Z Watykanu
Ojciec Św[ięty] o wojnie. Ostatnio Papież w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, przemawiając do S[ióstr] Miłosierdzia, polecił im modlić się o pokój, jednocześnie z ust jego padły te charakterystyczne słowa:
..."Zagranicą mówi się o wojnie zdobywczej, o wojnie napastniczej... Z drugiej strony mówi się (we Włoszech), że byłaby to wojna słuszna (Włochów z Abisynią - dopisek red.), ponieważ to wojna obronna, mająca na celu zabezpieczenie granic... oraz wojna potrzebna dla ekspansji ludności..., a przedsięwzięta dla zagwarantowania materialnego bezpieczeństwa państwa - byłaby tymi względami uzasadniona... W takim razie musimy życzyć sobie, ażeby rozwiązano wszystkie te trudności innymi sposobami". "Jeśli potrzeba ekspansji jest faktem - mówi dalej Ojciec Św[ięty] - z którym trzeba się liczyć: to prawo obrony posiada granice i hamulce, których trzeba przestrzegać, aby obrona nie stała się karygodną".
Cenny dar dla Ojca Św[iętego]. Superior generalny Oblatów Niepokalanej złożył Papieżowi piękny zbiór okazów roślin północnej strefy podbiegunowej. Zebrał go o. Dutilly z wikariatu apostolskiego Mackenzie w Kanadzie. Ojciec Św[ięty], sławiąc zasługę misjonarza dla nauki, zbiór cały przeznaczył do muzeum laterańskiego.
Papieski przywilej dla króla Belgów. Ojciec Św[ięty] pozwolił wszystkim kapłanom, odprawiającym Mszę św. na terytorium Belgii, wymieniać imię Leopolda. króla Belgów, w Kanonie Mszy św. Leopold jest obecnie jedynym panującym, którego kapłani mogą wspominać w Kanonie.
U nas
Czy nowe objawienia? W Suchożebrach, ubogiej wiosce na Podlasiu, ma się podobno objawiać miejscowej ludności Matka Boża. Cud powtarza się codziennie pod wieczór, zwłaszcza w każdą sobotę. Do wsi przybywają tysiączne tłumy pielgrzymów. Władze duchowne odnoszą się do tych zjawisk z wielką ostrożnością.
Jubileusz kapłaństwa ks. Prymasa. Dnia 23 września [1935] r. obchodził J.Em. ks. Kardynał August Hlond 30-lecie święceń kapłańskich. 7 listopada 1922 został mianowany administratorem apostolskim w nowoutworzonej diecezji śląskiej, a w dniu 14 grudnia 1925 r. biskupem tej diecezji. W r. 1926 objął wysoką godność arcybiskupa gnieźnieńsko-poznańskiego i prymasa Polski. Kardynałem został mianowany w dniu 20 marca 1927 roku.
W 10. rocznicę śmierci zapomnianej polskiej bohaterki-zakonnicy. Jest nią S. Maria Kajetana Łukaszewiczówna (1834-1925); wypędzona przez rząd carski z klasztoru S[ióstr] Wizytek w Lublinie po powstaniu 1863 r., udała się do Niemiec. W miejscowości Himmelsthür koło Hildesheim założyła klasztor. Stamtąd wygnana przez "kulturkampf", za radą śp. kard. Ledóchowskiego, osiadła w Anglii i założyła tam klasztor w Roselands Walmor. Na 28 lat przed śmiercią dotknięta ślepotą z heroizmem świętych znosiła to kalectwo, mimo niego rządziła zgromadzeniem, dyktowała cenne podręczniki dla sióstr. Umarła w opinii świętości w 70 roku swego powołania zakonnego.
Dziesięciolecie pierwszej unijnej parafii na Podlasiu. Stosując się do woli Ojca Św[iętego], w trosce o zaspokojenie potrzeb religijnych ludności, zwłaszcza prawosławnej, która wracając do jedności z kościołem katolickim pragnęła pozostać przy swoim obrzędzie, J.E. ks. bp dr H. Przeździecki założył w roku 1925 w miejscowości Hola parafię obrządku wschodnio-słowiańskiego. Ta Pierwsza unijna placówka obchodziła niedawno 10-lecie swego istnienia. Z okazji tej uroczystości sprowadzono do Holi dzwon, ulany z dawnych starych dzwonów w Holi, które były świadkami męczeństwa unitów na Podlasiu.
