W 536 rocznicę zwycięstwa Polski nad Niemcami pod Grunwaldem odbyły się uroczystości z udziałem młodzieży i wojska.
W stolicy Polski akredytowani są obecnie przedstawiciele 18 pańs.tw: Steny Zjednoczone, ZSRR, Anglia, Szwecja. Francja, Belgia, Holandia, Rumunia, Włochy, Jugosławia, Norwegia, Szwajcaria, Bułgaria, Meksyk, Finlandia, Dania, Luxemburg, Czechosłowacja.
Triest będzie umiędzynarodowiony. Tak postanowiła Wielka Czwórka w Paryżu.
30 czerwca na Pacyfiku przy wyspie Bikini odbyła się pierwsza próba zrzucenia bomby atomowej. Zatonęły dwa transportowce.
Konferencja pokojowa w Paryżu zaczyna się 29 lipca z udziałem przedstawicieli Polski.
Doczesne szczątki marszałka Macieja Rataja zostały pochowane na Palmirskiej Polanie 23 czerwca przy udziale rządu i licznych delegacji chłopskich z całej Polski.
Ciało ostatniego marszałka przedwrześniowej Polski, Edwarda Śmigłego Rydza, spoczywa w Warszawie na Powązkach. Z Rumunii, gdzie był internowany, uciekł do kraju i chciał pracować w akcji podziemnej, ale zmarł przy końcu 1941 r.
Prof. Józef Mehoffer, rektor Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, znakomity artysta malarz, zmarł w Wadowicach.
W Polsce umarł Roman Kownacki, b[yły] minister przed wojną mason wysokiego stopnia, który powrócił publicznie do Kościoła tuż przed wojną.
"Z Polską dzisiejszą - pisze czeskie "Svobodne Słowo" - nie dzielą nas inne różnice, prócz problemu granicznego, chodzi tu przede wszystkim o Śląsk Cieszyński!"
Świadczenia rzeczowe zniesiono, a zaopatrywanie miast oparto na systemie wolnorynkowym. Zaległości jednak będą ściągnięte: z gospodarstw ponad 10 ha na zaaprowizowanie miast; od 2-10 ha na rzecz gmin wiejskich; poniżej 2 ha świadczenia całkowicie umorzono.
W Warszawie jeden lekarz wypada na 660 mieszkańców, na Pomorzu Zach. - na 6600 mieszkańców, na Mazurach - na 8000, na Śląsku Dolnym - na 14.000. Dziś w Polsce mamy 6220 lekarzy i 1507 dentystów.
3 nowe województwa utworzono na ziemiach odzyskanych: olsztyńskie, szczecińskie i wrocławskie.
8 tys. Polaków powróciło z Jugosławii.
29 miast amerykańskich zgłosiło swój udział w odbudowie Warszawy.
W Biskupinie wznowiono prace wykopaliskowe prasłowiańskiego grodu sprzed 2 i pół tys. lat, które Niemcy podczas okupacji zasypali.
W Lublinie wydobyto z ukrycia pomnik znakomitego poety polskiego, Jana Kochanowskiego.
Włocławek 1 sierpnia ma mieć most pontonowy na Wiśle.
700 robotników pracuje przy odbudowie portu szczecińskiego.
500 mostów kolejowych, w samej tylko Dyr. Krakowskiej zniszczono podczas wojny. 450 już naprawiono.
25 milionów złotych zebrano na biblioteki szkolne w "Dniu Oświaty" 1-3 maja.
50 tys. worków pocztowych z paczkami i listami przybyło z Ameryki do Gdyni i Gdańska.
Targi paryskie przyniosły Polsce nowe zamówienia dla przemysłu włókienniczego, szklanego, chemicznego i ceramicznego.
Polski cement wędruje za granicę: 2090 ton popłynęło na Maltę.
We Francji utworzył się rząd koalicyjny pod przewodnictwem katolika Jerzego Bidault.
