Z WATYKANU
OJCIEC ŚW[IĘTY] O ZNACZENIU KRUCYFIKSU. Z okazji odczytania dekretu upoważniającego do beatyfikacji świątobliwej Elżbiety Bichier Des Ages, współzałożycielki Zgromadzenia Córek Krzyża Św[iętego], Ojciec Św[ięty] wygłosił przemówienie, w którym, biorąc za punkt wyjścia ten zbieg okoliczności, że odczytanie dekretu przypadło w uroczystość Znalezienia Krzyża Św[iętego], podkreślił znaczenie krucyfiksu dla wiernych. Krucyfiks, mówił papież, jest obrazem Krzyża Św[iętego], na którym Zbawiciel dokonał swego żywota i symbolem tych prób, doświadczeń i bólów, których nikt nie może uniknąć. Jest wreszcie przypomnieniem konieczności umartwień i chrześcijańskiej pokuty, tak nieodzownej zwłaszcza w czasach, gdy panoszy się pogaństwo. Świątobliwa Bichier jest prawdziwym wzorem zrozumienia istotnego znaczenia krucyfiksu i dlatego Ojciec Św[ięty] cieszy się wraz z jej duchowymi córkami, że wielka pociecha wywyższenia założycielki ich Zgromadzenia nastąpiła akurat w dniu poświęconym czci Krzyża Św[iętego].
PRZEZ DŻUNGLE I PUSTYNIE DO RZYMU. Wśród tysiącznych tłumów pielgrzymów, przybyłych do Rzymu z okazji Roku Świętego, pierwszeństwo co do odległości zdobył Marceli Monteiro, pochodzący z miasta indyjskiego Goa, z którego wyruszył 24 października [1933] roku. Monteiro przybył do Rzymu, przeszedłszy poza Indiami, Persję, Irak, Syrię, Turcję, Bułgarię, Jugosławię, przekraczając granicę włoską w Postumii. Jego długa podróż nie była też pozbawiona przygód, musiał bowiem przechodzić przez dziewicze dżungle indyjskie, rozpalone pustynie i wysokie pasma gór. Przechodząc przez pustynię w stanie Kathiawar był przez cztery dni pozbawiony wody do picia. Później, gdy już dostał się do Europy, wiele przecierpiał z powodu wielkich zamieci śnieżnych na Bałkanach. Całą podróż, wynoszącą przeszło 5500 kilometrów, odbył pieszo. Był przyjęty na osobnej audiencji przez Ojca Św[iętego].
KANONIZACJA BŁ. KONRADA Z PARZHAM (fot. 1). Dnia 20 maja [1934] r. w bazylice watykańskiej w obecności 19 kardynałów i około 60 biskupów, Ojciec Św[ięty] dokonał uroczystego aktu kanonizacji bawarskiego braciszka kapucyńskiego, bł. Konrada z Parzham. W czasie uroczystości papież wygłosił homilię, w której nawiązując do Zielonych Świątek zwrócił uwagę na przemiany w świecie dokonane przez zesłanie Ducha Św[iętego], czego przykładem jest wyniesienie do wyżyn świętości skromnego braciszka św. Konrada z Parzham. Św. Konrad - mówił Ojciec Św[ięty] - ostrzega i uczy tych wszystkich, co kroczą drogami z dała od drogi prawdy, co usiłują wysławiać i wprowadzać w życie nauki i zwyczaje pogańskie, co zamierzają narody odsunąć od nauki chrześcijańskiej, że tylko ta nauka może doprowadzić ludzkość do cnoty kultury i prawdziwego postępu! Uroczystość św. Konrada z Parzham wyznaczona została na dzień 21 kwietnia.
MOWA OJCA ŚW[IĘTEGO] DO POLAKÓW. Podczas audiencji pielgrzymki polskiej, przybyłej w liczbie 250 osób do Rzymu, Ojciec Św[ięty] wygłosił przemówienie, dając wyraz swym szczególnie serdecznym uczuciom w stosunku do naszego kraju. Z radością witał papież pielgrzymów i błogosławił im wszystkim razem i każdemu z osobna, jak również ich rodzinom i całej "Naszej i waszej drogiej Polsce". Następnie błogosławił Ojciec Św[ięty] specjalnie biskupom i duszpasterzom polskim, którym Polska zawdzięcza, że utrzymała tradycje i wiarę katolicką, co stworzyło jej wielką chwałę. Na zakończenie audiencji Ojciec Św[ięty] podarował pielgrzymom pamiątkowe medale z wizerunkiem św. Jana Bosko, który według słów papieża, specjalny ma tytuł do wdzięczności ze strony Polski, ze względu na niezwykle owocną pracę zakonu salezjańskiego na polu wychowawczym i zawodowym.
