Kronika

Z Rzymu

Obchód uroczystości papieskiej w Rzymie. Z powodu czwartej rocznicy wyboru koronacji Ojca Św[iętego] Piusa XI odbyła się w kaplicy Sykstyńskiej wspaniała uroczystość. Zgromadziło się 26 kardynałów, liczny zastęp wyższego duchowieństwa, wszyscy dyplomaci oraz znaczny szereg gości zaproszonych. Wśród zwykłych ceremonii zniesiono Papieża w lektyce do kaplicy. Ojciec Św[ięty] miał na głowie tiarę wysadzaną drogimi kamieniami, którą otrzymał w darze od miasta Mediolanu, dawniej jak wiadomo - stolicy jego biskupiej. W imieniu duchowieństwa i zebranych dostojników, wyraził życzenia kardynał Locatelli. Papież udzielił następnie błogosławieństwa po czym w pochodzie wrócił do swoich komnat. (Załączamy ilustrację).

Nabożeństwo za śp. ks. Kard. Dalbora. Z inicjatywy rektora kościoła św. Stanisława, ks. prałata Florczaka, odprawiono w Rzymie nabożeństwo żałobne za spokój duszy śp. kard. Dalbora. Mszę św. Odprawił abp Pelizzo. Absolucji dokonał kard. Gaspari. Na nabożeństwie była obecna znaczna ilość wyższego duchowieństwa. Ze świata dyplomatycznego obecny był: ambasador francuski Doulcet, ambasador Skrzyński, min. Perłowski, członkowie ambasady w komplecie, charge d’affaires Tomaszewski, radca Mikulski, sekretarz Siemieradzki i konsul Brodzki. Kościół był wspaniale udekorowany i iluminowany. Chór kościelny wykonał pienia żałobne.

Ze świata

Nowy uniwersytet katolicki. OO. Benedyktyni, zasłużeni w dziejach krzewiciele nauki i nauczyciele rolnictwa i rzemiosła ukończyli w Salzburgu budowę nowego uniwersytetu, który ma być centrem dla studiów benedyktyńskich w Niemczech. (Ilustrację podajemy).

Misje OO. Oblatów na świecie. OO. Oblaci dziś po stu latach istnienia zgromadzenia mają 15 biskupów, 1525 ojców, 532 wychowanków seminariów, 603 braci, 226 nowicjuszów, 1616 uczniów w małych seminariach. Zgromadzenie dzieli się na 17 prowincji i 11 wikariatów misyjnych. Pracują w Ameryce Północnej (na Alasce, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych), Ameryce Południowej (Boliwii), w Afryce Południowej (Transwaalu, Natalu, dawniej niemieckiej Afryce południowo-zachodniej), na Cejlonie w Indiach (159 oblatów, w tym 39 ojców na 300.000 wiernych). Cały obszar misyjny oblatów w różnych częściach świata wynosi trzy czwarte przestrzeni Europy: 714 misjonarzy, w tej liczbie 1 arcybiskup, 9 biskupów, 3 prefektów apostolskich, 486 księży, 46 scholastyków, 160 braci poświęca się misjom. W Europie Oblaci osiedli we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Bełgii, Polsce, Niderlandach, Czechach, Anglii, i Szkocji, Irlandii, w Niemczech.

Mussolini zamknął sale dancingowe. Na skutek instrukcji Mussoliniego, prefekci miast włoskich dostali rozkaz zamknięcia wszystkich sal tańca, gdyż - jak głosi okólnik urzędowy - bale są tylko okazją do niemoralności". W ciągu 8 dni zamknięto z górą 1000 sal tańca. Jedynie wieczorki domowe są tolerowane, pod warunkiem, że tancerze i tancerki ukończyli 16 lat i że rodzice ich będą im towarzyszyć i nie spuszczać z oczu" przez cały czas zabawy. - Kiedyż wreszcie nasze władze zdobędą się na podobny czyn?... Czas już najwyższy.

"Ojcze nasz" w parlamencie. W styczniu [1926] r. otwarto w Kanadzie posiedzenie senatu odmówieniem przez przewodniczącego modlitwy "Ojcze nasz" za pomyślność obrad. ("Osservatore Romano").

