Z Watykanu
NOWE BEATYFIKACJE I KANONIZACJE. W dniu 8 czerwca odbyła się beatyfikacja czcigodnej Paola Frassinetti, założycielki zgromadzenia (sióstr św. Doroty, a 15 czerwca beatyfikacja czcigodnego brata świeckiego z zakonu ojców Kapucynów, Konrada z Parzhan. W dniu 22 czerwca odbyła się kanonizacja błogosławionej augustjanki hiszpańskiej, Katarzyny Thomas, założycielki pobożnej kongregacji nauczycielek i błogosławionej Łucji Filippini; 29 czerwca kanonizacja błogosławionego kardynała Roberta Belarmina z Tow. Jezusowego, franciszkanina Teofila da Corte, oraz; błogosławionych męczenników kanadyjskich, Jana de Brebeuf i towarzyszów z zakonu Jezuitów.
OJCIEC ŚW[IĘTY] DAJE WSKAZÓWKI I BŁOGOSŁAWI NAUCZYCIELOM. W tych dniach Ojciec Św[ięty] przyjął na specjalnej audiencji 700 nauczycieli początkowych szkół w Piemoncie i 380 nauczycieli lombardzkich i wygłosił krótkie przemówienie, w którym zaznaczył, że misja nauczycieli szkół początkowych jest szczególnie ważna dla wychowania przyszłych pokoleń w duchu katolickim. Pius XI przypomniał, że podczas studiów w seminarium był sam nauczycielem czwartej szkoły powszechnej. - Kościół katolicki głosi-powiedział Papież - "idźcie i nauczajcie", albowiem są to słowa zwrócone przez Boskiego Mistrza do Apostołów. Idźcie więc i nauczajcie prawdy, gdyż Kościół rzymsko-katolicki czuwa nad misją nauczycieli, których żmudna i niełatwa praca według zasad objawionych
kwiatu przez Chrystusa i głoszonych przez Kościół katolicki, nosi cechy apostolstwa. z kolei Pius XI udzielił zebranym apostolskiego błogosławieństwa, zaznaczając, iż błogosławi wszystkim nauczycielom na świecie, aby praca ich stała się uwielbieniem zasad, głoszonych przez religię i Kościół
NAWET OJCIEC ŚW[IĘTY] UCZY SIĘ KATECHIZMU. Ojciec Św[ięty] Pius XI przyjął na specjalnym posłuchaniu opiekunów i organizatorów diecezjalnych kongresu katechistycznego. Papież w dłuższym przemówieniu podkreślił i uwydatnił znaczenie i potrzebę pilnego studiowania katechizmu nie tylko w wieku dziecinnym, ale i zawsze. "Powiem wam szczerą prawdę - mówił Ojciec Św[ięty] - Papież również studiuje katechizm; powiem więcej nawet, że jestem szczęśliwy ilekroć mogę poświęcić się studiowaniu katechizmu, mogę zbliżyć się do tego Boskiego prawa które coraz szersze obejmuje kręgi i staje się coraz bardziej jasnem i wspaniałym; ilekroć mogę stwierdzić dalekie skutki tych pierwszych małych i prostych prawd i zobaczyć, do jakiego stopnia obejmują one całe nasze życie, naszą działalność, nasze stosunki osobiste, domowe i społeczne oraz stosunek ludzkości do Boga Wszechmogącego". Pius XI zakończył swe przemówienie stwierdzając, że nauka katechizmu jest niezbędna, a wskazania, wypływające z tej nauki, powinny być urzeczywistniane wiernie i stale w życiu każdego dobrego chrześcijanina.
MŁODZIEŻ POLSKA W WATYKANIE. W początkach Wielkiego Tygodnia przybyła do Rzymu wycieczka młodzieży szkolnej żeńskiej z Wilna z gimnazjum SS. Nazaretanek w liczbie 20 osób. Wycieczka zatrzymała się trzy dni w Wenecji, a dwa dni we Florencji. Skoro Ojciec Św[ięty] dowiedział się, że przybyła młodzież polska i pragnie Mu złożyć hołd synowski, wyznaczył jej specjalną audiencję prywatną, podczas której jedna z uczennic wręczyła Ojcu Św[iętemu] bukiet i piękny obraz. Papież dał każdej uczennicy medalion jubileuszowy i udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa.
