Jana Henryka] Rosena - Wawel, po bokach którego znajdują się postacie wielkich Polaków: św. Jana Kantego, Jana Kochanowskiego, kard. Ledóchowskiego, św. Jozafata, św. Stanisława Kostki, króla Sobieskiego, ks. Skorupki i Marsz. Piłsudskiego. Dalej na pięknym tle widnieje Orzeł Biały i napis: Polonia antemurale christianitatis - Polska przedmurzem chrześcijaństwa. Obok mapy przedstawiają naszą strukturę gospodarczą i geograficzną oraz organizację prasy katol[ickiej] w Polsce.

Stan Kościoła. Według "Nowego Rocznika Papieskiego" Kościół katol[icki] posiada obecnie 10 patriarchatów czynnych i 4 tytularne, 214 metropolij, arcybiskupstw i biskupstw tytularnych, 47 prałatur i opactw, 274 wikariatów apostolskich, 103 prefektury apost. i 13 misji. Watykan posiada w 36 państwach przedstawicielstwa dyplomatyczne, a w 21 państwach reprezentantów bez charakteru dyplomatycznego. 35 państw i Zakon Rycerzy Maltańskich posiadają własne przedstawicielstwa przy Watykanie.

Ze świata

Stan polskiej prefektury w Rodezji. W r. [1935] pracowało w prefekturze apostolskiej Broken Hill 13 księży jezuitów, 18 braci, 10 sióstr służebniczek oraz 97 rodzimych nauczycieli i katechistów. Ludność wynosiła 300.000 - w tym 10.000 katolików. Misjonarze prowadzą 82 szkoły elementarne (2.049 uczniów i 1700 uczennic). Ochrzczono w ciągu roku 560 dorosłych, dzieci 446, w niebezpieczeństwie śmierci 264 osób. Pracę apostolską utrudniają sekty amerykańskie.

Zrozumienie Odkupienia. "Dziennik Zjednoczenia", polskie pismo wychodzące w Chicago (Stany Zjedn.), umieścił w nr. wielkopiątkowym takie słowa: "Wielki Piątek. Na 3 godziny dziś w Chicago ustać ma życie wielkomiejskie - na trzy godziny ku pamięci Konania Zbawiciela na Krzyżu". Jak piękne i rzewne, u nas niespotykane ogłoszenie.

Katolicyzm w Indiach. Ogólna liczba katolików w Indiach na Cejlonie i Birmie wynosi 4.056.155. Największa liczba katolików przypada na archidiecezję Goa.

Z Meksyku. W maju [1936] r. zmarł ks. abp [Pascual] Díaz [y Barreto SJ], prześladowany przez władze rządowe. Według burmistrza z Cleveland, który odbył podróż po Meksyku, prześladowanie chrześcijaństwa nie osłabia wiary katol[ickiej], lecz przeciwnie; katolicy, pozbawieni opieki duchowej kapłanów, sami w zwartych szeregach otaczają kościoły i modlą się żarliwie. Pamiętajmy o nich w modlitwach.

Msza św. w przestworzach. Podczas podróży niemieckiego sterowca "Hindenburg" z Europy do Ameryki odprawił na jego pokładzie Mszę św. ks. Schulte, oblat Niepokalanej. Udział w nabożeństwie wzięło ok. 30 osób. Ojciec Św[ięty] zezwolił na odprawienie Mszy św. w przestworzach.

Apostoł Francji. Jest nim ks. Violet, rozwijający swą działalność na komunistycznych przedmieściach Paryża. Idzie on w ślady św. Jana Bosko i Brata Alberta, założyciela Braci Albertynów. Zakłada przytułki dla dziatwy i starców, doprowadza do stóp ołtarza małżeństwa, zawarte tylko w urzędzie stanu cywilnego.

Bp Jan Lorek

[Fot. 1: Bp Jan Lorek.]

Kopia krzyża z Wiednia

[Fot. 2: W maju 1936 r. Prezydent RP wbił gwóźdź do kopii krzyża), którym legat papieski O. Marek d’Aviano błogosławił wojska Sobieskiego.]