FILM O ROKU JUBILEUSZOWYM. Staraniem komitetu organizacyjnego Roku Jubileuszowego sporządzony został film, będący sprawozdaniem z uroczystych ceremonii, jakie miały miejsce w Watykanie, w związku z 1900. rocznicą Odkupienia. Pierwszą sfilmowaną ceremonią jest uroczyste odczytanie w bazylice św. Piotra bulli papieskiej, ogłaszającej Rok Święty oraz odczytanie jej przez Radio Watykańskie. Inne obrazy przedstawiają scenę otwarcia wrót świętych, odwiedziny papieża w bazylice, audiencje pielgrzymek u Ojca Św[iętego], przyjazd do Rzymu rozmaitych wycieczek pątniczych, galerie watykańskie, uroczystości kanonizacyjne itd.
U NAS
CHRZEST ZBIOROWY. Niezwykłą uroczystość przeżywali 16 maja [1934] r. mieszkańcy baraków na Annopolu w Warszawie: odbył się w tamtejszym ubożuchnym kościółku chrzest zbiorowy z górą 100 dzieci, wśród których znalazło się nawet kilkoro młodzieży. Siostry Dominikanki obchodziły rodziny, w tej 12.000 ludności liczącej "parafii barakowej", wyszukując dzieciaki niechrzczone.
Okazało się, że nawet 10- 14- 18-letnie latorośle nie dostąpiły jeszcze sakramentu chrztu św[iętego]. Oto bolesne skutki nędzy.
ROK TEMU MINĘŁO 600 lat od kanonizacji św. Dominika, założyciela zakonu dominikańskiego, wielkiego czciciela Matki Najświętszej, pierwszego pioniera Różańca św[iętego]. Fot. 2 przedstawia rzeźbę św. Dominika, wykonaną przez Zofię Trzcińską-Kamińską, znaną rzeźbiarką polską.
NAJŚW. MARYJA PANNA PATRONKĄ POLSKIEJ MŁODZIEŻY AKADEMICKIEJ. Polska młodzież akademicka nie miała dotychczas swego patrona. Grono osób, będących najwybitniejszymi działaczami akademickimi, postanowiło przeprowadzić wybór patrona młodzieży akademickiej. Zważając na specjalny kult, jakim przez całą młodzież akademicką jest otoczona Najświętsza Panna Maryja, zaczęto starania o uzyskanie zezwolenia Stolicy Apostolskiej na ogłoszenie pierwszej niedzieli maja świętem Matki Bożej Patronki Polskiej Młodzieży Akademickiej. Pierwszym aktem przygotowań była ogólnopolska pielgrzymka akademicka do Częstochowy, która odbyła się dnia 6 IV [1934] r. W pielgrzymce wzięła udział ogromna grupa warszawska, licząca przeszło 1000 osób, oraz delegacje i pielgrzymki innych środowisk akademickich. Po powitaniu akademików przez jednego z OO. Paulinów i odsłonięciu obrazu, uroczystą Mszę św. odprawił J.E. ks. biskup Szlagowski. W czasie Mszy św. kilku księży rozdawało Komunię Św[iętą], przyjętą przez wszystkich prawie przybyłych. Na zebraniu przedstawiciele młodzieży akademickiej całej Polski jednomyślnie postanowili dnia 5 maja 1935 r. złożyć ślubowanie Najświętszej Pannie Maryi, imieniem młodzieży akademickiej i dokonać uroczystego obioru Jej na swoją Patronkę.
ARESZTOWANIE PRZYWÓDCY TZW. KOŚCIOŁA NARODOWEGO. Władze śledcze aresztowały w Katowicach Józefa Kostosza, b[yłego] pielęgniarza w Siemianowicach, podającego się za "administratora biskupiego kościoła starokatolickiego" i "sufragana" przywódcy sekty tzw. kościoła narodowego, Farona. Wraz z Kostoszem aresztowano jego sekretarza Mateusza Mansfelda. Kostosz jest oskarżony o bezprawne wykonywanie czynności urzędnika stanu cywilnego, udzielanie rozwodów i wystawianie fałszywych dokumentów rozwodowych. Podczas rewizji, przeprowadzonej u Kostosza, znaleziono wiele dowodów, pieczęci i stempli, kwitów na pobrane pieniądze, świadczących, że swój proceder rozwodowy dokonywał na wielką skale. Razem z Kostoszem będzie odpowiadał i przywódca "kościoła narodowego", Faron.
ZE ŚWIATA
RATYFIKACJA KONKORDATU AUSTTRII ZE STOLICĄ APOSTOLSKĄ. Dnia 2 maja po północy, prezydent Austrii, Miklas, dokonał aktu ratyfikacji konkordatu ze Stolicą Św[iętą]. Nocną porę dokonania tak ważnego aktu państwowego wybrano umyślnie dla zaakcentowania, że nowa Austria, oparta od dnia 1 maja na obowiązującej nowej konstytucji, pierwsze swe kroki zacząć pragnie od umowy ze Stolicą Św[iętą] i złożenia hołdu Ojcu chrześcijaństwa.