WYJAŚNIENIE ODPUSTU NADAWANEGO KRZYŻYKOM. Wielu kapłanów, a między nimi i ci, którzy do Milicji Niepokalanej należą i ją szerzą, ma władzę poświęcenia krzyży i nadawania im zupełnego odpustu, na godzinę śmierci. Stolica Apostolska obecnie wyjaśnia, że władzę tę i odpust należy w ten sposób rozumieć, iż każdy wierny może uzyskać taki odpust zupełny, jeżeli w godzinę śmierci ucałuje lub dotknie się takiego poświęconego krzyża, choćby ten krzyż nie był jego własnością, o ile wyspowiadał się i przyjął Komunię Św[iętą]. Jeżeli nie mógł spowiadać się i przyjąć Komunię Św[iętą], to musi wzbudzić żal doskonały i wezwać pobożnie Imię Jezus ustnie, lub jeśli nie może mówić, to sercem, i przyjąć śmierć cierpliwie z rąk Bożych jako karę za grzechy. (Acta Apost. Sedis, w. 10, 1929, str. 510-511).
OJCIEC ŚW[IĘTY] ODMÓWIŁ SOBIE WYPOCZYNKU. Jak wiadomo, ostatnie miesiące roku jubileuszowego spędza Ojciec Św[ięty] bardzo pracowicie. W ciągu czerwca w Watykanie odbył się cały szereg niezwykłych uroczystości. Ustawicznie też napływały pielgrzymki wiernych. Mimo to Ojciec Św[ięty] nie wypocznie: podczas gdy prałaci dworu papieskiego będą korzystali kolejno z urlopu, Papież również w ciągu miesięcy letnich będzie udzielał codziennych audiencji i razem z kardynałem-sekretarzem stanu załatwiał sprawy dyplomatyczne.
DAR ROBOTNIKÓW MEDIOLAŃSKICH. Robotnicy mediolańscy postanowili ofiarować Papieżowi drugi samochód luksusowy i w tym celu pracują jedną godzinę więcej gratisowo. Potrzebny materiał dostarczyli fabrykanci mediolańscy darmo.
NAJGĘSTSZA SIEĆ TELEFONÓW. Największą ilość sieci telefonicznej posiada Państwo Watykańskie. Nad wprowadzeniem telefonów pracuje firma "Standard Electric Company" z Mediolanu, która bezpośrednio po podpisaniu traktatów laterańskich postanowiła ofiarować Miastu Watykańskiemu najdoskonalsze i najodpowiedniejsze urządzenia telefoniczne, by okazać w ten sposób hołd Ojcu Św[iętemu] i radość z powodu rozwiązania kwestii rzymskiej. Sieć obejmie wszystkie urządzenia Miasta Watykańskiego. Osobisty aparat Papieża będzie ze złota z herbami Piusa XI i będzie miał własną niezależną linię. urządzoną w ten sposób, że Ojciec Św[ięty], będzie mógł uzyskać wszelkie połączenia, nie uciekając się do pomocy żadnej stacji centralnej. Sieć będzie mogła obsłużyć 800 aparatów, z czego 600 zostanie użytych od razu. A ponieważ Miasto Watykańskie liczy około 500 mieszkańców, więc będzie ono państwem o stosunkowo największej liczbie połączeń telefonicznych, przewyższającej samą liczbę ludności.
Ze świata
NOWE STWIERDZONE PRZEZ KOMISJĘ LEKARSKA UZDROWIENIE W LOURDES. Dnia 17 maja 1930 r. doniesiono urzędowo o cudownem uzdrowieniu p. Marcel Michel, listonosza z Cessier (Neuchatel). P. Michel, liczący 45 lat, od r. 1917 dotknięty był nieuleczalną chorobą (enterite mucomembraneuse classique) wobec której lekarze byli bezsilni. Uleczony został po trzecim zanurzeniu w wodzie w Lourdes, Od tego dnia p. Marcel Michel cieszy się kwitnącem zdrowiem do tego stopnia, że mógł powrócić do pracy i wykonywać ją, jak przed chorobą.
Twierdzenia w sprawie młodego dziewczęcia włoskiego, o którym mówiono, że zostało ono uleczone niedawno podczas pielgrzymki ze Szwajcarii francuskiej, nie mogły być udowodnione. Ponieważ świadectwo lekarza było zbyt niedokładne. Biuro medyczne w Lourdes wyłączyło ten przypadek.