Chrześcijańskie Związki Zawodowe na Węgrzech liczą w 35 scentralizowanych związkach z 436 kołami miejscowymi 115 339 członków. Przeszło połowa z tej liczby, bo 58.569 przypada na stolicę kraju Budapeszt. Najsilniejszym związkiem jest związek robotników rolnych z 30.000 członków, kolejarze - 18.000, metalowcy - 12.000, tramwajarze - 8371. Chrześcijański ruchy zawodowy powstał na Węgrzech krótko przed wojną, a rozwijał się pod opieką chrześcijańsko-społecznej partii, kierowanej przez ks. prałata Giessweina. W czasie rządów Bela Kuna związki chrześcijańskie przez rząd bolszewicki zostały zupełnie zniszczone. Po upadku komunizmu doszły do pełnego rozkwitu. Członkostwo w chrześcijańskich związkach zawodowych było legitymacją usposobienia narodowego", to też ci, którzy mieli coś na sumieniu, masowo wpisywali się do Organizacji. Kiedy związki klasowe w ostatnim czasie mogą znowu bez przeszkód się rozwijać, wszyscy ci "niepewni", chwilowo zadekowani, odpłynęli i opuścili organizację. Dla przyszłości chrześcijańskiego ruchu zawodowego na Węgrzech wyjdzie to oczywiście na zdrowie.

Jubileuszowe znaczki pocztowe. Rząd włoski dla uczczenia 700-letniej rocznicy śmierci św. O[jca] Franciszka wydał pamiątkowe znaczki dla opłaty pocztowej po 20, 40, 60 cent[ów] i po 1,25 i 5 lirów.

Prasa katolicka w Niemczech. Na ogólną liczbę 3152 wydawnictw periodycznych 451 jest czysto katolickich. Oto szczegółowe cyfry z niektórych państewek Rzeszy. W Nadrenii ukazuje się 100 czasopism kat., w Westfalii 66, na Śląsku 28, w Bawarii 132, w Baden 39, w Wirtembergii 31, w Prusach Wsch. 5, w Saksonii i Turyngii 6, w Hanowerze 13, w Hesji 10 itd.

Pomnik św. O. Franciszka z Asyżu w Mediolanie. W Mediolanie stanie wkrótce pomnik św. O[jca] Franciszka z Asyżu w związku uroczystościami jubileuszowymi ku czci tego Świętego, obchodzonymi przez całe Włochy i świat. Pomnik będzie się składał z wysokiej kolumny ze statuą św. O. Franciszka na szczycie i czterema płaskorzeźbami na piedestale. Wykonawcą pomnika będzie znany florencki rzeźbiarz, Dominik Trentacoste.

Premier Mussolini przyjmując zaproszenie komitetu budowy pomnika oświadczył, że przybędzie osobiście do Mediolanu na uroczystą ceremonię położenia kamienia węgielnego dnia 12 kwietnia [1926] r.

Walka kobiet meksykańskich z policją o kościół. Z Meksyku donoszą o krwawych zaburzeniach, które tam wynikły pod kościołem katolickim, wówczas, gdy żandarmi usiłowali rozpędzić tłumy wiernych, przeważnie kobiet, które odgadły, iż policja chce opieczętować kościół zgodnie z rozkazami władz. Kobiety w zapalczywy sposób zaatakowały żandarmów. Przywołano przeciwko nim strażaków z sikawkami, ale mimo, iż strumieniami wody zalewano tłum, nie odniosło to żadnego skutku. Policja w końcu użyła broni palnej i rozpędziła tłumy. Pewna grupa kobiet udała się następnie do ministerstwa spraw wewnętrznych, gdzie odbyły się nowe manifestacje, które stłumiono przy pomocy sikawek strażackich. W wyniku zajść tych czterech mieszkańców odniosło rany, a szef policji raniony został, jak się zdaje, śmiertelnie.

U nas

Kanonizacja bł. Bogumiła. Komitet z biskupem kujawsko-kaliskim ks. Zdzitowieckim na czele, opracował program uroczystości kanonizacyjnych bł. Bogumiła, pustelnika z Koźmina. Uroczystość ta będzie nosić charakter manifestacji narodowo-religijnej. Spodziewany jest udział Prezydenta Rzeczypospolitej, przedstawicieli rządu, Sejmu, Senatu, i całego episkopatu polskiego.

