Kronika

Z WATYKANU

PRZEMÓWIENIE OJCA ŚW[IĘTEGO] Z OKAZJI ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. W wigilię Ks[ięża] Kardynałowie złożyli Ojcu Św[iętemu] życzenia świąteczne. Odpowiadając na te życzenia i przemówienia kardynałów, papież dał wyraz wdzięczności wobec Boga za to niezwykłe przyjęcie, z jakim spotkało się w świecie całym jego wezwanie do uczczenia Jubileuszu Odkupienia. Zaznaczył na wstępie, że kilka słów wypowie o ważnych sprawach, tj. o sterylizacji i o ogólnym zamieszaniu w stosunkach światowych. W pierwszej sprawie Św[ięte] Oficjum ogłosiło dekret w roku 1931, a Ojciec Św[ięty] encyklikę "Casti connubii" w roku 1930, by wskazać wszystkim kapłanom i wiernym, co należy sądzić o tym wstrętnym zarządzeniu. W sprawie powikłania stosunków światowych Ojciec Św[ięty] przypomniał słowa Napoleona, który, zapytany, co jest najbardziej niezbędne do prowadzenia wojny, odrzekł po trzykroć: pieniądze. Podobnie papież, wobec tych przeciwieństw, powikłań i próżnych wysiłków, by przywrócić światu pokój, może powiedzieć: konieczna jest modlitwa, jeszcze raz modlitwa, zawsze modlitwa. Tak czyni zwykle papież i ufa, że tak czynią wszyscy wierni, okazując posłuszeństwo nakazowi Zbawiciela, który powiedział: "Należy zawsze modlić się, nigdy nie rozpaczać". A więc trzeba się modlić.

DEKRET O ODPUŚCIE ZUPEŁNYM. Św[ięta] Penitencjaria Apostolska ogłosiła dekret, udzielający odpustu zupełnego tym wszystkim, którzy wezmą udział w uroczystych procesjach eucharystycznych zarówno wewnątrz jak i zewnątrz kościoła, o ile przystąpią do sakramentu pokuty i Komunii Św[iętej] oraz pomodlą się w intencji Ojca Św[iętego].

USTALENIE DATY KANONIZACJI BŁ. JANA BOSCO. Ojciec Św[ięty] wyznaczył uroczystość kanonizacyjną bł. Jana Bosco na Niedzielę Wielkanocną. Poprzedzą ją kanonizacje bł. Ludwiki Demarillac, Pompiliusza Marii Parrottiego i Marii Michaeli od Najśw. Sakramentu, które nastąpią w lutym marcu.

WIELKA PIELGRZYMKA FRANCUSKA W RZYMIE. W grudniu [1933] r. Ojciec Św[ięty] przyjął wielką, z przeszło 6 tysięcy osób złożoną pielgrzymkę francuską, która pod wodzą 25 biskupów przybyła do Rzymu na uroczystość kanonizacyjną św. Bernadety z Lourdes.

PIELGRZYMKA STUDENTÓW - EMIGRANTÓW HISZPAŃSKICH DO RZYMU. Ojciec Św[ięty] przyjął pielgrzymkę około stu studentów katolickiego instytutu sztuki stosowanej w Madrycie. Papież z wielkiem uznaniem podkreślił szlachetne zachowanie się studentów-emigrantów, którzy, nie chcąc przerywać swego wychowania chrześcijańskiego i swych studiów w zakładzie katolickim, dobrowolnie poszli na wygnanie. Kończąc przemówienie, Ojciec Św[ięty] zachęcał dzielną młodzież do dalszej wytrwałej pracy.

U NAS

NOWOMIANOWANI KSIĘŻA BISKUPI. Jak już pisaliśmy w poprzednim numerze "Rycerza", Ojciec Św[ięty] mianował biskupem ordynariuszem przemyskim J.E. ks. biskupa dr. Fr. Bardę, oraz sufraganem tej diecezji J.E. ks. bp. dr. Wojciecha Tomakę (fot. 1). Ks. bp dr Franciszek Barda, urodzony w 1880 roku w Mszanie Dolnej diecezji krakowskiej, wyświęcony w Krakowie w 1904 r. Był rektorem Instytutu Papieskiego dla Księży Polaków w Rzymie, a następnie rektorem seminarium diecezjalnego w Krakowie. Prekonizowany został 10 lipca 1931 r. na biskupa tytularnego Medei i sufragana przemyskiego, a następnie konsekrowany w katedrze przemyskiej 30 sierpnia 1931 r.