30 czerwca br. odbyło się w Polsce referendum ludowe, polegające na daniu odpowiedzi na postawione przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej trzy pytania, dotyczące ustroju społeczno-politycznego Polski. W głosowaniu wzięto udział 91 proc. uprawnionych obywateli oraz wojsko. Pisma podkreślają wzorowe zachowanie się głosujących. Hasłem katolików było: głosować zgodnie z sumieniem, oczywiście chrześcijańskim. Tym hasłem kierować się będą katolicy także przy zapowiedzianych na jesień wyborach. Zdecydowana i prawie jednolita, postawa zajęta przez Polaków w referendum, wlewa w serca polskie nadzieję, że Polska, zgodnie ze swą tradycją dziejową, pójdzie dalej drogą roztropności, sprawiedliwości i miłości Chrystusowej.
Generalny Komisarz Ludowy Wł. Barcikowski w "Monitorze Polskim" podał następujące wyniki głosowania ludowego:
Uprawnionych do głosowania 13.160.451
Głosowało 11.857.986
Głosów nieważnych 327.435
Głosów ważnych 11.530.551
Oddano głosów:
TAK
I pytanie 7.884.522 (68,1 proc.)
II pytanie 8.896.105 (77,2 proc.)
III pytanie 10.543.697 (91,4 proc.)
NIE
I pytanie 3.686.029 (31,9 proc.)
II pytanie 2.634.446 (22,8 proc.)
III pytanie 995.854 (8,6 proc.)
5 lipca w czasie rozruchów w Kielcach zabito 34 żydów i raniono 42. Ministerstwa Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości wysłały specjalne komisje na miejsce wypadków.
MODLITWA SŁOWAKÓW PRZED WYBORAMI
W czasie nabożeństw majowych odmawiano publicznie w kościołach słowackich "Modlitwę przed wyborami", ułożoną przez katolika świeckiego i zatwierdzoną przez Episkopat. Oto główne jej wyjątki.
Boże! Człowiekowi, który jest koroną wszelkiego stworzenia Twego, dałeś wolną wolę, gdyż chciałeś, by nie był niewolnikiem, jeno wolnym dzieckiem Twoim. Dałeś mu rozum, by sam mógł znaleźć i wypełnić cel życia, ten najszlachetniejszy, jaki mu wyznaczyłeś.
Dlatego teraz, w przededniu wyborów, kiedy zrobimy krok, który zadecyduje. czy w latach najbliższych naród nasz będzie dążył do tego celu czy od niego zboczy, w pełni pojmujemy naszą straszliwą odpowiedzialność.
Pomnij, o Panie, na gorące modły Jezusa Chrystusa przed obraniem Apostołów, na prośby Apostołów i wiernych przed wyborem św. Macieja na miejsce zdrajcy Judasza.
I my Cię dziś tak prosimy za przyczyną naszych świętych Patronów..., a szczególnie Najśw. M[aryi] Panny od Siedmiu Boleści, Potronki Słowacji. Rozjaśnij nasze umysły, byśmy jasno poznali cel naszego życia. Daj nam stanowcze, a jeżeli to konieczne, heroiczne i mocne serca, byśmy mogli odważnie chodzić po Twojej ścieżce.
[Po]zwól, byśmy byli wolni oa wszelkiej nienawiści i przesądu, byśmy nie oglądali się na osobiste i partyjne korzvści, lecz tylko na dobro całego narodu i Kościoła.
Daj nam siłę potężną. twórczą, apostolską, siłę Wyznawców i Męczenników za wiarę, byśmy tę wielką i świętą powinność obywatelską i chrześcijańską wypełnili zgodnie ze swoim sumieniem, tak jakbyśmy mieli je spełnić w ostatnim momencie naszego życia, byśmy z czystym i spokojnym sercem mogli zdać rachunek nie tylko przed Tobą, Boże, lecz i wobec siebie, wobec kraju, narodu, naszych przyszłych pokoleń, naszych przodków, wobec całej ludzkości i Kościoła.