Uroczystości rozpoczną się w przededniu Zielonych Świątek 22 maja. Po odczytaniu dekretu papieskiego, relikwie Świętego zostaną rozdzielone i przesłane do Rzymu, Gniezna. Włocławka i Dąbrowy.

Ks. biskup Laubitz Administratorem Arch. gnieźnieńskiej, Katedra gnieźnieńska wybrała ks. biskupa Laubitza administratorem archidiecezji gnieźnieńskiej.

Zwłoki ks. abp. Cieplaka jadą do Polski. Dnia 27 lutego odbyło się w N[owym] Jorku w katedrze św. Patryka uroczyste nabożeństwo żałobne z powodu śmierci śp. abp. Cieplaka. Przybyło około 5000 osób. Przy trumnie stanęła honorowa warta hallerczyków. Po lewej stronie zasiadł poseł polski Ciechanowski, poseł generalny Gruszka, urzędnicy poselstwa i konsulatu, oraz ciało konsularne z francuskim konsulem generalnym Mongendre na czele. Po prawej stronie gubernator Stanu Nowego Jorku, gen. Haskel ze sztabem, prezydent miasta Nowy Jork Walker, Grzegorz, stary sługa arcybiskupa, wybitne osobistości ze świata amerykańskiego, oraz liczne delegacje.

O godz. 11 poprzedzony przez 70 kleryków, biskupów, prałatów, oraz kilkuset księży, wszedł do prezbiterium kardynał Hayes. Mszę św. celebrował biskup Plagens w asyście licznych diakonów. Podniosłe kazanie wygłosił Schromba (po angielsku) i msgr Pitas z Buffalo (po Polsku). Podczas Mszy św. pienia żałobne wykonali artyści Metropolitan z Didurem na czele, oraz chór opery.

Po skończonym nabożeństwie zwłoki przewieziono na statek Olimpie gdzie złożono je w specjalnej kabinie. Na trumnie złożono wieniec z laurowych liści, ofiarowany przez poselstwo, oraz liczne wieńce od organizacji i stowarzyszeń polskich. Z ramienia duchowieństwa i kolonii polskich towarzyszy zwłokom do Polski p. Orzechowski, oraz stary sługa Grzegorz.

Świątynia Opatrzności w Warszawie. Komitet budowy świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mającej być wybudowaną na pamiątkę odrodzenia Polski zbiera pamiątkowe grudki ziemi ze wszystkich historycznych ziem Polski.

Jak świadczą potwierdzone przez władze duchowne, komunalne i państwowe dokumenty, Komitet zebrał dotychczas grudki ziemi z Racławic, Częstochowy, Grochowa, Woli pod Warszawą, Maciejowic, Radzymina [bitwa w r. 1920), Wilna (z miejsca stracenia powstańców w r. 1863), Nowogródka, Gniezna, Lwowa, Lublina, Podlasia, Wrześni itd. Obecnie ma zabrać do specjalnej urny ziemię z historycznych miejsc Krakowa (Wawel, Skałka, Mogiła Kościuszki), która to ziemia złożona będzie pod kamieniem węgielnym nowej świątyni w Warszawie. Poświęcenie kamienia węgielnego ma odbyć się w połowie [1926] roku. Ponadto zebrano na specjalnej tablicy, poświęconej temu historycznemu momentowi, około 2000 własnoręcznych podpisów wybitnych ludzi Polski współczesnej, w tym nuncjusza Rattiego (obecnie Ojca Św[iętego]), śp. ks. abp. Cieplaka, gen. Hallera, b[yłego] premiera Ponikowskiego itd.

Masoni nie prędko myślą ale radzą. Zjazd wolnomyślicieli polskich, z udziałem 50 delegatów z różnych okolic Polski, postanowił przystąpienie do międzynarodówki wolnomyślicieli we Wiedniu. Poza tym omawiano sprawy szkolnictwa średniego, budowy krematorium i organizacji bezwyznaniowych.

Zdałoby się i u nas. W republice Peru uchwalił parlament niedawno srogie prawo przeciw wydawcom i autorom książek obrażających moralność. Autor i wydawca szkodliwej książki, zmuszeni będą zapłacić karę równającą się cenie brutto 1500 egzemplarzy wspomnianej książki. Gdyby winni nie byli w stanie zapłacić powyższej sumy - dodaje ustawodawca - będą skazani na wykonywanie w ciągu czterech miesięcy funkcji grabarzy na cmentarzu.