Z Rzymu
Wyświęcenie pierwszego biskupa-japończyka. W niedzielę Chrystusa Króla, dn. 30 października r. [1928] wyświęcił Ojciec Św[ięty] pierwszego biskupa narodowości japońskiej msgr. [Januarius Kyunosuke] Hayasaka. Jednym ze współkonsekratorów, był arcybiskup de Guebriant gość polski podczas Kongresu misyjnego. Stosownie do życzenia Ojca Św[iętego] odbyła się konsekracja biskupa msgr. Hayasaki w nadzwyczaj uroczysty sposób. Zaproszono nie tylko św. Kolegium Kardynalskie ale również cały Korpus Dyplomatyczny, by podkreślić światowe znaczenie, które Ojciec Św[ięty] temu aktowi przypisuje. Ojciec Św[ięty] zaprosił na specjalną audiencję wszystkich bawiących w Rzymie prokuratorów Misji i podał ponownie sprecyzowane wytyczne, co do pracy misyjnej.
Msgr Hayasaka był kooperatorem swojego proboszcza w rodzinnej wiosce. Diecezja Naojki, w której dotychczas Msgr Hayasaka pracował, liczy 63.000 katolików na 8 milionów ludności, Ma 136 kościołów i kaplic, 30. księży tubylców, 36 kleryków, 10 szkół, wychowujących 2.250 uczniów,
Ze świata
DWA NOWE UZDROWIENIA W LOURDES. W Lourdes miały miejsce znów dwa cudowne uzdrowienia. Jedno dotyczy panny Delot, która w Lourdes w cudowny sposób uleczona została z ciężkiej choroby raka w żołądku. Badający chorą lekarze orzekli, że naturalne tłumaczenie jest w tym wypadku zupełnie wykluczone.
Drugie uzdrowienie spotkało niekatolika, Anglika Tomasza Harrisona. Po ciężkim zatruciu się dotknięty został całkowitym paraliżem. W czasie powtórnego wniesienia do groty, Harrison doznał całkowitego uzdrowienia i mógł odtąd chodzić normalnie o własnych siłach.
KATOLICKA NADAWCZA STACJA RADIOWA W HISZPANII. W Hiszpanii stworzono katolicką radiową stację nadawczą. Stacja służy wyłącznie akcji katolickiej i katolickiej propagandzie w dziedzinie sztuki, literatury, nauki i ekonomii. W celu zachowania czystości katolickiej nauki i moralności, został jej przydzielony cenzor kościelny. Biskup obiecuje dziełu całkowite poparcie, błogosławi je i wyraża życzenie, że już wkrótce przystąpi do współpracy projektowany "Związek hiszpańskich radioamatorów", by pomóc akcji katolickiej w rozwinięciu tak potężnego środka propagandy, jakim jest radio.
RADIO W XIII WIEKU. - Pod tym sensacyjnym tytułem możnaby ująć notatkę, wielce ciekawą, którą zamieszcza "La Via Catholique". Oto w XIII w. mnich Katolicki, imieniem Gautier (Walter) powziął myśl przesyłania dźwięków mówionych na bardzo wielką odległość za pomocą horyzontalnie rozłożonych siatek stożkowych, rozszerzonych u góry. Na początku dziewiętnastego wieku uczony angielski, Thomas Dick, pisał na podstawie tego pomysłu i francuskiego współczesnego fizyka Biot, że podobne przesłanie dźwięków jest zupełnie możliwe. Równocześnie starano się w Anglii zastąpić sygnałowy telegraf Cliappa telegrafem akustycznym. Tak więc pierwszy pomysł radia wyszedł z klasztoru w XIII wieku. A jednak czyta się i mówi dziś jeszcze nierzadko, pomimo obszernych studiów nad historią nauk ścisłych, że wiedza przyrodnicza była całkowicie pominięta w wiekach średnich.
SYN CIEŚLI - PRYMASEM WĘGIER. Ojciec Św[ięty] mianował Prymasem Węgier zakonnika benedyktyńskiego O. Justyna Szeredyi.
O. Justyn urodził się w r. 1884 w wiosce Deaki (pod Preszburgiem) jako syn ubogiego cieśli i otrzymał chrzestne imię Jerzy. Pierwotnie miał ojciec zamiar skierować syna do rękodzieła. Młody chłopiec jednak okazał w szkółce wiejskiej tak wybitne zdolności, że zwrócił uwagę otoczenia na siebie. Zajął się nim proboszcz miejscowy. Młody Szeredyi ukończył gimnazjum w Preszburgu, po czym wstąpił do zakonu Benedyktynów, gdzie otrzymał imię Justyn. Już jako ksiądz oddał się studiom matematyki i fizyki. Wysłany do Rzymu kształcił się w kolegium benedyktyńskim na; Monte Aventino, którego potem został profesorem.
Tutaj w Rzymie, zastała go wojna. Na polecenie kard. Gasparriego został zaproszony do komisji przygotowującej Nowy Kodeks Prawa kanonicznego. Po wojnie wrócił do kraju i objął obowiązki kapelana wojskowego; przez pewien czas wykonywał opiekę nad jeńcami w armii rosyjskiej. Po wybuchu rewolucji bolszewickiej na Węgrzech udał się do Rzymu i tu spełniał funkcje profesora w kolegium benedyktyńskim.