Ks. biskup dr Wojciech Tomaka urodzony w 1885 r. w Trzebowisku pod Rzeszowem, diecezji przemyskiej, studia gimnazjalne odbył w Rzeszowie, teologię studiował w Przemyślu, wyświęcony w roku 1899. Wyższe studia teologiczne odbył w Rzymie. Po powrocie do kraju pełnił obowiązki duszpasterskie jako wikariusz, następnie zostaje profesorem prawa kanonicznego w seminarium duchownym w Przemyślu. Od roku 1933 był kanonikiem katedralnym i prałatem Ojca Św[iętego]. Obu Dostojnym Pasterzom serdeczne życzenia "Szczęść Boże" w trudnej, tak odpowiedzialnej pracy przesyła Redakcja "Rycerza Niepokalanej".

KS. BISKUP WŚRÓD NAJBIEDNIEJSZYCH. W Częstochowie Bracia Albertyni, opiekujący się domem noclegowym dla mężczyzn, urządzili dla bezdomnych wieczerzę wigilijną, na którą przybył ks. bp dr T. Kubina. Przy choince bezdomni zaśpiewali "Wśród nocnej ciszy". Po odczytaniu ustępu z Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, ks[iądz] biskup przemówił serdecznie do zebranych i przełamał się opłatkiem, życząc im otrzymania pracy i swoich własnych izb. Po wigilijnej wieczerzy Dostojny Pasterz rozdał bezdomnym medaliki poświęcone przez Ojca Św[iętego].

ZGON ZASŁUŻONYCH MATEK. Zmarła przed świętami Bożego Narodzenia na Śląsku w Katowicach matka ks. biskupa Adamskiego, śp. Józefa z Wasilewskich Adamska. Zasłużona wielce przed Bogiem i dla społeczeństwa. Dwóch synów oddała na służbę Bogu. Pierwszy z nich znany nam ks. biskup Stanisław, drugi ks. Walery, obecny kanonik kolegiaty farnej w Poznaniu oraz dyrektor Zjednoczenia Młodzieży Polskiej. Trzeci syn, dr Jan jest lekarzem i docentem U.P.

Dnia 27 grudnia [1933] r. zmarła w Słupnej na Śląsku w wieku lat 75 śp. Maria Hlondowa, matka Ks[iędza] Kardynała Prymasa. Całym nastawieniem duchowym należała do tego pokolenia śląskiego, które z religijnością łączyło nierozerwalnie stare tradycje polskie tej piastowskiej ziemi. Była matką dwanaściorga dzieci, którym całkowicie była oddana. W bardzo skromnych warunkach życiowych zdołała dać dzieciom takie podstawy życiowe, że czterech synów wstąpiło do Zgromadzenia Ks[ięża] Salezjanów, a jeden spośród nich powołany został po plebiscycie śląskim do zorganizowania nowej diecezji katowickiej i był jej pierwszym biskupem, obejmując następnie stolicę polskich prymasów. Jeden z synów, szambelan papieski dr. Jan Hlond, był polskim komisarzem plebiscytowym na powiat bytomski, gdy się rozgrywały polityczne losy Śląską. Najmłodszy z synów brał czynny udział powstaniu. Pogrzeb śp. Marii Hlondowej odbył się dnia 29 grudnia [1933] r. w Mysłowicach.

OBCHÓD 200-LECIA BEATYFIKACJI BŁ. JANA Z DUKLI. OO. Bernardyni krakowscy urządzili w dniach 29, 30 i 31 grudnia [1933] r. uroczysty obchód z okazji dwusetnej rocznicy beatyfikacji bł. Jana z Dukli.

JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ. Liga Katolicka w Katowicach oraz Katolicka Agencja Prasowa w Warszawie urządzają tanią pielgrzymkę do Ziemi Św[iętej] polskim statkiem "Polonia", pod duchownym kierownictwem J.E. ks. biskupa [Józefa] Gawliny, w dniach od 20 lutego do 7 marca [1934] r. Koszta udziału wraz z wyżywieniem, zwiedzeniem ważniejszych miejscowości Ziemi Św[iętej], Aten, Konstantynopola oraz z kosztami paszportu i wiz wynoszą, zależnie od kabiny okrętowej, od zł 875 do 1.250. - Za osobną opłatą zwiedzenie Egiptu z przedłużonym pobytem. Zgłoszenia przyjmuje: Liga Katolicka, Katowice, ul. Marszałka Piłsudskiego 58 lub "Francopol", Warszawa, Mazowiecka 9. Przy zamówieniu miejsca należy wpłacić zł 300.

TYDZIEŃ PROPAGANDY TRZEŹWOŚCI. W całej Polsce w dniach od 1 do 8 lutego [1934] r. odbędzie się Tydzień Propagandy Trzeźwości. Protektorat nad tygodniem przyjął łaskawie J.Em. ks. kardynał Hlond. Hasłem Tygodnia jest: Trzeźwość obywateli - koniecznością chwili. Organizacji Tygodnia podjęła się Polska Liga Przeciwalkoholowa.

