Iskierki

J.E. ks. abp [Stanisław] Gall dokonał konsekracji odnowionego kościółka-baszty w Spale - letniej rezydencji P[ana] Prezydenta RP. Oto [na fot. 1, po lewej] fragment procesji, w której brał udział P[an] Prezydent prof. Ignacy Mościcki.

[Na fot. 1 po prawej] Dokument minionych chwil to nowowzniesiony pomnik-kaplica w Bednarach k. Łowicza ku czci poległych w r. 1914 Legionistów I Brygady.

6 listopada [1938] r. odbyły się w całym kraju wybory do Sejmu. Były to wybory szóste z kolei w dziejach odrodzonej Ojczyzny. W wyborach liczba uczestniczących była większa aniżeli w r. 1935. Głosowało 67% uprawnionych. Większość nowowybranych posłów to rolnicy i urzędnicy. Do obecnego Sejmu weszło 6 księży.

22 listopada [1938] r. weszły w życie trzy dekrety Prezydent[a] RP. 1) dekret o ochronie niektórych interesów Państwa, który postanawia kary więzienia, [a] nawet śmierci, za przestępstwa: przeciwko obronności Państwa i gospodarstwu narodowemu, za przestępstwo przeciwko niezależności życia publicznego, za przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu. Dekret antymasoński rozwiązuje zrzeszenia wolnomularskie. Od tej chwili, kto bierze udział w związku wolnomularskim lub popiera działalność takiego związku - podlega karze więzienia do lat 5 i grzywnie. Powyższej karze podlega również [ten], kto uczestniczy w tajnej działalności zrzeszenia. I wreszcie dekret trzeci - samorządowy - mówi o skróceniu kadencji niektórych organów ustrojowych w samorządzie terytorialnym.

W ostatnich dniach listopada odbył się w całym świecie "tydzień walki z rakiem". Główne uroczystości odbyły się w Paryżu. 43 narody przysłały swoje delegacje. Podczas uroczystego posiedzenia w paryskiej Sorbonie przemawiał przez radio z Zamku Prezydent RP i obecny na sali prezydent Francji.

Na wiosnę [1939] r. spuszczony będzie na wodę nowy motorowiec polski, bliźniak okrętu "Sobieski". Nowy okręt, budowany w stoczni duńskiej Naskov, będzie mógł osiągnąć szybkość 17 mil morskich na godzinę. Ma on obsługiwać linię południowo-amerykańską.

Najpiękniejsza i najbardziej kompletna dzwonnica w Europie została wybudowana przy bazylice Najśw. M[aryi] Panny w Blais (Francja). Dzwonnica składa się z 43 dzwonów o tonacji 4 oktaw [fot. 2, z lewej].

Silny elektro-magnes usuwa metalową drzazgę, która przebiwszy powiekę ugrzęzła w gałce ocznej. Magnes zastąpi niebezpieczną operację chirurgiczną [fot. 2, z prawej].

Na Dalekim Wschodzie walki nie ustają. Ostatnio Japończycy zajęli Kanton i Hankau. Chińczycy ratują się ucieczką przez rzekę [fot. 3, u góry po prawej]

Na lotnisku w Croydon pod Londynem [fot. 3, u dołu po lewej] zainstalowano olbrzymi dźwig, dla samolotów. W ten sposób największe płatowce są łatwo kontrolowane przez mechaników.

Osobliwe, więzienia dla współrodaków [fot. 3, u dołu po prawej] świadczą o wysokim stopniu barbarzyństwa. W takich beczkach wojska czerwonej Hiszpanii przewożą wziętych do niewoli żołnierzy narodowych.

Na fot. 4 reprodukujemy fragmenty z wielkiej rewii wojskowej, która się odbyła 11 listopada [1938] roku w Warszawie. Entuzjastycznie oklaskiwano maszerujących w kilku grupach Polaków zza Olzy, którzy przybyli do stolicy na uroczystość dwudziestoletniej rocznicy odrodzenia Ojczyzny.

Prezydent RP - Ignacy Mościcki

[Fot. 1. z lewej: Kościół w Spale i procesja z udziałem Prezydenta RP; z prawej: pomnik-kaplica w Bednarach.]

Blais, dzwonnica; elektromagnes

Fot. 2. [z lewej] dzwonnica przy bazylice Najśw. Maryi Panny w Blais (Francja). [z prawej] Silny elektro-magnes usuwa metalową drzazgę, która przebiwszy powiekę ugrzęzła w gałce ocznej.

Wojna japońsko-chińska, lotnisko w Croydon, beczki-więzienie

Fot. 3. [u góry] Chińczycy ratują się ucieczką przez rzekę. [z lewej] dźwig dla samolotów na lotnisku w Croydon pod Londynem. [z prawej] W takich beczkach wojska czerwonej Hiszpanii przewożą wziętych do niewoli żołnierzy narodowych.

Przywrócenie do Polski Zaolzia

Fot. 4. Rewia wojskowa, która się odbyła 11 listopada 1938 r. w Warszawie.