KATOLICKI DZIENNIK NA WYSPIE CEJLON. Z początkiem przyszłego roku zostanie urzeczywistnione długoletnie marzenie katolickich mieszkańców Cejlonu o założeniu własnego dziennika. Dziennik będzie wychodził w języku angielskim. Dla sfinansowania przedsięwzięcia zorganizowano towarzystwo akcyjne, do którego należą tylko katolicy. "Echo" - taka będzie nazwa czasopisma - nie będzie służyło żadnej partii. lecz pod hasłem. "Prawda i prawo" oświetlać będzie w duchu katolickim wszystkie ważniejsze wydarzenia i zagadnienia chwili. Wydawcy sądzą, że liczba prenumeratorów katolickich wyniesie 5000 osób i że z czasem odbiorcy pisma rekrutować się będą także ze sfer niekatolickich.
POMNIK ŚW. FRANCISZKA W PAMPELUNIE. Dyktator hiszpański, generał Primo de Rivera, odsłonił pomnik św. Franciszka na placu imienia tego Świętego w Pampelunie.
Poświęcenia dokonał przy niezmiernym udziale duchowieństwa i wiernych biskup Zaragza. Po odsłonięciu pomnika uczestnicy uroczystości z biskupem i generałem na czele udali się na plac Konsytucji, gdzie odprawiona została pontyfikalna Msza św.
SAMOLOT NA USŁUGACH KOŚCIOŁA. Pewna firma lotnicza angielska otrzymała zamówienie od proboszcza australijskiego, ks. Danielsa na samolot mniejszego typu. Ks. Daniels ukończył szkołę lotniczą w Anglii i obecnie przy pomocy samolotu chce dokonywać wizytacji rodzin osadników, zamieszkałych na rozległych obszarach jego parafii.
SPALENIE KSIĘDZA NA STOSIE. "Diario del Pase" podaje wiadomość o okrutnym pastwieniu się żołdaków meksykańskich nad księdzem, powieszonym i spalonym na stosie, utworzonym z figur kościelnych i innych przedmiotów, zrabowanych ze świątyń. Księdza tego schwytano ukrytego w kościele w mieście Ciutla; wyciągnięto go i w tak okrutny sposób pozbawiono życia. Zginął za wiarę, cierpiąc do ostatka z niezwykłym spokojem.
PREZYDENT MEKSYKU CALLES NAKAZUJE WYKONAĆ FILM PT. "BUNT KLERU". Biuletyn "Catholic Welfarc Conferenc" podaje ze źródła pewnego kopję depeszy-cyrkularza, jaką skierował prezydent Calles do wszystkich dowódców wojskowych Meksyku, treści następującej: "Do wszystkich dowódców oddziałów wojskowych. Pilne! Zamierza się przygotować film na pokaz zagranicy, przedstawiający bunt kleru. Dlatego zechce pan jak najprędzej nadesłać do dowództwa sztabu generalnego wszystkie chorągwie, sztandary i inne przedmioty, które według pańskiego uznania mogłyby służyć do tego celu, łącznie z informacjami o sposobie i miejscu, w którym je pan zdobył. Podpis - P. E. Calles". Chorągwie i sztandary można zebrać i sfilmować, lecz gdzież jest kler? Nie trudno jednak będzie znaleźć chętnych artystów, którzy przedstawią księży buntowników, by pokazać zagranicy, jak łagodne są rządy Callesa.
U nas
NOWY BISKUP WŁOCŁAWSKI. Ojciec Św[ięty] zamianował dotychczasowego biskupa sufragana i wikariusza kapitularnego J.E. ks. biskupa Władysława Krynickiego ordynariuszem włocławskim.
Ks. biskup Władysław Krynicki, ur. 1861 r. we Włocławku, studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie w r. 1886 uzyskał stopień magistra św[iętej] teologii. Tegoż roku ks. Krynicki zostaje profesorem seminarium Diecezjalnego we Włocławku, sprawuje nadto urząd wikariusza tamtejszej katedry, prefekta szkoły realnej miejscowej, a od r. 1890 do 1901 pracuje też na odpowiedzialnym stanowisku wiceregensa seminarium. Jako profesor seminarium włocławskiego wykładał ks. Krynicki prawo kościelne i historię kościoła. Oprócz pracy pedagogicznej i wychowawczej ks. biskup Krynicki jest autorem dzieł: "Rozmyślania o życiu i cnotach Matki Bożej", "O sposobie rozmyślania według metody św. Ignacego", "U stóp krzyża", "Wymowa święta, czyli podręcznik do teorii kaznodziejstwa", "Dzieje Kościoła powszechnego" i in[ych]. Ks. biskup Krynicki wydał tom kazań, drukowanych w Homiletyce. W r. 1910 w uznaniu zasług ks. biskup Zdzitowiecki mianował ks. Krynickiego kanonikiem katedry kujawskiej i wizytatorem diecezji. W r. 1918 zamianował go Ojciec Św[ięty] Benedykt XV biskupem tytularnym Achantyńskim (Macedonia) i sufraganem włocławskim.
Nowemu Biskupowi Ordynariuszowi przyjacielowi "Rycerza", składamy serdeczne życzenia i modlitwą poczynania Jego wspierać będziemy.