Kościół-pomnik

Miałem sposobność oglądać wspaniałą świątynię w Kowlu, budowaną ku czci Najsłodszego Serca Jezusowego, jako pomnik poległym za Wiarę i Ojczyznę w latach walk o niepodległość. Ks. prałat Tokarzewski udzielił mi kilka ciekawych wyjaśnień.

Kościół w Kowlu
Kościół w Kowlu

- Budowa tej świątyni - mówił - ciągnie się od lat dwunastu. Dziwnem się w ogóle wydaje, że doszła do skutku. Trzeba bowiem liczyć się z ubogim stanem mieszkańców Wołynia. Ale chwała Boża i miłość Ojczyzny przemogły wszystko: parafianie opodatkowali się nawet na ten cel. Nie chodziło tu bowiem o dobro osobiste mieszkańców, mogliby bowiem wybudować mniejszą znacznie świątynię.

Tak jest istotnie. Olbrzymie rozmiary świątyni stawiają ją w szeregu większych kościołów Polski. Uderza w oczy styl gotycki. Wieża jeszcze nie skończona, całość jednak miłe sprawia wrażenie.

Wchodzimy do wnętrza. Wre praca nad tynkowaniem ścian. Widzę prowizoryczną ambonę i ołtarze.

- To pozostałość z dawnego kościoła - objaśnia ks. prałat. Stał on za miastem; Rosjanie nie pozwolili na budowę większej świątyni; udało się postawić niewielką kapliczkę i ta musiała wystarczyć. Dziś młode pokolenie spełnia ukryte pragnienie swych przodków.

- Ale potrzeba nam jeszcze ofiar - mówi dalej ks. proboszcz. Wykończenie wiele kosztuje.

- Może by ks. prałat zapoznał z tem dziełem inne dzielnice Polski - wtrąciłem.

- Nie zapomniałem o tem - odrzekł. Gdyby nie te ofiary, nie można by myśleć o budowie świątyni.

Następnego dnia miałem możność przekonać się o przywiązaniu do wiary tamtejszej ludności. Tłumy zapełniły świątynię.

W wolnych chwilach chętnie brano "Rycerza Niepokalanej", którego dostarczałem wszystkim, by i te dusze poznały i pokochały jeszcze bardziej Matkę Najświętszą. Na pewno Ją czczą i wielbią, jeśli są tak ofiarne.

To też miłe wspomnienia pozostały mi w pamięci.


Wszelkie ofiary na kościół można przesyłać na konto P. K. O. Nr 80.494. Kto ma obligacje Pożyczki Narodowej może przesłać je jako ofiarę do komitetu budowy kościoła. Tam, gdzie jest dział "Przelewy" w pierwszej działce można napisać: "Komitetowi budowy kościoła-pomnika w Kowlu", następnie podać swój adres (na który wydana jest obligacja), potem listem poleconym wysłać na ręce Ks. M. Tokarzewskiego, Kowel, Wł.