ZE ŚWIATA

NOWA FALA PRZEŚLADOWAŃ W MEKSYKU. Do Rzymu nadeszły ostatnio alarmujące wieści o wzmożonych prześladowaniach katolików w Meksyku, do czego za pretekst posłużyć miały meksykańskie jubileuszowe pielgrzymki do Rzymu. Ponownie ograniczono liczbę księży uprawnionych do sprawowania duszpasterstwa i funkcji religijnych i to tak znacznie, że np. w stolicy Meksyku na l [i pół] miliona mieszkańców działać może tylko dziesięciu księży. Zamknięto słynne kolegium Sióstr Słowa Bożego, gdzie pobierało naukę z górą 600 dzieci, przy czym aresztowano wszystkie kierujące tą szkołą siostry, prócz przełożonej, która przebywa w Rzymie. Wydalono z granic państwa sufragana diecezji Morelia, ks. biskupa Martineza, a szerzą się pogłoski, że podobny los spotka wszystkich biskupów meksykańskich. Pomimo tak silnych represji, odporność katolików meksykańskich i ich niezłomna wola pozostania wiernymi Kościołowi w niczym, jak świadczą nadchodzące raporty, nie osłabła... Trzeba się nam modlić za prześladowanych za wiarę braci-chrześcijan i upamiętanie dla prześladowców.

50.000 NAWRÓCEŃ W CIĄGU DWÓCH MIESIĘCY. W miejscowości zwanej Bobo-Dioulasso, leżącej na granicy Sudanu, pracą misyjną zajmują się Ojcowie Biali. Owoce ich pracy misyjnej są nadzwyczajne: w ciągu 2 miesięcy 50.000 tubylców z plemienia Dagari otrzymało chrzest św[ięty].

CZTERY I PÓŁ TYSIĄCA BUDDYSTÓW PRZYGOTOWUJE SIĘ DO CHRZTU ŚW[IĘTEGO]. W Birmie (na granicy Tybetu), dzięki akcji misjonarzy włoskich, przeszło 500 buddystów studiuje obecnie religię katolicką. Jest to grupa, stanowiąca część spośród 4518 tubylców, przygotowujących się do chrztu św[iętego] w kraju Kentung. W pewnej wiosce mieszkańcy ofiarowali samorzutnie misjonarzom starą pagodę, by na jej miejscu zbudować kościół.

Z POWROTEM NA ŁONO KOŚCIOŁA. Wśród nowonawróconych do Kościoła katolickiego w Anglii znajduje się znów szereg znakomitych i wybitnych osobistości, jak 56-letni wiceadmirał Robert Artur Hornell. W Indiach przyjął wiarę katolicką P. A. Abraham, jeden z najgłośniejszych kryminologów Indii Brytyjskich. Również uczony i znany autor książki "Potrzeba zjednoczenia katolickiego", pastor anglikański, Whitton, został ostatnio przyjęty do Kościoła katolickiego. W Egipcie, Stephy Sidarcuss, syn byłego ambasadora Egiptu w Stanach Zjednoczonych, powrócił do praktyk religijnych. I w Czechosłowacji znany pisarz czeski, jeden z wybitnych dramaturgów, dr Ernest Dvorak, przed śmiercią powrócił na łono Kościoła katolickiego. Przez całe życie był zagorzałym przeciwnikiem Kościoła, dopiero w obliczu zbliżającej się śmierci powrócił do wiary swych ojców. Lepiej późno niż nigdy. Stosownie do życzenia zmarłego dwoje jego dzieci otrzymało obecnie chrzest św[ięty].

ODNOWIENIE ŚWIĘTA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚW. MARYI PANNY W AUSTRII. Po raz pierwszy po przewrocie Wiedeń, a z nim cała Austria, obchodził 8 grudnia [1933] r. uroczystość Niepokalanego Poczęcia, uznaną odtąd za święto państwowe. W związku z tym w kościele OO. Jezuitów "am Hof" odbyło się uroczyste nabożeństwo ku upamiętnieniu ślubów, złożonych przez Ferdynanda III i jego następcę Leopolda, na pamiątkę czego wzniesiono w swoim czasie kolumnę Najśw. Maryi Panny.

ZGON WYBITNEGO KAPŁANA. W Amsterdamie zmarł nagle o. dr Ligtenberg, franciszkanin, profesor historii sztuki na uniwersytecie państwowym w Utrechcie. Był to pierwszy franciszkanin holenderski i w ogóle pierwszy kapłan w Holandii (przeważnie protestanckiej), który otrzymał katedrę na uniwersytecie państwowym. Zmarły zakonnik odgrywał wybitną rolę w życiu kulturalnym katolików niderlandzkich.

Bp Barda i bp Tomaka

[Fot. 1: Bp Franciszek Barda - ordynariusz przemyski (z lewej), bp Wojciech Tomaka - sufragan przemyski.]