Katolicy w czerwcu
Rycerz Niepokalanej 6/1947, grafika tytułowa do artykułu: Katolicy w czerwcu, s. 149

Czytelnicy "Rycerza" odczuwają żywo, że Bóg, to nasz Ojciec, a Jezus, to nasz największy Przyjaciel, którego Serce mamy radować, zwłaszcza w czerwcu, poświęconym czci Serca Jezusowego.

Jezus patrzy na nasz naród i boleśnie odczuwa, gdy dziś takie mnóstwo Polaków nie postępuje jak dzieci Boże, gdy trzeba ich za grzechy karać. Od iluż klęsk można by uchronić Polskę, gdyby choć milion Polaków postępowało zawsze zdecydowanie po katolicku? Czyżbyście więc, Czytelnicy i Czytelniczki, urabiani w duchu Niepokalanej, nie zechcieli należeć do tego miliona, na który, gdy patrzy Bóg, to powstrzymuje klęski od Polski a darzy błogosławieństwem?

Lecz, co robić? - spytacie. Przede wszystkim nie plamić grzechem ciężkim honoru swej duszy, okupionej krwią Serca Jezusowego. Bo Bóg ma każdorazowo tyle dzieci w Polsce, ile ma osób w stanic łaski uświęcającej. Kto więc ma grzech ciężki, kto zapomniał o wielkanocnej spowiedzi, niech dopełni tego obowiązku zaraz na początku miesiąca.

Mężczyzno! Serce Jezusa - twórczą siła, to Twój wzór i wsparcie. Ciesz to Serce Jezusowe odwagą! Niech Ci nie zabraknie odwagi pobożnie przeżegnać się przed pracą i po pracy, przed posiłkiem i po posiłku, pozdrawiać ludzi słowami: "Pochwalony Jezus Chrystus!"; iść każdej niedzieli na Mszę świętą, a z ciężkiej pracy lata uczynić hymn- pochwalny na cześć Stwórcy. Bo przed kim mamy się korzyć, jak nie przed Bogiem? Jeśli Boga wstydzić się będziemy, musimy prędzej, czy później czcić bałwanów.

Młodzieńcze! Serce Jezusa jest krynicą Twych ideałów i bramą Twojej wolności. Powstrzymaj się w tym miesiącu od wódki i rozpusty, chociażby całe otoczenie było rozwiązłe! Wyzwól się wreszcie z niewoli namiętności i postępuj jak człowiek, choćbyś był takim sam jeden w Twej okolicy. Zobaczysz, że wkrótce takich jak Ty będą tysiące. Ale Ty zdobądź się na to pierwszy.

Dziewczyno! Serce Jezusa jest źródłem i ochroną Twojego szczęścia. Jeśli chcesz przeżyć w radości swą młodość, jeśli chcesz otrzymać od Pana Jezusa męża dobrego, nie ulegaj fałszywej modzie i zwodnym pokusom, i choć sama jedna bądź wstydliwa. Szanuj swój honor Polki, bo jaka Polka taka Polska.

Matki, Serce Jezusa jest ochłodą w Waszych trudach macierzyńskich. Dzieciątka Wasze, w tym miesiącu poczęte, ofiarujcie Sercu Jezusowemu, by miało z nich pociechę. Jeśli to będą chłopcy, módlcie się, żeby Jezus uczynił z nich wielu kapłanów, kapłanów świętych. Bo jacy księża, takie szczęście narodu - i tu, i tam na niebiosach.

Serce Jezusa, błogosław zbożnym poczynaniom Polaków!