NAWET PROTESTANCI TWORZĄ ZAKONY I NAWOŁUJĄ DO CZCI MATKI NAJŚW. Protestanckie pismo "Ethik" umieściło artykuł pt. "Zakony i cześć Maryi w kościele luterskim jako czynnik odrodzenia moralnego życia narodu". Pisarzowi owemu wydaje się bardzo ważnym, że w Unterfranken powstał ewangelicki zakon humiliatów, który założył pierwszy klasztor protestancki na ziemiach niemieckich. Zakon ten obejmuje właściwych mnichów, wyrzekających się małżeństwa, własności i wolności, oraz tercjarzy. Głoszą oni, że trzeba jednak wzorować się na Najśw. Maryi Pannie. "Maryja czysta, wdzięczna Dziewica, odżyje znów w naszym religijnym życiu narodowym, jako pierwowzór wieczystej kobiecości, która nas uszlachetnia". - mówi autor artykułu i oczekuje bardzo wiele od tego kultu Maryi wśród protestantów.
PRZEDSTAWIENIA MĘKI PAŃSKIEJ W BAWARII. W małej bawarskiej mieścinie Oberammergau, w Alpach, odbywają się obecnie słynne misteria pasyjne, przedstawiające żywot i Ukrzyżowanie Chrystusa Pana a powtarzane co lat 10. Zjeżdżają się tam tłumnie rzesze cudzoziemców. Stadjon teatralny pomieści 5.200 widzów. Wykonawcami ról pasyjnych są wyłącznie mieszkańcy miasteczka. Role główne, Judasza, Heroda lub Poncjusza Piłata, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Często też się zdarza, że wnukowie biorą udział w widowiskach wraz z dziadkami. Wykonawcą roli Chrystusa w tym roku jest rzeźbiarz Alojzy Lang. Najważniejszy moment widowiska - Ukrzyżowanie - wykonywa on ze wzruszającą prostą, znosząc cierpliwie w ciągu conajmniej 20 minut nader męczące zawieszenie na krzyżu. W widowisku bierze udział przeszło 700 wykonawców, a samo przedstawienie pasyjne trwa prawie cały dzień. Nie trudno wyobrazić sobie, pod jak wielkiem wrażeniem opuszcza każdy widz Oberammergau.
ZNACZKI KU CZCI ŚW. EMERYKA. Z powodu 900-lecia jubileuszu św. Emeryka wydała poczta węgierska znaczki pamiątkowe po 8, 20, 32 filerów. Znaczki te weszły w obieg 15 maja [1930] r. i będą ważne do dnia 15 maja 1931 roku.
A my w Polsce - kiedyż się znaczków pocztowych ze świętymi doczekamy?...
UROCZYSTOŚCI KU CZCI ŚW. JOANNY D’ARC WE FRANCJI. W Paryżu i wielu innych miastach francuskich w dniach od 9-11 maja odbywały się doroczne obchody ku czci św. Joanny d’Arc. Szczególnie podniosły charakter miały uroczystości w Orleanie, gdzie w dniu 9 maja po kazaniu ks. kan. Audoin przeciągnęła przez ulicę tradycyjna procesja, przypominająca oswobodzenie tego miasta. W procesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich władz cywilnych, wojskowych i kościelnych, otaczając nuncjusza papieskiego, Mgra Maglione. Następnie na placu Martroi odbyła się wzruszająca ceremonia hołdu wojska dla Dziewicy Orleańskiej. Oddziały 5 korpusu pochyliły sztandary przed wizerunkiem Patronki i Bohaterki narodowej. - Fot. 1 przedstawia pierwszą taką procesję jeszcze z udziałem Świętej (na koniu!).
PRZYGOTOWANIA DO JUBILEUSZU ŚW. ANTONIEGO. Cały świat katolicki czyni przygotowania do godnego uczczenia siedemsetlecia śmierci i kanonizacji Wielkiego Cudotwórcy z Padwy św. Antoniego. Najgorliwiej może zabiegają portugalczycy i włosi: pierwsi, ponieważ św. Antoni jest ich rodakiem i na świat przyszedł w stolicy Portugalii, Lizbonie, a włosi, gdyż pracował między nimi i umarł w Padwie, gdzie też spoczęło jego ciało. Uroczystości padewskie u trumny św. Antoniego trwać będą od dnia 13 czerwca 1931 do 13 czerwca 1932 roku. Krążą pogłoski, że przybędzie wtedy do Padwy sam Ojciec Św[ięty] dla oddania czci Wielkiemu Świętemu. Wyrusza i polska pielgrzymka, prawdopodobnie w sierpniu 1931 roku, i powiezie dary z Polski, mian. dywany dla kaplicy św. Antoniego i kaplicy polskiej.