Ze świata
Konferencja Episkopatu niemieckiego w Fuldzie. Episkopat wydał 4 wielkiej wagi dokumenty: list pasterski do ogółu wiernych, orędzie do duchowieństwa, wskazania dla stowarzyszeń i związków katolickich, oraz wyjaśnienie w sprawie składania przysięgi. Władza kościelna wystąpiła stanowczo przeciw wrogom wiary chrześcijańskiej i Kościoła katolickiego, przedstawiła jasno swe żądania rządowi Rzeszy.
Nowe aresztowania kapłanów w Sowietach. Władze sowieckie aresztowały na Syberii dwóch kapłanów katolickich: ks. Hieronima Serpento i ks. Adolfa Krzywickiego. Na wyspach Sołowieckich obecnie jest uwięzionych 23 kapłanów katolickich.
Międzynarodowy kongres katolickiej młodzieży robotniczej w Brukseli. W dniach od 24-29 sierpnia [1935] r. z okazji 10-lecia istnienia belgijskiej organizacji "Jeunesse Ouvriere Chretienne" odbył się w Brukseli międzynarodowy kongres katolickiej młodzieży robotniczej, w którym, oprócz kilku kardynałów i kilkudziesięciu biskupów; brało udział około 100 tysięcy młodzieży belgijskiej i liczne delegacje młodzieży z różnych krajów. Na kongres ten otrzymały zaproszenia Katolickie Związki Młodzieży Męskiej i żeńskiej w Poznaniu, które wysłały osobne delegacje.
"Gdyby nie wiara w Boga stalibyśmy się komunistami"!... Głośny dziś we Francji przywódca potężnej organizacji "Ognistego Krzyża", pułkownik de la Roque w jednym z pism paryskich oświadczył między innymi: "Co do mnie, to mógłbym być równie dobrze komunistą... Gdyby nie wychowanie, które mi zapewniło te dwie gruntowne zasady, jakimi są: religia i ojczyzna - to widok niesprawiedliwości pchnąłby mnie do komunizmu".
Para małżeńska wstępuje do klasztoru. Gabriel Jurkic, wybitny i utalentowany malarz artysta oraz jego żona Stefania, literatka kroacka, porzucili świat i poświęcili się życiu zakonnemu. Zaznaczyć należy, że stanowili oni wzorową parę i byli otoczeni powszechnym szacunkiem, jednak to im nie wystarczyło. Pani Jurkic przywdziała habit S[ióstr] Dominikanek w Trewirze, a mąż jej wstąpił do klasztoru OO. Franciszkanów w Liwinie; miejscu swego urodzenia.
Statystyka Kościoła katolickiego w Indiach. Przed pięćdziesięciu mniej więcej laty, gdy Stolica Apostolska tworzyła w Indiach hierarchię katolicką, kraj ten liczył 37 okręgów kościelnych i 1.637.355 wiernych. Dziś stan ten wzrósł do 3.700.000. katolików a liczba prowincji kościelnych podniosła się do 58 i obejmuje 11 arcybiskupstw, 37 biskupstw, 3 wikariaty; 4 prefektury i trzy misje zależne wprost od Stolicy Św. Indie posiadają obecnie 3.994 księży, w tym 2596 Hindusów i 1 400 misjonarzy cudzoziemskich, pochodzących z 29 narodów. Obok duchowieństwa pracuje 5.000 sióstr zakonnych, w tym 3000 krajowego pochodzenia.
Katolicyzm w Chinach. Według ostatniego spisu Chiny posiadają obecnie 2.702.468 katolików, co w porównaniu z rokiem [1934] wykazuje przyrost o 73.908 dusz Hierarchia katolickiego Kościoła w Chinach składa się z 89 biskupów, z których 14 jest pochodzenia krajowego. Na ogólną liczbę 4.014 kapłanów katolickich, 1.647 jest Chińczyków. W pracy misyjnej kapłanom katolickim dopomaga 1148 braci z innych krajów, oraz 3.319 krajowych i 1.813 sióstr zakonnych z zagranicy, nie licząc 11.833 katechetów i katechetek oraz 14.932 nauczycieli.
Kościół katolicki w Australii. Według ostatniego spisu, Australię zamieszkuje obecnie 1.250.000 katolików, tj. prawie piąta część całej ludności wyznaje religię rzymsko-katolicką. Pieczę religijną nad ludnością sprawuje 1.749 księży i 25 biskupów, z tego 500 jest zakonnikami. Nadto w zgromadzeniach zakonnych jest 1.060 braci. Zakony żeńskie liczą 9.429 sióstr. Pod opieką Kościoła katolickiego w Australii jest 126 zakładów dobroczynnych oraz 993 szkoły parafialne.