NIEZWYKŁE NAWRÓCENIA W AUSTTRII. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy prośbę o ponowne przyjęcie do Kościoła św[iętego] w samym tylko Wiedniu zgłosiło 80.000, a w całej Austrii 50.000 osób. Dziennik Watykański zaznacza, że w historii Kościoła rzadko daje się odnotować tak potężna fala odpływu obojętności religijnej. Zjawisko to zdumiewa tym więcej, że odbywa się w atmosferze zbłądzenia i uwiedzenia. Chodzi tu przede wszystkim o robotników przemysłowych, którzy długo cierpieli pod terrorem socjalistów.
NABOŻEŃSTWO MAJOWE W NIEMCZECH. W Niemczech wprowadzono w [1934] roku nabożeństwo majowe. Społeczeństwo niemieckie, tak katolickie jak i protestanckie, uświadamia sobie jasno fakt, że zarządzenie rady kościelnej luterskiej w Eisenach było odpowiedzią na stałe i gorące domagania się i prośby ludu wierzącego, by przywrócić nabożeństwo majowe.
CHRZEST DYPLOMATY JAPOŃSKIEGO. W kaplicy willi Saint Jean we Fryburgu w Szwajcarii odbył się chrzest i przyjęcie do Kościoła katolickiego p[na] Kawamura, sekretarza legacji japońskiej w Brnie. Ojcem chrzestnym p[ana] Kawamura, który na chrzcie św[iętym] przyjął imię Franciszka, był świeżo (w czasie Wielkanocy) wyświęcony na kapłana p[an] prof. Paweł Shichida, japończyk, nawrócony. Następnego dnia, po Mszy św. odprawionej przez biskupa Lozanny, Fryburga i Genewy, ks. Besson, p[an] Kawamura przystąpił do sakramentu bierzmowania. Franciszek Kawamura liczy obecnie 33 lata, ukończył uniwersytet w Tokio, mianowany w roku [1933] sekretarzem legacji japońskiej w Szwajcarii, mieszka w Brnie od pół roku. Żonaty jest z katoliczką, wychowanką szkoły klasztornej w Tokio. Świeżo nawrócony p[an] Kawamura postanowił porzucić służbę dyplomatyczną, powrócić do swej ojczyzny i poświęcić wszystkie swe siły w kierunku rozszerzania katolicyzmu w Japonii.
SŁYNNY ARCHEOLOG ANGIELSKI KONWERTYTĄ. Czołowy archeolog angielski dr B. Elgee przeszedł na łono Kościoła katolickiego wraz ze swą małżonką. Oboje odznaczyli się wybitnie w zakresie archeologii, jako pierwszorzędni kierownicy ekspedycji naukowych.
WSPANIAŁA UROCZYSTOŚĆ KATOLICKA odbyła się w Londynie. Przeszło 5000 osób z najrozmaitszych sfer społecznych zebrało się na ulicy Tyburn Walk w pobliżu Marble Arch i Hyde Parku, by oddać dorocznym zwyczajem należny hołd męczennikom za wiarę, zamordowanym na tym miejscu w drugiej połowie XVI i na początku XVII wieku, podczas prześladowania Kościoła przez protestantów. Wspaniała precesja wywołała podziw mieszkańców.
10 NOWYCH KSIĘŻY CHIŃCZYKÓW. Wikariusz Apostolski z Ningpo (w prowincji Tsekiang) J.E. ks. biskup Defebvre wyświęcił ostatnio w seminarium św. Wincentego w Kiashing dziesięciu Chińczyków. Sam ks. biskup Defebvre otrzymał w tym samym seminarium święcenia kapłańskie przed 24 laty. Ogółem dało to seminarium 118 kapłanów, z których 81 rodowitych Chińczyków. Jednym z nich jest J.E. msgr [Jan Chrzciciel] Hou, wikariusz apostolski z Tinchów.
BRYLANTOWY JUBILEUSZ SAKRY BISKUPIEJ. W Wellington, stolicy Nowej Zelandii, obchodził rzadki jubileusz 60-lecia sakry biskupiej ks. Franciszek Maria Redwood, arcybiskup Nowej Zelandii. Z okazji tej uroczystości jubilatowi złożyli życzenia członkowie rządu nowozelandzkiego i liczni inni dostojnicy duchowni i świeccy. Ks. abp Redwood urodził się w Birmingham w r. 1839, sakrę biskupią otrzymał w 1874 r. Do godności arcybiskupiej podniesiony został w r. 1887.
LATAJĄCY KAPŁAN. Ks. Fr. R. Koch, kapłan kat[olicki] w Kanadzie, leci co niedzielę rano 40 mil angielskich (około 65 km), ażeby móc odprawić Mszę św. swoim wiernym w obwodzie misyjnym Cupar. Ks. Koch urządza się z tym lotem w ten sposób, że odlatuje wczesnym rankiem, odprawia Mszę św. w Cupar, a około południa jest już z powrotem w miejscowości Regina, gdzie mieszka.