RADIO NA USŁUGACH KOŚCIOŁA. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Półn. katolicy posiadają własne radiowe stacje nadawcze, służące jedynie głoszeniu nauki Chrystusowej. W Nowym Jorku stację nadawczą już przed kilku laty otworzyli OO. Pauliści. W ich ślady poszli księża Jezuici, którzy wybudowali trzy stacje radiowe nadawcze.
U nas
PIERWSZY EUCHARYSTYCZNY KONGRES KRAJOWY. W czasie, gdy rozsyłamy niniejszy numer "Rycerza", odbywa się w Poznaniu Ogólnopolski Kongres Eucharystyczny (od 26 do 29 czerwca). Sprawozdanie z niego zamieścimy w dwóch następnych numerach naszego pisma.
DAR PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. W czasie pobytu na Jasnej Górze w Częstochowie P. Prezydent Rzplitej zwiedził również będącą na ukończeniu Katedrę. Pragnąc przyczynić się do uświetnienia tej największej w Polsce świątyni, Pan Prezydent Rzplitej ufundował witraż, przekazując potrzebną kwotę 10 tys. złotych na ręce ks. biskupa częstochowskiego, dra Kubiny.
OJCIEC ŚW[IĘTY] BŁOGOSŁAWI FUNDATOROM BUDOWY POMNIKA CHRYSTUSA-KRÓLA W WARSZAWIE I POZNANIU. JEm. Ks. Kard. Pacelli, sekretarz Sanu, przesłał list w którym zaznacza, jak żywo interesuje się Papież budową pomnika Chrystusa-Króla w Warszawie i wyraża życzenie, aby ten nowy objaw poddania się Boskiemu panowaniu ściągnął na szlachetny naród polski deszcz łask Bożych. Na dowód swej życzliwości przesyła Ojciec Św[ięty] całemu Komitetowi, współpracownikom, dobrodziejom i całej Polsce apostolskie Błogosławieństwo. Podobne błogosławieństwo otrzymał Komitet budowy pomnika Serca Jezusowego w Poznaniu.
POMNIK NAJŚW. SERCA JEZUSOWEGO W POZNANIU WZNOSI SIĘ. Budowa pomnika postępuje raźno naprzód. Przy budowie pracuje 70 robotników. Rozmiary pomnika są wielkie, ponieważ zużyje się samego piaskowca i cementu przeszło tysiąc ton czyli około 10 wagonów. Fundament i wypełnienie murów będą betonowe, dolne części jak stopnie, tarasy i cokół wyciosa się z granitu, a wspaniały łuk triumfalny - z najlepszego dolomitu krakowskiego. Po bokach pomnika wyrzeźbione będą w okrągłych medalionach popiersie Ojca Św[iętego] Piusa XI oraz ks. kard. Dalbora. U góry będzie umieszczony napis: "Deo Omnipotenti Polonia Restituta" (Bogu Wszechmogącemu Polska Odrodzona). Przed pomnikiem wzdłuż ściany łuku triumfalnego powstanie szeroka przystań czyli wolny taras, nadający się na obrzędy religijne przy uroczystościach katolickich. Do tego tarasu prowadzić będzie 13 szeroko rozłożonych stopni granitowych.
ZDECYDOWANA ODPRAWA ZA NIEWŁAŚCIWY ODCZYT. Dnia 20 marca [1930] r. przybył p. Kaden-Bandrowski do Białej Podlaskiej z odczytem: "Walka o nowoczesną kobietę". Miejscem odczytu była sala kina. Na odczyt stawiła się bardzo wielka liczba katolików miejscowych, a gdy mówca wszedł na "różne bogi", i począł zohydzać świętości katolickie, publiczność zaczęła mu bić huczne brawa. Mówca po dwugodzinnych manifestacyjnych oklaskach nie mogąc dojść do słowa, musiał opuścić salę.
Dalej p. Kaden-Bandrowski miał udać się z odczytami do Brześcia i do Bielska, lecz po przywitaniu w Białej, udał się na stację kolejową i, wykupiwszy bilet do Warszawy, wsiadł do pociągu i odjechał. Społeczeństwo bialskie pokazało, że stoi na gruncie katolickim i nie pozwoli zohydzać świętości.